Konchowanie uszu jako profilaktyka zdrowia

31
konchowanie uszu

Konchowanie uszu, jest jednym z zabiegów medycyny niekonwencjonalnej, którego źródło wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, a także z praktyk leczniczych stosowanych przez starożytnych Greków, Egipcjan i Majów.

Niektórzy badacze za wynalazców zabiegów konchowania uszu uważają Indian z plemienia Hopi. Jeszcze inni źródeł tego zabiegu szukają w bardziej egzotycznych miejscach, takich jak mitologiczna Atlantyda. Niezależnie od źródeł swojego pochodzenia konchowanie uszu było i jest powszechnie stosowane w krajach Azji, Europy i obydwu Ameryk.

Konchowanie i świecowanie to zabiegi mające na celu oczyszczenie i leczenie uszu, zatok oraz infekcji górnych dróg oddechowych za pomocą palącej się z jednej strony konchy umieszczonej w uchu pacjenta.

Czemu służy świecowanie uszu?

Podstawowym celem świecowania uszu jest oczyszczenie ucha poprzez usunięcie z niego nadmiaru woskowiny. Oczyszczanie odbywa się poprzez rozpuszczenie wydzielin w uchu przy pomocy ciepła, a następnie odessanie ich dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez różnicę temperatur, która występuje w konsze.

Świecowanie ucha może także, zdaniem jego zwolenników, pomagać w przypadku różnych dolegliwości i schorzeń laryngologicznych. Ma ono poprawiać słyszalność, regulować ciśnienie śródczaszkowe, łagodzić podrażnienia w uszach i zatokach, a także niwelować szum i dzwonienie w uszach. Konchowanie ma pomagać także w przypadkach nieżytu nosa (kataru), stanu zapalnego zatok, migreny i bólu głowy, a nawet w przypadku stresu i nadpobudliwości nerwowej oraz przy stanach przewlekłego zmęczenia. Lecznicze działanie konchy ma opierać się na miejscowym aktywowaniu limfy i procesów metabolicznych.

Świecowanie a Tradycyjna Medycyna Chińska

Konchowanie jest również wykorzystywane, jako jeden z zabiegów mających na celu pobudzanie punktów akupunkturowych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Koncha może być zatem stosowana podobnie jak moksa – do stymulowania punktów akupunkturowych przy pomocy ciepła. Od moksy odróżnia ją to, że może również oddziaływać w bezpieczny sposób na punkty znajdujące się w głębi ucha. Stymulowanie punktów akupunkturowych ma na celu uregulowanie przepływu energii Qi w organizmie, odblokowanie jej zatorów, a w rezultacie przywrócenie równowagi energetycznej w ciele człowieka.

Jak działa koncha?

Ciepło wytwarzane przez palącą się końcówkę konchy powoduje wytworzenie się niewielkiego podciśnienia, które pozwala delikatnie wyssać nieczystości z wnętrza ucha, za sprawą tak zwanego „efektu kominowego” oraz zrównoważyć ciśnienie w trąbce Eustachiusza.

Ogrzanie wewnętrznych ścianek ucha powoduje ponadto miejscowe pobudzenie krążenia i przekrwienie tkanek, co, jak już wspomnieliśmy, wzmacnia procesy metaboliczne i aktywuje limfę, co przekłada się na ogólne wzmocnienie odporności. Każdy zabieg wykonuje się na obydwu uszach. Do każdego z nich używamy 1 konchę.

Zabieg stosuje się w cyklach nieparzystych – 1, 3, 5. Pomiędzy zabiegami należy robić 2 dniowe przerwy. Liczba zabiegów to kwestia indywidualna zależna od potrzeb.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 3/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Elżbieta Jurkojć
Terapeuta Spa, dyplomowany masażysta z ponad 10 letnim stażem. Członek World Massage Federation. Specjalizuje się w kosmetyce holistycznej i naturalnych terapiach twarzy i ciała. Autorka licznych publikacji w czasopismach branży Beauty. Właściciel „Holistic Day Spa” w Myślenicach.