Największą potrzebą nowoczesnej kosmetologii jest oferowanie pacjentom zabiegów, które przynoszą widoczne oraz szybkie rezultaty z zachowaniem minimalnego okresu rekonwalescencji. Jest to jednym z powodów dla którego coraz popularniejsze stają się terapie z zakresu medycyny estetycznej oraz urządzeń Hi-Tech.
Ostatnimi czasy rynek zrewolucjonizowało wprowadzenie niewykorzystywanej dotąd długości wiązki laserowej 675 nm, która pozwala wykonywać zabiegi zgodne z nurtem opisanym powyżej. Opatentowaną technologię laserową włoskiej firmy Deka nazwano laserem wolumetrycznym.
Technologia
Laser 675 nm jest laserem diodowym, frakcyjnym ablacyjnym emitującym światło czerwone, co oznacza, iż tworzy on w skórze frakcje selektywnych uszkodzeń termicznych i denaturacji bez naruszania powierzchni naskórka. Powodują one napięcie istniejących włókien a także stymulację fibroblastów oraz aktywację neokolagenezy. Głównym chromoforem dla tej długości fali jest kolagen, w mniejszym stopniu melanina. Nie wykazuje ona powinowactwa do hemoglobiny czy oksyhemoglobiny. Poszczególne frakcje mają wielkość około 700 µm a ich wielkość zależna jest również od ilości podanej energii. Urządzenie może emitować maksymalną moc 15 W. Parametry, którymi można operować podczas terapii to wartość dostarczonej energii, czas trwania impulsu oraz odległość pomiędzy poszczególnymi frakcjami. Czas trwania impulsu wyraża się w milisekundach. Generuje on w skórze uszkodzenia termiczne o średniej głębokości około 300-400 µm. Pozwala to na dotarcie do skóry właściwej, gdzie pojedynczy impuls termiczny powoduje denaturację włókien kolagenowych oraz wytworzenie nowych. Badanie histopatologiczne potwierdziło istotne różnice w skórze poddanej zabiegowi. W próbce skóry pobranej z obszaru zabiegowego wykazano bardziej równoległe i prostsze siatkowe włókna elastyczne. Procent włókien na jednostkę powierzchni tkanki łącznej potroił się na obszarach poddanych zabiegowi. Wykazano wzrost ilości cienkich i nowo utworzonych włókien kolagenowych. Grubość skóry średnio zwiększyła się o około 15%. Terapię można wykonywać na twarzy, ciele oraz skórze owłosionej głowy.
Terapia zmarszczek
Badania przeprowadzone in vitro na ludzkich fibroblastach potwierdziło stymulację produkcji kolagenu typu I i III. Wykazano również wzrost ekspresji białek szoku cieplnego. Równocześnie nie wykryto działania cytotoksycznego, żywotność oraz proliferacja komórek nie została zaburzona. Laser wolumetryczny zalecany jest do terapii nie tylko głębokich zmarszczek u pacjentów dojrzałych, ale również do rewitalizacji skóry u pacjentów młodszych lecz narażonych na fotostarzenie. Poprawie ulegają takie parametry jak tekstura skóry, widoczność ujść gruczołów łojowych, wiotkość skóry zwiększenie jej objętości oraz zmniejszenie zmarszczek. Typowym odczynem pozabiegowym jest rozlane zaczerwienienie skóry (które jest typowym punktem końcowym większości zabiegów odmładzających skórę), które ustępuje w ciągu kilku godzin. Mogą pojawić się również strupki utrzymujące się 2-7 dni, szczególnie w miejscach o zwiększonej pigmentacji.
Terapia blizn i rozstępów
Zastosowanie tej technologii nie ogranicza się jedynie do stymulacji kolagenu w przypadku skór dojrzałych, ze zmarszczkami i obniżoną gęstością i elastycznością skóry. Znajduje on również zastosowanie w terapii blizn atroficznych, szczególnie blizn potrądzikowych oraz u pacjentów po ospie wietrznej. Blizny ulegają spłaszczeniu oraz odzyskują utraconą objętość. W piśmiennictwie opisano również wpływ lasera wolumetrycznego na rozstępy. Zostały one opisane jako „doskonałe”, poprawie uległa tekstura, kontury rozstępów a także ich kolor.
(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 4/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
Małgorzata Dudek
Magister kosmetologii ze specjalnością w medycynie estetycznej. Wykładowca akademicki Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Wieloletni praktyk, szkoleniowiec i manager branży beauty. Autorka publikacji z zakresu kosmetologi.