Skóra z wiekiem cieńczeje – jak temu zaradzić?

28
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Skóra z wiekiem traci swoją jakość, wiotczeje i nie jest już tak jędrna. Znamy metody na poprawienie jej sprężystości, ale czy wiesz, że równie niekorzystnym procesem jest jej cieńczenie? Cienka skóra wygląda niekorzystnie, szybciej powstają na niej zmarszczki i nie chroni już tak dobrze naszego organizmu.

Skóra jest największą tkanką naszego organizmu i pełni funkcje ochronne. Do najważniejszych należy ochrona przed nadmiernym parowaniem wody, funkcja termoregulacji, jak również ochrona przed bodźcami zewnętrznymi np. promieniowaniem UV. Wszystkie funkcje ochronne skóry związane są z jej warstwową budową. Niestety z wiekiem skóra ulega procesom starzenia. Oznacza to zaburzenie jej funkcji, czyli zmniejszenie właściwości ochronnych. W procesie tym obserwujemy dość złożone zmiany histologiczne w budowie skóry.

Przede wszystkim skóra z wiekiem ulega ścieńczeniu. Proces ten zaczyna się już od 25 roku życia. Przyjmuje się, że na każde 10 lat skóra cieńczeje ok. 6-7%. Dla osoby trzydziestoletniej nie jest to jeszcze istotny problem, ale od pięćdziesiątego roku życia zaczyna to być już zauważalne. Szczególnie kobiety są w tej kwestii poszkodowane, ponieważ to w okresie menopauzy następuje znaczne przyspieszenie cieńcienia skóry i w ciągu pierwszych kilku lat klimakterium potrafi ona utracić nawet 30% swojej grubości.

Jakie ma to konsekwencje?

Ścieńczenie skóry ma wpływ na nasz wygląd i zdrowie. Żeby skóra była skutecznym filtrem musi mieć odpowiednią budowę i grubość. Cienka skóra nie chroni tak dobrze np. przed promieniowaniem UV.

W kontekście poprawiania wyglądu skóry, dużo mówi się o jej jakości, jędrności i sprężystości na co wpływ ma zawartość kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Rzadko natomiast zawraca się uwagę na jej grubość. Natomiast należy mieć świadomość, że oba te czynniki wpływają na jej gorszy wygląd. Fakt cieńczenia skóry powoduje, że wszystkie niekorzystne bodźce łatwiej tę skórę atakują, a to powoduje, że staje się ona jeszcze bardziej niewydolna i łatwiej ulega procesom starzenia.

Jak przeciwdziałać cieńczeniu skóry?

Czy ten proces jest odwracalny, czy są jakiekolwiek metody, które mogą skórę pogrubić? W teorii mnóstwo nawet delikatnych zabiegów będzie wpływało, w jakimś stopniu, na skórę. Problem jest w tym, że patrząc długofalowo, w perspektywie lat, takie działania nie są w stanie przewyższyć silnych procesów destrukcji skóry i procesów cieńczenia. Dlatego właśnie mówiąc o pogrubieniu skóry, mamy na myśli realne pogrubienie skóry, czyli uzyskanie skóry grubszej niż wyjściowo i to w dłuższej perspektywie.

Metody spowalniające proces cieńczenia skóry

Do tej grupy należą wszystkie metody domowe oraz mniej inwazyjne zabiegi gabinetowe. Tutaj głównym czynnikiem, który może opóźnić cieńczenie skóry jest redukcja stresu. Poza tym ograniczenie używek – palenia papierosów i spożywania alkoholu. Do domowych i prostych w stosowaniu metod należy wysiłek fizyczny, który poprzez poprawę krążenia powoduje poprawę ukrwienia tkanki w tym skóry. Jest ona więc lepiej odżywiona, co daje lepszy komfort pracy komórek, czyli one nie muszą „walczyć” o składniki odżywcze oraz o tlen. Ciekawym mechanizmem jest wytworzenie w wyniku aktywności fizycznej stresu oksydacyjnego w organizmie, czyli dostarczenie nadmiaru tlenu, co powoduje uruchomienie bardzo silnych mechanizmów naprawczych. Tlen uszkadza tkankę, ale jednocześnie pobudza w niej mechanizmy naprawcze. Jeśli wysiłek fizyczny trwa godzinę, to wywołuje on uszkodzenia dużo mniejsze w porównaniu do uzyskanych w jego następstwie zysków w postaci przebudowy i odnowy tkanek, które następują w kolejnych dniach.

Na spowolnienie procesów cieńczenia skóry będą wpływać kosmetyki, w tym różnego rodzaju preparaty z retinoidami. Jest mnóstwo drobnych zabiegów również wykonywanych w warunkach domowych, które usprawniają pracę skóry np. masaże w tym KOBIDO, naświetlanie światłem podczerwonym itp.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Dr Marek Wasiluk
Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”. Prekursor wielu metod leczenia np. No Stretchmarks na rozstępy. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London.