Czy zmieniając sposób żywienia możemy uratować naszą planetę?

13
fot. Pexels

Aktualnie istniejące systemy żywnościowe i diety są odpowiedzialne za 70% eksploatacji słodkiej wody i gruntów uprawnych oraz za 25% emisji gazów cieplarnianych. Miniona dekada była najgorętszą w historii pomiarów, świat dotykały jedne z najsilniejszych huraganów, na niespotykaną dotąd skalę płonęły lasy m.in.: Amazonii, Australii, Syberii, Arktyki, Europy i Ameryki Płn. Do powstawania dużej ilości gazów cieplarnianych przyczynia się m.in. intensyfikacja produkcji rolnej, związanej z uprawą roślin przeznaczanych na pasze dla zwierząt oraz emisje powstające z samej hodowli (szczególnie hodowli bydła). Typowa dla krajów rozwiniętych dieta jest mniej więcej 2-2,5 razy bardziej emisyjna niż dieta roślinna.

Dieta dla planety czyli jaka?

Dieta smaczna, ale też dobra dla planety jest możliwa, tak twierdzi komisja The EAT – Lancet Commission on Food, Planet, Health, w której skład wchodzi 37 naukowców z całego świata. Opracowali oni zasady tzw. diety planetarnej.

Dieta planetarna zwana także często fleksitariańską jest dla osób chcących zmienić swoją dietę na bardziej roślinną, ale bez całkowitej rezygnacji z produktów zwierzęcych. Określenie „fleksitarianizm” to połączenie dwóch słów: „flexible” (elastyczny) oraz „vegetarian” (wegetariański) dając elastyczny wegetarianizm. Nie trzeba całkowicie eliminować produktów odzwierzęcych ze swojej diety, aby osiągnąć korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem oraz zatroszczyć się o dobro naszej planety.

Pomimo braku sztywnych wytycznych dla tej diety mówi się o znacznym ograniczeniu spożycia mięsa oraz ryb. W diecie planetarnej dopuszczalne jest niewielkie spożycie mleka i przetworów mlecznych oraz jaj.  Dieta opiera się głównie warzywach, owocach, nasionach roślin strączkowych oraz pełnych zbożach.

Korzyści wynikające z diety planetarnej:

Istnieje wiele korzyści zastosowania tzw. Diety planetarnej, głównymi są: 

  • zmniejszone ryzyko rozwoju chorób dietozależnych, związane z mniejszym spożyciem czerwonego mięsa i tłuszczów nasyconych
  • lepsza praca układu pokarmowego związana z zwiększonym spożyciem błonnika pokarmowego  pochodzącego z konsumpcji nasion roślin strączkowych, pełnych zbóż, warzyw, owoców, pestek i orzechów
  • korzyści dla środowiska naturalnego m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Od września dieta fleksitariańska jest dostępna na stronie:

https://jarmuz.com.pl/catering-dietetyczny/fleksitarianska-dieta-planetarna/

Serdecznie zapraszamy!

Źródła:

https://eatforum.org/content/uploads/2019/07/EAT-Lancet_Commission_Summary_Report.pdf

https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2019/11/SRCCL-Full-Report-Compiled-191128.pdf

https://www.wwf.pl/sites/default/files/inline-files/LPR2018%20Podsumowanie%20PL.pdf