Dlaczego diety nie działają? Diet coaching – skuteczny sposób na trwałe zmiany

82
Ewa Cesarz. fot. Olga Hoffman

Otyłość staje się jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych XXI wieku, zyskując miano „epidemii XXI wieku”.

W Europie, wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, liczba ludzi otyłych potroiła się.

W Polsce ¼ populacji cierpi na otyłość. Otyłość jest 6, co do ważności, czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za liczbę zgonów na świecie.

Skutki zdrowotne otyłości są dla człowieka bardzo niebezpieczne. Jej następstwa to: choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne, zwyrodnieniowe, nowotwory i depresja. Błędy żywieniowe skutkują otyłością, a w dłuższej perspektywie tzw. zespołem metabolicznym, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Osoby z zespołem metabolicznym jednocześnie chorują też np. na cukrzycę typu 2, miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze. Nierozpoznany i nieleczony niesie ze sobą poważne powikłania takie jak zawał serca i udar mózgu. Nadwaga i otyłość są przyczyną pogorszenia jakości życia oraz wydolności organizmu.

Jakie czynniki powodują otyłość? Można podzielić je na kilka kategorii:

  • Środowiskowe – nieprawidłowe odżywianie związane ze stylem życia i nawykami, czyli np. nieregularność posiłków, podjadanie, zbyt późne jedzenie, zbyt duża ilość produktów przetworzonych
  • Niska aktywność fizyczna
  • Psychologiczne – problemy emocjonalne są i przyczyną i skutkiem otyłości. Towarzyszą im: stany depresyjne i obniżenie nastroju, zaburzenie poczucia własnej wartości, zespół nocnego jedzenia, uzależnienie od jedzenia, jedzenie kompulsywne, zastępowanie jedzeniem potrzeb emocjonalnych
  • Zdrowotne np. hormonalne.

Diety cieszą się niesłabnącą popularnością. Najpopularniejsze to:

·       Dieta South Beach
·       Weight Watchers
·       Dieta śródziemnomorska
·       Dieta strefowa
·       Dieta Atkinsa
·       Dieta Paleo
·       Dieta wolumetryczna
·       Dieta surowa
·       Diety pudełkowe
·       Dieta makrobiotyczna
·      Dukana

Ale mody na diety się zmieniają. Nie istnieje dieta uniwersalna, ani też nie istnieje skuteczna dieta, która w długim okresie pozwoli na osiągnięcie efektu i jego utrzymanie.

Efekty diet są widoczne w krótkim czasie, utrata masy ciała związana jest z utratą wody, a potem masy mięśniowej. Czym szybciej chudniemy, tym bardziej efekty diety będą pozorne i krótkotrwałe. Zmniejszenie ilości jedzenia zazwyczaj prowadzi do spowolnienia metabolizmu i przestawienia się organizmu w tryb magazynowania, a przyjmowany pokarm zamieniany jest w miarę możliwości w tkankę tłuszczową.

Długotrwałe negatywne skutki stosowania diet mogą zostać na dłużej. Są to m.in.:

  • Efekt jo-jo – skutek diet niskokalorycznych, masa ciała zwiększa się drastycznie po zakończeniu diety. Wyczerpany dietą organizm odrabia straty i magazynuje tkankę tłuszczową
  • Niedobory składników odżywczych i witamin, co odbija się na stanie zdrowia i samopoczuciu
  • Zaburzenia regulacji apetytu i napady „objadania się”.

W procesie odchudzania bardzo często zapomina się, że szczupła sylwetka jest „produktem ubocznym” zdrowego stylu życia. Skupiamy się więc na diecie, zamiast zastanowić się co jest przyczyną zwiększonej masy ciała. Diety „leczą” skutek, a nie przyczynę otyłości. I dlatego na dłuższą metę są nieskuteczne i mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Bycie „na diecie” cały czas jest wyczerpujące i praktycznie niemożliwe.

W pierwszej kolejności trzeba przejść proces zmiany, aby odzyskać/zbudować wiarę we własne możliwości, pewność siebie i szacunek.

Jedynym, bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem do uzyskania i zachowania prawidłowej masy ciała jest długotrwała zmiana nawyków żywieniowych.

Narzędziem, które w skuteczny sposób pomoże nam zrozumieć nasze nawyki i je zmienić jest diet coaching.

Metoda ta nie jest oparta na stosowaniu restrykcyjnych jadłospisów dietetycznych, ale na wspieraniu klienta w zakresie zmiany na zdrowy sposób odżywiania i styl życia.

W trakcie rozmów małymi kroczkami klient stopniowo rozwija swoje kompetencje: wiedzę, umiejętności i postawy w tym zakresie i wdraża je do swojego życia. Diet coaching pomaga klientowi zrozumieć przyczyny zachowań, zrozumieć potrzeby żywieniowe i stworzyć sposób odżywiania, który będzie odpowiadał jego stylowi życia i wspierał zdrowe nawyki.

Istotą diet coachingu jest wzbudzenie motywacji do zmiany sposobu odżywiania, postępowania i zachowania oraz stosowania tych umiejętności na co dzień.

Proces diet coachingu pomaga realizować cele, towarzyszy i wspiera proces zmiany w zakresie stylu życia, pomaga poznać mocne strony i ograniczenia. W procesie diet coachingu zwiększa się więc samoświadomość, dzięki głębszemu rozumieniu swoich przekonań, emocji i potrzeb. Klient uczy się słuchać swojego ciała, rozwija intuicję, bierze odpowiedzialność za swoje wybory, uczy się jeść pod wpływem głodu a nie emocji. W efekcie osiąga nie tylko wymarzoną masę ciała, ale polepsza zdrowie i jakość życia, zyskuje więcej spokoju i równowagi wewnętrznej. Co najważniejsze efekty są długotrwałe i prowadzą do innych pozytywnych zmian w innych obszarach życia.

fot. Olga Hoffman

Ewa Cesarz
Redaktor Naczelna art of BEAUTY, Mentor witalny i Diet Coach. Ambasador holistycznego podejścia do życia, zdrowia i urody. Prowadzi indywidulane sesje diet coachingu.
e.cesarz@esteticapolska.pl