Chirurgia estetyczna jest dziedziną medycyny, w której częstotliwość wykonywania danych operacji zmienia się wraz z wiekiem pacjentów. Jest to kierowane różnorodnymi motywami. Ten artykuł jest poświęcony krótkiej analizie tego tematu.

Zacznijmy od tego, że chirurgia estetyczna nie jest człowiekowi niezbędna do życia. Wynika ona z potrzeby dostosowania się do schematów społecznych i własnego wyobrażenia na temat ciała. Decydując się na operację estetyczną, kierujemy się wyłącznie naszym subiektywnym obrazem, choć przecież teoretycznie wcale nie musielibyśmy tego robić. Okazuje się, że w poszczególnych okresach życia, zupełnie inne aspekty urody stają się dla nas ważne, z czym wiąże się periodyczność operacji estetycznych.

Pierwsze operacje estetyczne
Zaczynam operacje estetyczne już u pacjentów w wieku 7-8 lat. Wśród nich są najczęściej dzieci z odstającymi uszami, które zaczynają chodzić do szkoły. W tym wieku uszy mogą już niewiele urosnąć, osiągnęły bowiem ok. 80-90% docelowej wielkości, typowej dla dorosłego człowieka. Z tego powodu już nadają się do operacji. Bardzo często to same dzieci chcą takiego zabiegu. Mają kompleksy, ponieważ rówieśnicy się z nich śmieją. Czasami zdarzają się też przypadki, kiedy to rodzice chcą operacji dla swojego dziecka, które wcale nie ma takiego pragnienia. Wówczas sprawa jest dla mnie jasna i po prostu małego pacjenta nie operuję, bo w operacji estetycznej, bez względu na wiek, nikogo do niczego nie powinno się zmuszać. Dzieci, które rzeczywiście chcą takiego zabiegu, są zazwyczaj bardzo na niego zdeterminowane.

Pierwszym dobrym testem, jaki robię im w takich sytuacjach, jest poinformowanie ich o tym, że operacja odbędzie się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym, przy zachowaniu pełnej świadomości. Jest to bowiem zabieg stosunkowo lekki, mało skomplikowany i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Kolejną próbą dla dziecka jest moja prośba o to, aby napisało dokładnie w kilku punktach, dlaczego chce takiej operacji. Jeśli naprawdę jest przekonane co do tego, że jest mu ona potrzebna – nie stanowi to dla niego żadnego problemu. Jeśli natomiast samo do końca nie wie, dlaczego taki zabieg jest mu potrzebny, zazwyczaj nie jest w stanie jasno wyrazić tego na piśmie. Jest to dla mnie sygnał, że takiemu dziecku również nie powinienem operacji wykonywać. Natomiast dzieci, które przechodzą te podstawowe testy, mogą poddać się operacji, która – jak wspominałem wcześniej – generalnie nie należy do ciężkich ani skomplikowanych.

Duży problem nastolatek
W wieku dojrzewania u młodych dziewcząt mogą zaistnieć dwa problemy. Pierwszy z nich to zdecydowanie przerośnięte piersi. Nie ma możliwości, żeby zmniejszyły się one samoistnie. W związku z tym, nastolatki z tym problemem mają utrudnione uprawianie sportów, a w efekcie dodatkowo zaczynają przybierać na wadze. Pojawiają się u nich kompleksy, co powoduje „zamknięte koło”. W takim wypadku decyduję się operować, nawet jeśli pacjentka nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości. Ta interwencja przynosi, także mnie jako lekarzowi, ogromną satysfakcję. Takie dziewczyny w wyraźny sposób, tuż po samej operacji, zaczynają odżywać i nabierają wiary w siebie. Dlatego uważam, że z operacjami pomniejszającymi biust również nie ma co specjalnie zwlekać i zaczynam przeprowadzać je już w wieku 16 lat.

Drugim problemem dotyczącym zarówno dziewcząt, jak i chłopców, jest nieestetyczny nos. Zgadzam się na taką operację już u nastolatków, dzięki czemu operowani pacjenci mogą zacząć żyć zupełnie normalnie (co bez niej często bywa niestety utrudnione). To dlatego takie zabiegi też przeprowadzam już ok. 16-17 roku życia. Warunkiem koniecznym jest jednak zakończony rozwój kostny organizmu. Weryfikuje się to, wykonując zdjęcia radiologiczne w określonych miejscach i sprawdzając, czy wszystkie kości są już odpowiednio zrośnięte. Jednak przy operacjach nosa u tak młodych pacjentów, trzeba bardzo uważać na to, aby operować tak naprawdę jak najmniej – dlatego, że w przypadku młodego człowieka, który ma przed sobą całe życie, ta część ciała będzie się jeszcze rozwijała i w pewnym stopniu ewoluowała. Bo tak naprawdę nos zmienia nam się przez całe życie. Dlatego bardzo ważne jest, aby chirurg zachowywał tutaj duży umiar.

