TikTok w branży beauty

35
fot. Pexels
fot. Pexels

W dotarciu do klientów gabinetów kosmetologicznych czy pacjentów klinik medycyny estetycznej nieocenione stały się media społecznościowe. Większość działań marketingowych można podzielić jednak na dwie platformy: Facebook i Instagram. Inaczej jest z aplikacją TikTok, gdzie prowadzenie konta wciąż jest postrzegane przez niektórych jako faux pass. Czy słusznie?

Takie przekonanie wyrosło z kilku czynników: początkowo aplikację zdominowały młode osoby w wieku 13-18 lat, które publikowały treści typu lip-sync (z ang. synchroniczny ruch ustami do muzyki), a filmy miały charakter czysto rozrywkowy. Obecnie TikTok to jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych, a demografia użytkowników znacząco się poszerzyła. Według raportu IAB Polska najliczniejszymi grupami odbiorców w 2023 były osoby w wieku 35-44 lata (19,66%), 25-34 lata (17,95%), 55-75 lat (17,52%)*. Wzrost zainteresowania przez starszych użytkowników spowodował pojawienie się treści o charakterze edukacyjnym, które wzbogaciły aplikację o nowe możliwości marketingowe.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi TikTok stał się narzędziem do budowania społeczności wokół rozmaitych dziedzin. Tym samym ważnym kanałem komunikacji dla ekspertów i marek, chcących dotrzeć do swojej grupy docelowej w nowoczesny sposób.

Kosmetolog i lekarz na TikToku

Świadomość obecnych realiów i potencjału aplikacji daje szansę na odmienny sposób dotarcia do klientów, czy w przypadku podmiotów medycznych – pacjentów. Rozpoczęcie komunikacji na tej platformie powinno być jednak uprzednio przemyślane i wsparte odpowiednią strategią działań. Lekarz i kosmetolog muszą zdefiniować swoje główne cele, grupę docelową oraz sam rodzaj treści. Zrozumienie specyfiki aplikacji, w tym jej algorytmu, polityki, preferencji użytkowników jest pomocne w osiągnięciu wyznaczonych celów. Sam sukces w mediach społecznościowych nie powinien być postrzegany jako duża liczba obserwujących lub liczba wyświetleń. O nim możemy mówić, gdy np. poprawia się świadomość marki, poszerza się baza klientów oraz zwiększa lojalność wśród dotychczasowych.

Kolejny krok to research i zapoznanie się z działaniami profili o podobnej tematyce. Warto obserwować poczynania znanych specjalistów z branży beauty, czytać komentarze pod filmami i analizować obrany przez nich sposób komunikacji. TikTok jest ceniony i kojarzony przez użytkowników z wysokim poziomem autentyczności przekazu. Równocześnie wiąże się to z tym, że odbiorcy są wyczuleni na treści o podobnym charakterze. Komunikacja na TikToku w branży beauty powinna opierać się na indywidualnie wypracowanym stylu, tak aby móc nawiązać więź emocjonalną z odbiorcami treści i zbudować silną pozycję autorytetu.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

*Wyniki z raportu IAB Polska “Social Media w 2023 roku”

Lidia ŚwięckaLidia Święcka
Specjalistka ds. social mediów w warszawskiej agencji Social Lama. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunku Analiza i Kreowanie Trendów. Z marketingiem związana od 2021 roku, specjalizując się w tworzeniu kreatywnych koncepcji wideo. Zajmuje się kompleksową obsługą komunikacji marki w mediach społecznościowych. Realizowała projekty z obszarów branży medycznej, ale także HR i usługowej.