V Kongres Kosmetologii Naturalnej już za nami!

126
V Kongres Kosmetologii Naturalnej

2 czerwca w Warszawie odbył się V Kongres Kosmetologii Naturalnej, zorganizowany przez magazyn „art of BEAUTY”.

Kosmetyka naturalna zyskuje coraz większą grupę świadomych konsumentów, a kosmetyki naturalne znajdują się w ofercie coraz większej liczby liczących się Firm. Marki naturalne wg naszych badań znajdują się w ofercie gabinetów, jako marki zarówno wiodące jak i dodatkowe. Stwarzają możliwość uzyskania nowej świadomej grupy konsumentów, mniej wrażliwych na cenę, a odpowiedzialnych społecznie. W tej edycji mocno chcieliśmy zasygnalizować rolę Kosmetologa jako Coacha zdrowia i urody – stąd też tematy związane ze zdrowiem.

Kongres był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Kongresowi towarzyszyła wystawa tematyczna Firm Partnerskich.

Kongres rozpoczął się wykładem Pani Dominiki Chirek, prawniczki specjalizującej się w prawie kosmetycznym, ekspertki kosmetologii naturalnej Jak rozpoznać kosmetyk naturalny? Certyfikacja. Zmiany w prawie kosmetycznym a kosmetyki naturalne.

Pani Chirek w angażującym wystąpieniu odwołującym się do emocji słuchaczy wskazała, które składniki mas kosmetycznych nie mogą się znaleźć w recepturach kosmetyków naturalnych. Przedstawiła obecny stan prawny jeśli chodzi o określenie „kosmetyki naturalne”. Zachęciła też do samodzielnego czytania listy składników INCI i podpowiedziała kilka znaków graficznych firm certyfikujących, którymi mogą sugerować się osoby stawiające w analizie INCI pierwsze kroki.

Pani Anna Hencka-Zyser, (ekspertka branży Spa & Wellness z 19-letnim doświadczeniem, laureatka nagrody dla Najlepszego Managera SPA 2019) przedstawiła temat Kosmetyka naturalna w pielęgnacji skór problematycznych. Nowe trendy w branży Spa&Wellness.

Specjalistka branży spa o wspaniałym dorobku zawodowym przedstawiła przegląd składników kosmetyków naturalnych z uwagi na ich pochodzenie (np. roślinne, zwierzęce, mineralne) czy funkcję w recepturze. Zwróciła uwagę na szczególną grupę klientek – pacjentki onkologiczne, których skóra szczególnie dobrze reaguje zarówno na kosmetykę naturalną i którym same zabiegi kosmetyczne i spa znacznie poprawiają samopoczucie, komfort i wiarę we własne zdrowie. Pani Hencka-Zyser mówiła też o potrzebie autentyczności w razie zmiany profilu gabinetu z konwencjonalnego na naturalny.

Panie Dominika Krajewska, (kosmetolog, ekspert marek Organic Series i Dermation®, ) i Magdalena Kalinowska, ekspert branży beauty) w wykładzie Naturalna terapia celowana – skuteczna odpowiedź na problemy skóry. Technologia i natura – innowacyjny, nieinwazyjny system odmładzania skóry i walki z jej niedoskonałościami przedstawiły metody terapii celowanych z wykorzystaniem kosmetologii naturalnej.

Ekspertki zaprezentowały mało znane aspekty certyfikacji kosmetyków organicznych i podkreśliły rolę zaufania w relacji kosmetologa z dostawcą kosmetyki białej, gdzie swoją rolę odgrywa m.in. praktyka poddawania produktów testom przez niezależną instytucję. Zwróciły uwagę na funkcję pomocniczą analizerów skóry w podkreśleniu statusu kosmetologa jako eksperta. Przedstawiły też koncepcję wdrożenia nowoczesnych technologii w zabiegach kosmetyki naturalnej.

Na kongresie nie zabrakło tematu z Dalekiego Wschodu. Pani Daria Drążkiewicz, (Beauty Dash) zainspirowała uczestników wykładem Filozofia i metody upiększania, procedury w medycynie chińskiej. Zdrowie a uroda.

W merytorycznym, przejrzystym skrócie specjalistka akupunktury kosmetycznej opowiedziała o filozofii medycyny chińskiej i podejściu holistycznym, zupełnie odmiennym od medycyny alopatycznej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. W zgodzie z duchem wschodniej filozofii podkreśliła rolę cykliczności i zmian pór roku zarówno w dbaniu o zdrowie, jak i w pielęgnacji i relacjach z klientami. Zaintrygowała słuchaczki obrazowym przedstawieniem idei konstytucji człowieka, czyli „wiana” od rodziców, które choć zasadniczo nie może być wstecz zmodyfikowane, należy odpowiednio pielęgnować, by cieszyć się pięknem wynikającym ze zdrowia.

