Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego

42
fot. Pexels
fot. Pexels

Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego w trakcie chemioterapii oraz radioterapii jest zadaniem bardzo złożonym oraz trudnym nie tylko dla gabinetów kosmetycznych ale także dla samego pacjenta. Leczenie chemioterapią przynosi ogromne straty dla skóry, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka pielęgnacyjna na początku zdrowienia.

Jednym z powikłań skórnych w trakcie leczenia, które pojawia się dość szybko jest uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry, czyli najważniejszej bariery ochronnej. Skóra chroni nas przed zanieczyszczeniami, bakteriami, które doprowadzają do trądziku, natomiast odpowiednio zadbana sprawia, że cera wygląda młodo, świeżo, zachowuje odpowiedni koloryt oraz opóźnia procesy starzenia. Leczenie nowotworu jest zdecydowanie newralgicznym czasem, w którym dbałość o zachowanie urody wymaga od pacjenta wytrwałości, regularności i co najważniejsze chęci, które nie zawsze istnieją po usłyszeniu diagnozy. 

Medycyna na przestrzeni lat mocno się rozwinęła w kierunku pacjenta onkologicznego, co skutkuje lepszym i szybszym powrotem do zdrowia. I tak jak medycyna, dział onkokosmetologii także prężnie się rozwija dając pacjentom lepsze samopoczucie, poprawę samooceny oraz atrakcyjny wygląd.

Nadeszły czasy które pozwalają pacjentom onkologicznym dobrze czuć się we własnej skórze.

Jedną z najbardziej popularnych usług jest masaż onkologiczny całego ciała oraz twarzy. Jest on całkowicie bezpieczny i bardzo pomocny w walce z nowotworem. Trwa 90 minut i pomaga w wytwarzaniu endorfin, które odpowiedzialne są za radość przez co pozwalają spokojniej przetrwać trudniejszy okres. Masaż onkologiczny nie jest klasycznym masażem, który mamy obecnie w placówkach wellnes, bądź spa. Wyróżnia się bardzo wolnymi i delikatnymi ruchami które doprowadzają do uczucia relaksu oraz całkowitego odprężenia.

Kolejnymi usługami w branży beauty skierowanymi do pacjentów onkologicznych są zabiegi natłuszczające i nawilżające z użyciem produktów naturalnych oraz ekologicznych. Kosmetyki powinny być bogate w składniki odbudowujące barierę hydrolipidową skóry ponieważ jest to najważniejsze zadanie pielęgnacyjne w trakcie leczenia chemioterapią.

Aby nadać wyrazistości naszej twarzy salony beauty proponują makijaż permanentny. Jest już sporo specjalistów w Polsce którzy pracują z pacjentami onkologicznymi nadając naturalny wygląd takiego makijażu oraz używając specjalistycznych produktów bezpiecznych dla takiego grona klientów.

Musimy pamiętać, że gabinet do którego udamy się po usługę kosmetyczną musi zostać przez nas sprawdzony, a zabieg poprawiający skórę i urodę powinien być poprzedzony wnikliwą konsultacją przez dobrze wykwalifikowanego kosmetologa. Osoba zajmująca się pacjentem onkologicznym musi mieć doświadczenie, wiedzę oraz współpracować z lekarzem onkologiem.

Do tej pory w wielu klinikach medycyny estetycznej istnieje dezinformacja, która zachęca do zabiegów upiększających po 5 latach od leczenia nowotworu. Niestety jest sporo technologii z których pacjent onkologiczny nigdy nie będzie mógł skorzystać nawet po 5 latach, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko nawrotu.

Leczenie chemioterapią przynosi ze sobą mnóstwo skórnych skutków ubocznych z którymi ciężko samemu sobie poradzić.

Skóra w pierwszej kolejności staje się bardzo sucha, cienka i swędząca co daje nieprzyjemne uczucie dyskomfortu przez cały dzień. Gdy już dojdzie do mocnego uszkodzenia warstwy hydrolipidowej staje się uwrażliwiona, zaczerwieniona, łuszcząca się, może pojawić się trądzik oraz hiperpigmentacja. W późniejszych etapach często dochodzi do tkliwości i bólu tkanek. Aby znacząco zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii, pacjent onkologiczny powinien mieć odpowiednio dobraną pielęgnację domową oraz regularnie korzystać z usług gabinetu kosmetycznego. Prawidłowo wzmocniona skóra lepiej zniesie radioterapię i chemioterapię. 

Najlepszym czasem do przygotowania skóry i jej wzmocnienia jest moment w którym słyszymy diagnozę. Mamy około 6 tygodni aby poprawić stan skóry i jeszcze skorzystać z silniejszych zabiegów na twarz i ciało aby później lepiej znieść leczenie.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 3/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Maja Brechelka
Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia wydziału Nauk o Zdrowiu w Warszawie na kierunku Kosmetologia oraz ziołolecznictwa w szkole Medycyny Klasztornej w Katowicach pod okiem Dr Henryka Różańskiego. Specjalista w dziedzinie pielęgnacji skóry pacjentów onkologicznych oraz skóry pacjentów po transplantacji narządów. Doświadczenie w branży beauty 10 lat.
www.zdrowaskora.com