Kosmetyki z apteki, które warto mieć w domu

75
fot. Unsplash
fot. Unsplash

Niezależnie od ich ceny, podlegają tym samym zasadom dotyczącym bezpieczeństwa i poddawane są takim samym testom. Natomiast mogą różnić się składem i opakowaniem. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych, a skład zachwyca prostotą – są efektywne i ekonomiczne.

Kosmetyki z apteki mogą śmiało konkurować z tymi drogeryjnymi. Na rynku są dostępne zarówno droższe jak i tańsze produkty, z czego te tańsze wyróżnia jedna rzecz – są mało popularne.

Włosy i skóra głowy wymagają nieco innej pielęgnacji i higieny, niż skóra twarzy czy ciała. Dziś mycie włosów stanowi podstawę higieny – na włosach osadza się kurz, brud, sebum, a także resztki złuszczonego naskórka i kosmetyków. O włosy dbamy praktycznie codziennie, nic więc dziwnego, że pielęgnacja włosów i produkty jej poświęcone zajmują tak ważne miejsce na rynku. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się rankingi takich niedrogich aptecznych kosmetyków. Poniżej przedstawiam kilka propozycji do skóry głowy i włosów.

Rybki GAL

Mają w sobie bogaty skład – keratyna, olej rycynowy, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika oraz z drzewa herbacianego. Zawartość rybki, po oderwaniu „ogonka” należy wmasować w końcówki włosów. Regularne stosowanie odżywia włosy i zapobiega ich rozdwajaniu a także odbudowuje. Kompozycja NNKT, witamin A i E oraz olejku z drzewa herbacianego działają antyrodnikowo i przeciwutleniająco, a witamina A zwiększa efekt odżywczy i wzmacniający preparatu. Produkt ten może nie pachnie najpiękniej, ale jest skuteczny. Cena w zależności od apteki waha się od 11 do 17 złotych.

Olej z korzenia łopianu

Olej ten polecany jest szczególnie kobietom, których włosy zniszczone są licznymi zabiegami fryzjerskimi. Olej z korzenia łopianu wzmacnia cebulki włosów, odżywia skórę głowy, nadaje włosom połysk a także stymuluje ich wzrost. Dzięki zawartości substancji przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych działa on również przeciwłupieżowo oraz eliminuje swędzenie skóry głowy. Ekstrakt olejowy z korzenia łopianu zawiera naturalną inulinę, proteiny, oleje eteryczne, garbniki, sole mineralne i witaminy. Jak stosować olej z korzenia łopianu? Trzeba nanieść go na skórę głowy i wmasować, a po około 30 minutach zmyć dokładnie za pomocą szamponu. Cena oleju, jeśli uda się dostać go w promocji, to około 16 złotych, normalnie jego cena wynosi 20-25 złotych.

Woda brzozowa

Jest to naturalny produkt pozyskiwany wczesną wiosną z pnia brzozy. Aby pozyskać wodę brzozową, w pniu drzewa wykonuje się otwory o głębokości kilku centymetrów, w które wkłada się rurki, a ściekający przez nie sok gromadzony jest w naczyniu. Tak pozyskany produkt jest jednak bardzo nietrwały i można go przechowywać w lodówce maksymalnie przez kilka dni. Aby wydłużyć jego trwałość, poddaje się go procesowi pasteryzacji lub wykorzystuje w postaci ekstraktów. Popularne są przede wszystkim roztwory wodne soku z brzozy lub roztwory soku z brzozy z alkoholem etylowym. Kompleksowo działa na włosy i skórę głowy. Odświeża skórę, wzmacnia cebulki, przywraca prawidłowe pH i reguluje produkcję sebum, zwalcza łupież i nawilża. Najlepiej stosować ją codziennie na noc, masując skórę głowy, co dodatkowo wspomoże ukrwienie. Cena za opakowanie o pojemności 200 ml to od 9 do 19 złotych.