Bez zdrowia nie ma urody. O aspektach zdrowotnych w wykładzie Diagnostyka. Suplementacja, odżywianie i dobre myśl kluczem do młodości i zdrowia opowiedziała Pani Beata Bruś, (kreator zdrowia, pomysłodawca poradni on-line www.krajobrazyzdrowia.pl, specjalista SPA&Wellness)

W wykładzie podkreślono rolę mikrobioty, a słuchaczki miały możliwość zobaczyć przykładowe wyniki dostępnych badań diagnostycznych mikroflory jelitowej. Specjalistka podkreśliła zależność kwasów omega i poprawnej funkcji błony komórkowej. Przedstawiła rodzaje harmonizujących oddziaływań kolorów na człowieka i wspomniała o ośrodkach długowieczności na świecie, tzw. niebieskich strefach.

Pani mgr Hanna Dolecka, (kosmetolog i wizażystka, Akademia Stylizacji i Urody Hanna Dolecka Bydgoszcz) zaprezentowała wykład Synergistyczne wzmocnienie działania olejków eterycznych w wybranych problemach skórnych
W pełnym rozwiązań i wiedzy merytorycznej fascynującym wykładzie pani Dolecka podzieliła się ze słuchaczkami bogatą praktyką w zastosowaniu olejków eterycznych w zabiegach kosmetycznych regulujących problemy skórne. Wskazała mało poznane zastosowania olejków eterycznych, podała dokładne proporcje ich użycia i podkreśliła, które z nich wolno zastosować miejscowo bezpośrednio na skórę. Słuchaczki zostały wyposażone w praktyczne narzędzie pozwalające skutecznie pomóc klientkom borykającym się z trądzikiem i Rosacea, ŁZS, AZS czy odwodnieniem, a nawet cellulitem.

Kolejnym tematem który pokazał wpływ zdrowia na urodę był wykład Mechanizmy starzenia. Jak żyć aby dożyć setki lub dłużej w zdrowiu, sprawności ruchowej i intelektualnej
Pani Dr n.med. Danuta Myłek, (specjalista alergolog, dermatolog, żywieniowiec)
W wystąpieniu przedłużonym na specjalne życzenie publiczności dr Myłek przeglądowo ukazała codzienne nawyki sprzyjające wydłużeniu życia w zdrowiu i dobrej formie. Zachęciła słuchaczki, by myślały ciepło o swoich telomerach (ich nadmierne skracanie powoduje szybsze starzenie). Podkreśliła znaczenie dobrego snu i łagodnego ruchu, a zarazem przestrzegła przed zdradliwym procesem glikacji. Przedstawiła wybrane zioła, jak też mikro- i makroelementy oraz witaminy sprzyjające długowieczności i sprawności. Zwróciła też uwagę słuchaczek na kluczowe subtelności funkcjonowania organizmu takie jak wąski zakres pH, w którym organizm może funkcjonować i podała kilka własnych sprawdzonych, domowych metod dostarczania cennych substancji w pożywieniu.

W obecnych pełnych pośpiechu czasach ciągle jeszcze nie doceniamy roli relaksu. Wartości relaksacyjne, zdrowotne i estetyczne jogi, joga twarzy
Pani Olga Szemley-Goudineau
,(twórczyni Yogattractive, autorskiej metody rewitalizacji twarzy, dyplomowany instruktor jogi Bikram)

Wystąpienie Pani Olgi wzmocniło przekaz V Kongresu o holistycznym dbaniu o zdrowie jako kluczu do pięknego wyglądu. Prelegentka zebrała fascynujący materiał na temat zwyczajów pielęgnacyjnych kobiet w wielu krajach na 5 kontynentach. M.in. na tej podstawie wskazała stres, pośpiech i perfekcjonizm jako winowajców przyśpieszonego starzenia i przemęczenia. Zasugerowała naukę automasażu dla pobudzenia dopaminy zaznaczając, że to właśnie drobne, ale regularnie i często wykonywane czynności i nawyki mają większe znaczenie dla urody, niż spektakularne, lecz sporadyczne zabiegi (szczególnie te wywołujące wzrost kortyzolu w odpowiedzi na ból). Podpowiedziała słuchaczkom praktyczny pomysł organizacji ćwiczeń i warsztatów z ćwiczeniami twarzy dla klientek ich gabinetów.

Kongres zakończyło losowanie nagród.

Uczestnicy V Kongres Kosmetologii Naturalnej ocenili program merytoryczny na 4,8 pkt  (na 5 możliwych) – 2018 – 4,7.

Poziom organizacyjny na 4,8 pkt na 5 możliwych – tak jak w zeszłym roku, a przydatność tematów prezentowanych  tematów w pracy na 4,9 pkt. (2018-4,7).

Dziękujemy Prelegentom, współpracującym Firmom i Uczestnikom.

Partner strategiczny

Stoiska

Patronat medialny

DSD de Luxe