Holistyczna terapia łojotokowego zapalenia skóry głowy

22
fot. Pexels
fot. Pexels

Łojotokowe zapalenie skóry głowy (Dermatitis sebborhoica, ŁZS) to przewlekłe, nawrotowe schorzenie należące do grupy chorób łojotokowych. Jak skutecznie je leczyć nie znając do końca jego etiopatogenezy.

Częstość występowania ŁZS w populacji wynosi 1-3%, najczęściej dotyczy osób między 18 a 40 rokiem życia, z częstszym występowaniem u mężczyzn. Zmiany skórne cechują się obecnością rumienia oraz złuszczaniem otrębiastym. W cięższych postaciach mają charakter żółtych łusek, towarzyszy im wysięk oraz nawet strupy. Typowa lokalizacja zmian to obszar granicy skóry owłosionej i nieowłosionej: przy linii czoła, w okolicy brwi, za uszami. Nawroty zmian skórnych obserwowane są głównie w okresie jesienno-zimowym. Niektórzy badacze wskazują na podobieństwo ŁZS z łuszczycą i traktują je jako stan przedłuszczycowy.

Etiopatogeneza ŁZS

W etiopatogenezie ŁZS zwraca się szczególną uwagę na aktywność gruczołów łojowych, podłoże immunologiczne, nadmierny rozwój Malassezia spp. oraz wpływ czynników egzogennych.

Rola gruczołów łojowych

Lokalizacja zmian w przebiegu ŁZS odpowiadająca miejscom występowania większej liczby gruczołów łojowych oraz rzadkie występowanie przed okresem dojrzewania to czynniki, które wskazują na korelację tej jednostki chorobowej z aktywnością gruczołów łojowych. Innym kluczowym faktorem sprzyjającym rozwoju ŁZS jest zmieniony skład sebum (większa zawartość trójglicerydów, cholesterolu, a mniejsza ilość estrów skwalenu i wolnych kwasów tłuszczowych).

Rola Malassezia spp.

Drożdżaki Malassezia spp. wchodzą w skład naturalnej flory ludzkiej skóry. Zaobserwowano natomiast zwiększenie ilości tego gatunku u osób z objawami ŁZS (85% mikroflory bakteryjnej owłosionej skóry głowy w porównaniu do 45% owłosionej skóry głowy u osób bez ŁZS). Wzrost ilości Malassezia spp. jest także powiązany z nasileniem zmian skórnych, a dobra odpowiedź pacjentów na leczenie preparatami przeciwgrzybiczymi wskazuje na ich znaczącą rolę w etiopatogenezie łojotokowego zapalenia skóry.

Zjawiska immunologiczne

U osób z ŁZS wykazano zwiększoną ilość komórek NK1+ i CD16+ oraz wzrost ilości interleukin o charakterze prozapalnym. Do indukcji stanu zapalnego mogą się przyczyniać również drożdżaki Malassezia spp. poprzez stymulację produkcji cytokin oraz w wyniku enzymatycznego rozkładu trójglicerydów i uwolnienia kwasu arachidonowego.

Czynniki egzogenne

Na nasilenie i przebieg ŁZS wpłynąć może dieta, higiena osobista, obecność zanieczyszczeń środowiska, stres, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, alkoholizm, stosowanie leków czy współistnienie innych chorób.

Leczenie ŁZS

W terapii łojotokowego zapalenia skóry głowy stosowane są szampony, płyny, pianki, olejki o działaniu przeciwgrzybiczym, keratolitycznym i cytostatycznym. Lekiem z wyboru jest cyklopiroksolamina. Posiada ona właściwości niwelujące kolonie Malassezia spp., przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jej działanie opiera się na chelatowaniu jonów żelaza i glinu, co doprowadza do nieprawidłowego przepływu jonów przez błony komórkowe drobnoustrojów i w efekcie do uszkodzenia elementów wewnątrzkomórkowych. Dodatkowo cyklopiroksolamina hamuje syntezę prostaglandyn oraz wzrost bakterii. Lek stosuje się 2-3 razy w tygodniu przez okres 4 tygodni.

W leczeniu ŁZS zalecane są także środki imidazolowe takie jak ketokonazol, klotrimazol czy flutrimazol. W celu zniwelowania stanu zapalnego, świądu i uczucia pieczenia wskazuje się na preparaty zawierające kortykosteroidy.

Inne substancje terapeutyczne:

siarczek selenu – przeciwgrzybiczy i cytostatyczny,

pirytionian cynku – przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny,

kwas salicylowy – złuszczający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny,

siarka – przeciwbakteryjna, przeciwgrzybicza, przeciwzapalna, normalizująca,

dziegcie – złuszczające, antyseptyczne.

Częstotliwość stosowania wybranych preparatów w terapii ŁZS

  Rodzaj preparatu Częstotliwość użycia
 

Miejscowe leki przeciwgrzybicze

Cyklopiroks 1% w formie szamponu Raz dziennie lub 2 razy w tygodniu
Ketokonazol 2% w formie szamponu Raz dziennie lub, 2 razy w tygodniu
 

 

Miejscowe glikokortykosteroidy

Klobetazol 0,5% w formie szamponu 2 razy w tygodniu
Fluocynolon 0,01% w formie szamponu Raz dziennie
Fluocynolon 0,01% w formie roztworu Raz lub 2 razy dziennie
Walerianian betametazonu 0,12% w formie pianki 2 razy dziennie
 

 

Preparaty bez recepty

Szampon dziegciowy 2 razy w tygodniu
Szampon z siarczkiem selenu 2 razy w tygodniu
Szampon z pirytionianem cynku 2 razy w tygodniu

 

Pielęgnacja skóry głowy z ŁZS

W pielęgnacji skóry głowy z obecnością ŁZS należy uwzględnić delikatne działanie oczyszczające oraz wdrożenie składników o działaniu przeciwgrzybiczym. Aby zachować balans, należy 2 razy w tygodniu stosować szampony niwelujące nadmierną aktywność drożdżaka Malassezia spp., a w pozostałe dni stosować preparaty o działaniu nawilżającym, łagodzącym, przeciwzapalnym. Należy pamiętać o dwukrotnej aplikacji szamponu podczas mycia i delikatnym odciskaniu nadmiaru wody za pomocą ręcznika. Nie można zapominać o pielęgnacji łodygi włosa za pomocą odżywek, masek, w zależności od jej wyjściowych potrzeb. Kluczowym elementem jest także wykonywanie peelingów skóry głowy co 7-10 dni. Nadmierna stylizacja włosów może być czynnikiem zaostrzającym przebieg choroby.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Wioleta Faruga – Lewicka
mgr kosmetolog, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wykładowca akademicki, praktyk, szkoleniowiec, autorka licznych publikacji z zakresu kosmetologii oraz autorka książki „Kosmetologia w pigułce. Kompendium”.