Wcierka Jantar

Receptura odżywki – wcierki uwzględnia najistotniejsze potrzeby włosów cienkich, słabych, delikatnych i zniszczonych. Zawiera wyciąg z bursztynu oraz witaminy A, E, F a także panthenol. Regularne stosowanie hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost oraz poprawia metabolizm i dotlenienie cebulek włosów, regeneruje i łagodzi podrażnienia. Włosy stają się grubsze, lśniące i odporniejsze na uszkodzenia spowodowane choćby suszarką lub codziennym wiązaniem w kucyk. Odżywka wzmacnia strukturę włosów i chroni je przed szkodliwym wpływem środowiska i słońca. Cena produktu to około 13 złotych, są też ekonomiczne zestawy wraz z odżywką i szamponem za około 25 złotych.

Olejek pichtowy

Inaczej olejek jodłowy, przeznaczony jest do zwalczania dolegliwości takich jak kaszel i katar. Jednak ma on wiele innych właściwości. Szczególnie dobrze sprawdza się w walce z łupieżem i wypadaniem włosów. Olejek ten pozyskiwany jest z młodych igieł jodły syberyjskiej i doskonale odżywia skórę głowy. Można dodać kilka kropel olejku do porcji szamponu i umyć włosy jak zawsze. Można również rozcieńczyć kilka kropel w pół szklanki wody i wmasować mieszankę w skalp. Olej pichtowy w składzie zawiera substancje, takie jak: lotne fitocydy, alfa-pinen i terpeny. Znajdujący się w tym olejku kadinen działa przeciwzapalnie. Po jego regularnym stosowaniu skóra głowy będzie dobrze oczyszczona i nie będzie się szybko przetłuszczać, włosy zaś nabiorą objętości. Cena tego specyfiku zaczyna się od kwoty 19 złotych.

Cerkogel 30 – żel keratolityczny do skóry głowy

To bardzo ciekawy peeling enzymatyczny do skóry głowy. Idealnie sprawdza się do skóry z problemem nadmiernego złuszczania i tendencją do łupieżu. Jest skuteczny, ale jednocześnie łagodny. Likwiduje objawy świądu i nie obciąża włosów. W składzie zawiera m.in. mocznik, glicerynę i kwas mlekowy. Należy nałożyć do prosto z opakowania wyposażonego w aplikator na skórę, wmasować i pozostawić do kilkunastu minut. Po całkowitym wchłonięciu trzeba wyczesać produkt miękką szczotką. W aptekach internetowych można nabyć go już za 11 złotych.

Hairoxol Forte

Na koniec droższy produkt (bo kosztuje około 200 złotych), jednak warto o nim powiedzieć. Jest to suplement diety, przeciw wypadaniu włosów. Zawiera cynk, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych, magnez, który zapobiega wypadaniu włosów oraz biotynę, która wspomaga wzrost włosów i zmniejsza ich wypadanie. Poza tym zawiera minerały i aminokwasy, mające pozytywny wpływ na komórki organizmu i wzmacniają cebulki włosów. Jak każdy suplement zależy go zażywać cierpliwie i zgodnie z dawkowaniem zalecanym przez producenta.

W przypadku kosmetyków do włosów ważna jest regularność i dłuższy czas stosowania. Na efekty trzeba poczekać najczęściej kilka tygodni. Aby wzmocnić działanie niektórych z nich, można zastosować owinięcie głowy ciepłym ręcznikiem lub przed zastosowaniem wykonać delikatny masaż głowy – aby pobudzić krążenie. Warto także pamiętać na co dzień o produktach termoochronnych do stylizacji. Całościowa pielęgnacja włosów jest złożona, bowiem nie tylko kosmetyki mają na nią wpływ, dieta także.

mgr inż. Anna Szymanowska-Flis
Kosmetolog z dyplomem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz technolog chemii specjalizujący się w chemii kosmetyków, z kilkuletnim doświadczeniem w pracy laboratoryjnej. Na przestrzeni ośmiu lat autorka kilkudziesięciu publikacji o tematyce szeroko związanej z kosmetologią.