Prehabilitacja w trychologii

38
fot. Pexels
fot. Pexels

W zapobieganiu chorobom i ich skutkom kluczową role spełnia profilaktyka, medycyna prewencyjna i prehabilitacja. Oprócz kosmetologii, która skupia swoje zadania na kosmetycznym wspieraniu kondycji włosów, bardzo ważną i kluczową rolę odgrywa medycyna. Kompleksowa opieka nad pacjentem może zapewnić bardzo dobre efekty kuracji.

Kiedy pacjent zmaga się z chorobą i czeka go okres intensywnego leczenia, długotrwałe terapie, szeroko stosowana farmakoterapia, wydaje się, że absurdalne jest rozmyślanie w tym momencie o włosach. Jednak z praktyki gabinetów trychologicznych wiadomo, że po przejściu takiego armagedonu, stan włosów jest opłakany, co mocno wpływa na samoocenę pacjentów, wycofanie się z życia społecznego, niejednokrotnie pogłębienie stanów depresyjnych. Odzyskanie na nowo zdrowych włosów jest czasochłonne, pacjenci w poszukiwaniu skutecznych terapii odwiedzają kilka gabinetów trychologicznych lub dermatologicznych, fryzjerów i innych specjalistów, wydają przy tym spore kwoty, a można by tego wszystkiego uniknąć wprowadzając do gabinetów prehabilitację trychologiczną, która doskonale wpasowuje się w holistyczne podejście do pacjenta/klienta.

Prehabilitacja w swoim pierwotnym zamyśle miała w okresie powojennym tj. 1946 r. przywrócić sprawność żołnierzy, następnie w latach 80. przeniesiono jej koncepcję na obszar sportu, kiedy to skupiono się na przygotowaniu sportowca w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko urazów i ich następstw. Zagadnienie prehabilitacji doczekało się dziesiątków publikacji naukowych, opracowań, prezentacji. Znaczna część dobrych ośrodków medycznych posiada odpowiednie poradnie prehabilitacyjne, które skupiają się na przygotowaniu pacjenta do zabiegów chirurgicznych. Bardzo istotne jest informowanie o tym pacjentów i pokierowanie ich, oraz tworzenie takich miejsc na mapie Polski.

Według wikipedii jest to szerokie pojęcie, które oznacza przygotowanie organizmu do ciężkiego wysiłku, związanego z dużym obciążeniem fizycznym i energetycznym. To działanie profilaktyczne, mające na celu stworzenie rezerwy czynnościowej i metabolicznej celem lepszej tolerancji spodziewanego wysiłku i obciążenia.

Pamiętając o tym, że włosy są wytworem narządu jakim jest skóra, to z pewnością w sytuacji, kiedy organizm będzie poddany obciążeniom fizycznym i energetycznym ich kondycja znacznie się pogorszy. W trychologii znane są mechanizmy wypadania włosów, więc z powodzeniem możemy im zapobiec lub je zminimalizować. Prehabilitacja w trychologii mogłaby mieć zastosowanie przede wszystkim w przypadku wypadania włosów w mechanizmie telogenowym. W trakcie wywiadu z klientem/pacjentem można przewidzieć z czym za jakiś czas jego organizm będzie się musiał zmierzyć. Być może przeszłość to wielokrotne hospitalizacje, być może choroba z obciążenia genetycznego, która będzie wymagała zabiegu operacyjnego. Wywiad w gabinecie jest niezwykle ważnym elementem wizyty, a zebranie dodatkowych informacji na temat planowanego leczenia, bądź też kontynuacji, dotychczasowych chorób może być okazją do zaproponowania prehabilitacji. Doskonalenie swojej komunikacji z pacjentem zapewni nam dobrze przeprowadzony wywiad.

Na najbardziej podstawowym poziomie można wyodrębnić trzy cele rozmowy z pacjentem: nawiązanie relacji opartej na zaufaniu i wsparciu, zebranie informacji i udzielenie informacji. Komunikacja i tworzenie terapeutycznej relacji z pacjentem to jedna z najbardziej cenionych umiejętności klinicznych. Pozwala z jednej strony na uzyskanie informacji koniecznych do właściwego rozpoznania, uzyskanie zaufania niezbędnego do przestrzegania zaleceń, ale też sama staje się częścią procesu terapeutycznego.

Elementy prehabilitacji do wykorzystania w trychologii, w przebiegu leczenia chorób metabolicznych tj.otyłość i bariatria, onkologicznych, kardiologicznych.

1 Edukacja pacjenta
2 Wsparcie psychologiczne
3 Przygotowanie żywieniowe i plan dietetyczny
4 Aktywność fizyczna
5 Rezygnacja z nałogów

Edukowanie pacjentów to jeden z istotniejszych elementów codziennej pracy podmiotów medycznych, jest podstawą porozumienia obu stron w procesie terapeutycznym. Prehabilitacja w procesie edukacji dostarcza pacjentowi niezbędnego zasobu wiedzy dotyczącej samej choroby oraz przygotowania organizmu do procesu jej leczenia. Skuteczna edukacja zdrowotna jest zatem niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Pacjent, który jest dobrze wyedukowany jest partnerem w terapii, nie jego biernym uczestnikiem. Prehabilitacyjna edukacja pacjenta to realizowanie działań, które będą miały wpływ na: lepsze radzenie sobie pacjenta z chorobą, wypracowanie zachowań sprzyjających niwelowaniu czynników ryzyka zaostrzeń choroby, świadome monitorowanie stanu zdrowia i działań niepożądanych terapii.

Aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna poprawia odporność, kondycję i wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśniową oraz elastyczność stawów, przeciwdziała chorobom serca i układu krążenia oraz zmniejsza podatność na stres. Przynosi korzyści także włosom. Dzięki aktywności fizycznej nasza skóra staje się bardziej odżywiona, dotleniona. Lepsze ukrwienie skóry głowy zapobiega wypadaniu włosów i poprawia ich kondycję. Bardzo istotnym czynnikiem jest to, aby aktywność fizyczna była dostosowana do możliwości i stanu zdrowia chorego. W trakcie wizyty u trychologa w trosce o włosy można połączyć siły w działaniu i zaprosić do współpracy trenera personalnego, fizjoterapeutę. Regularny ruch zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, ma korzystny wpływ na rekonwalescencję pacjenta.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Iwona PorębaIwona Poręba
Trycholog dyplomowany, mgr pielęgniarstwa. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Właścicielka Centrum Pomocy Włosom Trycholistic w Goleniowie. Autorka publikacji o tematyce trychologicznej w magazynach branżowych.