Nocne Terapie – czyli niecodzienny wpływ snów na nasze codzienne życie

19
fot. Pexels

Co noc świadomie wprowadzamy się w tryb regeneracji, który pozwala nam odzyskać utracone siły i zachować równowagę psychiczną. Dzięki temu następnego dnia budzimy się ze świeżym umysłem i odprężonym ciałem. Noc dostarcza nam także treści obfitujące w symboliczny język naszej podświadomości – są nimi sny, które zawierają w sobie fragmenty codziennego życia.

Właśnie do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech pod przewodnictwem Alessandro Fogli. Jego zespół opracował nową metodę, którą użył do śledzenia snów ludzi na ogromną skalę, analizując zestaw 24 000 snów. Znaleźli oni dowody na poparcie hipotezy ciągłości snów, mówiącą o tym, że większość projekcji sennych jest kontynuacją tego, co dzieje się w codziennym życiu. Według badaczy, raporty snów odzwierciedlały to, czego śniący doświadczyli w rzeczywistym życiu. Podobne podejście w psychologii poznawczej wyraża William Domhoff − amerykański psycholog i socjolog, znany z pracy nad teorią i analizą snów, który w swych empirycznych badaniach wykazuje, że sny są kontynuacją aktywności umysłowej z czasu czuwania. Według Domhoffa, sen jest rodzajem rozszerzenia myślenia, a treści snów mogą pomagać w rozwiązaniu problemów, przetwarzaniu informacji i radzeniu sobie z emocjami poprzez eksplorację różnych scenariuszy.

Dla nas oznacza to fascynujący wątek, gdzie codzienne sprawy przenikają w świat naszych snów, tworząc subtelne połączenia między naszym życiem a niezbadanym obszarem naszej psychiki. Coraz częściej rozumiemy, że sny stają się fundamentalnym narzędziem, przez które ukazuje się nasza rzeczywistość, choć pod osłoną nocy przybiera ona formy niekoniecznie zrozumiałe dla logicznego umysłu. To właśnie tutaj interpretacja snów odgrywa kluczową rolę, wprowadzając nas w trudny do pojęcia świat symboli i znaczeń. Terapeuci pracujący w tym nurcie są przekonani, że analiza snów jest mostem łączącym naszą psychikę z fizycznym aspektem zdrowia i szeroko pojętym dobrostanem. To właśnie poprzez tę integralną perspektywę możemy lepiej zrozumieć, jak nasze codzienne doświadczenia kształtują naszą duchową oraz umysłową równowagę.

Dlaczego warto analizować swoje sny?

Analiza nocnych wizji stanowi zagłębienie w ukryte motywy, nieświadome przekonania, skrywane uczucia i emocje, które istotnie kształtują rzeczywiste życie jednostki. Terapia oparta na pracy z marzeniami sennymi zakłada, że sny posiadają ukierunkowany porządek, a ich znaczenie jest dalekie od przypadkowego. W procesie analizy terapeuta eksploruje głęboko skrywane warstwy umysłu, odkrywając symbole, które mogą być kluczowe dla zrozumienia stanu psychicznego pacjenta. Marzenia senne niejednokrotnie wyrażają osobowość, niedawne przeżycia śniącego, jego uczucia oraz konflikty, z którymi się zmaga. Psychoanalitycy rozumieją, że sny są tematycznie powiązane z emocjonalnymi treściami naszego dnia i poprzez różne metody odczytywania sennych przekazów, starają się wykorzystać nasze sny jako lustra, które odzwierciedlają naszą osobistą psychologię.

Carl Gustav Jung, szwajcarski psychiatra i psycholog analityczny, był jednym z najważniejszych myślicieli w dziedzinie głębokiej psychologii snu. Podążając teorią analizy jungowskiej, jako badacz snu, ja także opieram się na założeniu, iż sny są naturalnym środkiem wyrażania i integrowania treści ukrytych w nieświadomości. Toteż każdy symboliczny obraz ma głęboki sens i potencjał w odkrywaniu siebie, rozwoju psychicznym i osiąganiu pełni życia. Z kolei dla Sigmunda Freuda, austriackiego neurologa, uznawanego za ojca psychoanalizy, sen był kluczowym obszarem manifestacji nieświadomych pragnień, czyli miejscem, w którym ukryte żądze i myśli mogły znaleźć ujście, choć były one często zakamuflowane i podlegały obronie psychicznej.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Ewelina KudelaEwelina Kudela
Łapaczka Snów. Z wykształcenia tłumaczka języka angielskiego, z pasji i wrodzonego talentu -tłumaczka snów oraz symbolicznego języka podświadomości. Jako Łapaczka Snów zajmuje się sztuką interpretacji wizji sennych oraz autoanalizą, pomagając innym zrozumieć przekazy z podświadomości. Nazwa „Łapaczka Snów” wzięła się od jej umiejętności odczytywania przekazów z podświadomości za pomocą snów. Prowadzi warsztaty pracy ze snami oraz indywidualne sesje interpretacyjne.