Fryzjerstwo przyszłości, czyli odpowiedzialna twórczość

43
fot. Pexels
fot. Pexels

Poprzez włosy, uważnie się przyglądając, odkrywamy tajemnicę życia. Dzisiejsze pracownie łączą strefę kreacji z odrębną strefą trychologii. Spotkanie stylisty eksperta jest rozszerzone o analizę trychologiczną, dającą możliwość precyzyjnego i bardziej świadomego doboru fryzury oraz pielęgnacji.

Poprzez analizę trychologiczną włosów i skóry głowy możemy dokładnie spersonalizować dopasowane, odpowiednie zabiegi, przy czym przede wszystkim zrozumieć ich materię. Tworzymy zgodnie z potencjałem, redukując lub wykluczając przypadkowe działania. Na bazie takiej analizy możemy planować koncept fryzury i jej funkcjonalność. Odnosimy się przy tym jednocześnie do systemu wartości „tworzyć, nie niszczyć”. Od kilku lat obserwujemy początek nowego etapu rozwoju kultury pielęgnacji włosów. Archetypiczny schemat pracowni podnosi standard, wprowadzając zabiegi eksperckie. Poprzez nowe technologie, rozwój nauki i demokratyzację wiedzy przechodzimy rewolucję. Działamy estetycznie, prozdrowotnie i w imię filozofii eko. Etyka zawodowa determinuje do zdobywania nowej wiedzy i korzystania z niej. Włosy są naszą ozdobą i symbolem piękna. Pełnią funkcję ochronną, sensoryczną i psychologiczną. Stanowią cenne źródło informacji, jakie wysyła nam organizm. Rozpoznajemy na podstawie włosów stan zdrowia, wiek, odżywianie, uwarunkowania genetyczne, jak równie często prowadzony tryb i styl życia. Ten piękny, artystyczny zawód wzmocniony o wiedzę trychologiczną i współpracę z ekspertami stanowi dzisiaj standard opieki nad włosami. To właśnie stylista włosów jako pierwszy może rozpoznać spektrum potrzeb skóry głowy, sugerując w razie potrzeby kontakt z lekarzami różnych specjalizacji i wykonanie szerszych badań. Łącząc kreację, stylizację, strzyżenie, zmianę koloru, niwelowanie siwych włosów, rozjaśnianie, zmianę struktury czy rytuały pielęgnacyjne na łodygę włosa można dopasować zabiegi wpływające na poprawę skóry głowy i włosów. Wśród nich znajdą się: nawilżanie skóry głowy, dotlenienie, detoks, łagodzenie podrażnień, zabiegi seboregulujące, zabiegi stymulujący porost włosów i hamujące wypadanie.

Włosy i skóra głowy – ich budowa oraz rodzaje

Tyle ile na świecie jest ludzi tyle włosów. Każde włosy są inne i wymagają spersonalizowanego traktowania. W budowie każdego włosa znajduje się łodyga, która wyrasta na powierzchnię skóry oraz korzeń, będący osadzony w skórze. Korzeń pokryty jest pochewką, inaczej nazywaną mieszkiem włosowym, który kończy się charakterystycznym zgrubieniem, czyli cebulką włosa, u której od spodu znajduje się unaczyniona brodawka włosa. Dokonując klasyfikacji włosów można odnieść się do systemu opracowanego przez amerykańskiego stylistę włosów, Andre Walkera. Zwrócił uwagę, że włosy można podzielić na:

  1. Włosy proste (cienkie / średniej grubości / grube)
  2. Włosy falowane (fale delikatne / fale zdefiniowane / fale szerokie)
  3. Włosy kręcone (loki luźne / loki zdefiniowane)
  4. Włosy supełkowate (skręt ciasny / forma zygzakowata)

Z perspektywy medycznej, można dokonać również podziału ze względu na strukturę włosa:

  1. Włosy normalne
  2. Włosy z tendencją do przetłuszczania się u nasady
  3. Włosy suche
  4. Włosy zniszczone

Na budowę skóry głowy składają się trzy warstwy – naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Wyróżnia się kilka rodzajów skóry głowy: skóra normalna, sucha, przetłuszczająca się, wrażliwa.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Jaga HupałoJaga Hupało
Artystka fryzur, Dyrektor Artystyczna Warszawskiej Pracowni Born To Create, producentka. W 1986 r. uzyskała tytuł mistrzyni fryzjerstwa. W Górach Bardzkich, blisko źródła swoich korzeni prowadzi Leśną Ostoję Sztuki – niezwykłe miejsce spotkań ludzi kultury i artystycznych wydarzeń. W 2022 roku powstała książka „Lady Baba Jaga – Opowieść o Jadze Hupało” autorstwa Kazimiery Szczuki i wydanej przez Wydawnictwo Rebis.