Operacje estetyczne mogą być wykonywane u niepełnoletnich pacjentów po podpisaniu na nie zgody przez rodzica lub pełnoprawnego opiekuna.

Najczęstsze operacje pełnoletniości
Następne operacje charakterystyczne dla tego etapu w życiu człowieka, są związane z tym, żeby poprzez nie stawać się bardziej atrakcyjną osobą w oczach potencjalnych partnerów. Na dalszym etapie wiąże się to oczywiście z chęcią założenia rodziny i posiadania dzieci. Pewną ciekawostką jest fakt, że np. w Stanach Zjednoczonych na tego typu operacje banki przyznają bardzo duże pożyczki, gdyż są to po prostu bardzo dobre inwestycje na przyszłość. Z przeprowadzonych kiedyś badań widać bowiem wyraźnie, że kobiety z większym biustem, łatwiej dostają tam dobrze płatną pracę. U osób dorosłych najczęściej wykonuję operacje powiększające lub nadające odpowiedni kształt piersiom, poprawiające sylwetkę i korekty nosa.

Podsumowując wymienione dotychczas przypadki, operacje w najmłodszym wieku przeprowadza się po to, żeby nie śmiali się z nas rówieśnicy. Następnie po to, żeby móc uprawiać sport, potem po to, żeby zwiększać swoją atrakcyjność w oczach partnerów i mieć dzieci. A kiedy te już się pojawiają – operuję po to, aby niwelować oznaki tego, że już się je posiada. Kobiety decydują się przede wszystkim na abdominoplastykę, która usuwa brzydką skóra na brzuchu, mastopeksję i powiększanie piersi, które przywracają rozciągniętym i obwiśniętym po karmieniu biustom odpowiedni kształt i jędrność. W tym ostatnim przypadku warto jednak uprzedzić pacjentkę o tym, że dobry moment na decyzję o takich operacjach pojawia się dopiero wtedy, kiedy nie planuje ona już więcej potomstwa. Inaczej nie ma to większego sensu. Kolejny etap następuje wtedy, kiedy pacjenci zaczynają się starzeć – na męskich brzuchach pojawiają się tzw. opony, które usuwa się za pomocą lipoaspiracji. Natomiast kobiety w tym wieku najczęściej decydują się na mastopeksje, operacje brzuchów, powiek górnych i dolnych (usuwanie worków pod oczami), wykonują coraz więcej zabiegów toksyną botulinową, kwasem hialuronowym i liftingów. Robią je po prostu po to, żeby się odmłodzić. Najwięcej uwagi przywiązują jednak do twarzy, jako do tego elementu ciała, którego nie są w stanie w żaden sposób ukryć.

Sprawy obyczajowe…
Tak, tak. Dokładnie tego typu przypadki pacjentów przychodzi mi operować w pewnym wieku. Żona zostawia męża lub na odwrót, chcąc po prostu przeżyć drugą miłość swojego życia. Niestety, ale bardzo często właśnie tak wyglądają motywy, jakimi kierują się przychodzący do mnie pacjenci. Jakie wówczas zabiegi najczęściej wykonuję? Panowie odmładzają się głównie poprzez liftingi i wspomniane wcześniej usuwanie „oponek” za pomocą lipoaspiracji, panie również decydują się przede wszystkim na liftingi… i tak naprawdę na wszystko to, co mogą sobie na pewnych etapach życia poprawiać i odmłodzić! Warto również dodać tutaj, że tak naprawdę lifting odejmuje ok. 10 lat w wyglądzie i efekt ten nie przemija. Oczywiście, człowiek nadal się starzeje – to naturalne – jednak odświeżona w ten sposób twarz jest odmłodzona na zawsze o 10 lat.

Jak więc widać, każdy wiek ma tak naprawdę charakterystyczne dla siebie zabiegi co zauważyłem podczas mojej długoletniej praktyki chirurga estetyka w Paryżu.

dr Waldemar Weiss

 

Dr Waldemar Weiss, Centrum Medyczne Medicover
Doświadczenie zawodowe zdobywał we Francji. Jest jedynym Polakiem chirurgiem estetykiem w Zachodniej Europie. Po ponad trzech dekadach zamierza periodycznie operować pacjentów w Polsce i wymieniać się doświadczeniami ze specjalistami w swojej ojczyźnie. Tel. 500 900 905