Gładka skóra na lato

47
fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

Marzeniem kobiet jest piękna, gładka, zdrowo wyglądająca skóra. Jesienią i zimą spora część pań korzysta z zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologicznych, ale wiosną i latem, a więc wtedy, kiedy tak naprawdę dopiero odsłaniamy nasze ciała, korzystanie z większości inwazyjnych procedur jest już niewskazane. Przyczyną jest silne promieniowanie słoneczne, które w znacznym stopniu utrudnia odpowiednią rekonwalescencję.

Również wtedy, kiedy na zewnątrz jest już ciepło i słonecznie, gabinety pozostają otwarte. Nadal oferują swoim klientkom mniej inwazyjne, niepodrażniające skóry procedury i zabiegi, po których rekonwalescencja właściwie nie jest potrzebna. Mowa m.in. o peelingach mechanicznych, działających na skórę w sposób szczególnie korzystny.

Jak działa oczyszczający skórę peeling?

O tym, że peelingi to sprawdzona i skuteczna metoda poprawiająca kondycję skóry, wiedzą wszystkie stosujące je kobiety. Preparaty te można podzielić na trzy główne grupy: chemiczne, mechaniczne i  enzymatyczne. Skupmy się na najpopularniejszej i zarazem bardzo skutecznej metodzie oczyszczania – masażu skóry naturalnymi środkami wygładzającymi.  Jak one działają?

Za pomocą kryształków soli lub cukru ściera się warstwę rogową naskórka, wyrównując tym samym jego powierzchnię i sprawiając, że skóra staje się gładka. Manualne pocieranie powoduje poprawę krążenia krwi i limfy, co wpływa na detoksykację organizmu i poprawę kolorytu – tłumaczy Izabella Włodarska, kosmetolog gabinetu medycyny estetycznej i kosmetologii La Symetrie. – Intensywne ruchy poprawiają jędrność, z kolei powolne – wprawiają w stan błogiego relaksu. Ponadto dodatek różnego rodzaju olejów roślinnych, substancji pielęgnujących czy olejków eterycznych nawilża, a także odżywia skórę i pozostawia ją aksamitnie miękką.

Jak mówi kosmetolog, peelingi solne są wskazane nie tylko z powodu drobinek soli doskonale ścierających martwy naskórek, zatem w sposób mechaniczny działających oczyszczająco, lecz również dlatego, że mają one właściwości przeciwzapalne. Zawierają też w swoim składzie szereg dobroczynnych minerałów, takich jak np. sód, potas, wapń czy magnez.

Peeling w gabinecie

Peelingi solne są wykonywane w gabinetach kosmetologicznych, lecz tak naprawdę każdy może je zrobić również w domu. Dlaczego zatem spora część kobiet decyduje się na zabieg u kosmetologa? – Peelingi domowe działają głównie na powierzchni naskórka. Doskonale sprawdzają się w przypadku usuwania z niego martwych komórek, które zalegają, utrudniając skórze oddychanie, ale także wnikanie substancji aktywnych. Po tak wykonywanych peelingach substancje odżywcze, regenerujące i nawilżające faktycznie mają szansę spełniać swoją funkcję. Z kolei peelingi gabinetowe są wykonywane dokładniej i mogą również w realny sposób pomóc w przypadku problemów, takich jak: cellulit, utrata jędrności, przebarwienia, trądzik i intensywnie przetłuszczająca się skóra – tłumaczy kosmetolog La Symetrie.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że w gabinetach kosmetologicznych peelingi wykonuje się przy użyciu różnych technologii, jak choćby oczyszczanie wodorowe czy węglowe. W tym przypadku za pomocą specjalnej końcówki lasera lub koktajlu w sposób kontrolowany ściera się poszczególne warstwy naskórka, a skóra staje się bardziej pobudzona do produkcji elastyny i kolagenu. – Peeling mechaniczny wykonywany w warunkach domowych wcale nie musi być jednak nieskuteczny, ale powinien być przeprowadzony z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu – przyznaje kosmetolog Izabella Włodarska.

Peeling w domu

Skoro nie wychodząc z domu, również w efektywny sposób można wykonać peeling mechaniczny, warto wiedzieć, czego do tego użyć. Mogą to być wszelkiego rodzaju składniki zawierające w sobie drobinki, jak choćby fusy z kawy, cukier czy zwykła sól kuchenna. Ich cząstki będą pełnić funkcję ścierną, dzięki czemu martwy naskórek ulegnie złuszczeniu. Ich dużą zaletą są niewielkie koszty przygotowania.

Jeśli jednak podczas kuracji domowej chcemy dać skórze coś więcej niż tylko samo złuszczenie martwego naskórka, warto sięgnąć po sól zawierającą w swoim składzie kompleks odżywiających ją minerałów oraz naturalnych substancji pielęgnacyjnych, zabezpieczających przed negatywnym wpływem stylu życia czy zanieczyszczeń środowiskowych. – W naszym gabinecie bazą peelingu solnego jest sól Salco Therapy, która jest bardzo delikatna, a przy tym wydajna i skuteczna. Ponadto w swoim składzie zawiera też kompleks odżywiających skórę minerałów – mówi Izabella Włodarska.

– Każdy produkt linii Salco Therapy oparty jest na tym samym surowcu co wytwarzana u nas lecznicza sól bocheńska – tłumaczy Agnieszka Mrowiec, odpowiedzialna za recepturowanie i ocenę bezpieczeństwa produktów w firmie Salco. – Dla poprawy właściwości pielęgnacyjnych przygotowaliśmy specjalną linię produktów, wzbogacając wartościową bazę solną naturalnymi substancjami, takimi jak: jak oleje roślinne, kolagen czy dedykowane olejki eteryczne. Używamy wyselekcjonowanych, delikatnych, naturalnych dodatków. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie soli jako domowy peeling, opracowaliśmy dedykowany do tego produkt, Salco Therapy gładka skóra oraz dwie propozycje z naturalnymi bazami pielęgnacyjnymi: kolagenem i olejem jojoba. Poza czystą solą są to produkty najbliższe potrzebom skóry – opowiada Agnieszka Mrowiec.

W domu – ale jak?

Gdy wiemy już, czym skutecznie wykonywać peeling w warunkach domowych, pozostaje odpowiedź na pytanie: jak zrobić to najlepiej? Rekomendowany jest masaż ruchami kolistymi. W dłoń bierze się sól, którą można połączyć z olejem – nie jest to jednak konieczne, gdyż jej konsystencja idealnie nadaje się już do wykonywania peelingu. Sól kładzie się na ciele, a następnie okrężnymi ruchami rozprowadza ją na skórze. Masaż powinien trwać ok. 5 minut.

Tak wykonany masaż:

  • pomaga w złuszczaniu martwego naskórka;
  • oczyszcza gruczoły potowe i łojowe;
  • jest skutecznym masażem limfatycznym – sól jest drobnokrystaliczna, więc w trakcie zabiegu skóra jest unerwiana, a limfa zaczyna przepływać szybciej;
  • ma działanie w 100% prozdrowotne – głównie dzięki właściwościom soli bocheńskiej.

Peelingi solne powinny być stosowane raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. Częstsze wykonywanie mogłoby narażać na powstawanie podrażnień, a taka dawka sprawi, że skóra będzie piękna, gładka i odpowiednio odżywiona.