Podologia jako element holistycznego podejścia do zdrowia

41
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Podologia jest dziedziną medycyny zajmująca się badaniem, diagnozą i leczeniem problemów stóp. Zarówno nagłych jak i przewlekłych. Profesjonalna – często zawiera elementy ortopedii, dermatologii a nawet chirurgii.

Podolodzy korzystają z różnych metod i technik leczenia, w tym z terapii manualnej, ćwiczeń rehabilitacyjnych, zabiegów podologicznych lub specjalistycznych a nawet, z pomocą specjalisty, chirurgicznych. Bardzo często korzystają także z doradztwa dotyczącego obuwia i ortez indywidualnych. Celem podologii jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez zmniejszanie bólu i innych dolegliwości związanych ze stopami. Jest ona szczególnie ważna dla osób starszych, z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów), sportowców i osób, które na co dzień doświadczają dyskomfortu czy bólu związanego z chorobami stóp.

Zdrowe stopy a zdrowie organizmu

W kontekście zdrowia ogólnego naszego organizmu, podologia jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze – mobilność. Problemy ze stopami mogą znacznie ją ograniczyć. Zdrowe stopy są kluczowe dla utrzymania aktywności fizycznej człowieka, co jest ważne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Po drugie – powiązanie z innymi chorobami, gdyż niektóre choroby, na przykład cukrzyca, mogą prowadzić do poważnych komplikacji związanych ze stopami, takich jak trudno gojące się rany, owrzodzenia i infekcje, które w następstwie mogą prowadzić do martwicy i amputacji. Kolejnym ważnym powodem jest jakość naszego życia. Ból stóp, zmęczenie i inne dolegliwości mogą znacznie obniżyć jego jakość. Podolodzy mogą pomóc pacjentom znaleźć ulgę, zalecając odpowiednie buty, ćwiczenia lub inne metody leczenia. Profilaktyka podologiczna pomaga również w edukacji dotyczącej prawidłowej higieny stóp i właściwego obuwia, co ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania problemom ze stopami.

 

Holistyczne podejście do zdrowia polega na spojrzeniu na osobę jako całość żywego organizmu, a nie tylko na pojedynczy aspekt jego stanu fizycznego lub psychicznego. W ramach tego podejścia, zdrowie i dobrostan są postrzegane jako równowaga między ciałem, umysłem i duszą. W holistycznym modelu zdrowia, różne aspekty naszego życia, takie jak dieta, ćwiczenia, zawód, relacje, duchowość i środowisko, są ściśle powiązane i wpływają na ogólną jakość życia. Ten model ponadto uznaje, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego samopoczucia. W tym podejściu, różne dziedziny medycyny odgrywają kluczowe role, gdyż każda z nich przyczynia się do ogólnej kondycji pacjenta. Z podologią nierozerwalnie związane jest kilka z nich. Medycyna wewnętrzna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wewnętrznych, takich jak choroby serca, płuc, nerek, układu pokarmowego itp. Dostarcza ona podstawowych informacji o stanie zdrowia pacjenta i odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu i utrzymaniu dobrego zdrowia. Psychiatria jest nierozerwalnie związana z ogólnym zdrowiem, a psychiatra jest odpowiedzialny za diagnozowanie i leczenie zaburzeń psychicznych. Może on pomóc pacjentowi w radzeniu sobie ze stresem, depresją, lękiem i innymi problemami psychicznymi, które mogą wpływać na jakość życia i znacznie poprawiają terapie leczenia różnych przypadłości. Fizjoterapeuta pomaga pacjentom utrzymać i poprawiać ich zdolność ruchową i funkcjonalną, co jest kluczowe dla ogólnego samopoczucia i niezależności. Dietetyk odgrywa kluczową rolę w edukacji pacjentów na temat zdrowego odżywiania i pomaga w tworzeniu indywidualnych planów dietetycznych, które mogą przyczynić się do właściwego oczyszczenia strefy jelit i poprawienia terapii.

Doświadczeni specjaliści zajmujący się stopami, wiedzą, że podologia wpisuje się w te słowa idealnie. Uznając więc podologię jako dziedzinę, będącą nauką o diagnozowaniu i leczeniu problemów stóp, może ona odgrywać istotną rolę w holistycznym podejściu do zdrowia. W tym kontekście, może mieć duży wpływ na ogólne zdrowie i dobrostan danej osoby. Problemy ze stopami, takie jak odciski, wrastające paznokcie czy płaskostopie, mogą powodować dyskomfort i ból, co z kolei wpływa na ogólne samopoczucie człowieka. Poprzez skuteczne diagnozowanie i leczenie tych problemów, podologia konkretnie i bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości życia. Niektóre stany zdrowotne, takie jak cukrzyca, mogą prowadzić do poważnych komplikacji ze stopami, w tym do neuropatii i owrzodzeń. Regularne wizyty u podologa mogą pomóc w wykrywaniu takich problemów na wczesnym etapie i skutecznie je leczyć, co może zapobiec poważniejszym powikłaniom.

Zdrowe stopy są kluczowe dla utrzymania mobilności, co ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego zdrowia fizycznego. Problemy ze stopami mogą ograniczać zdolność do chodzenia lub uprawiania innych form aktywności fizycznej, co może prowadzić do problemów z kondycją fizyczną i związanych z nimi chorób. Podologia, poprzez utrzymanie zdrowia stóp, pomaga utrzymać aktywność fizyczną. Podolodzy często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak ortopedzi, endokrynolodzy czy fizjoterapeuci, co umożliwia kompleksową opiekę nad pacjentem. To interdyscyplinarne podejście jest zgodne z filozofią holistycznego zdrowia, która podkreśla znaczenie koordynacji opieki między różnymi dyscyplinami medycznymi.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 3/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Teresa Agnieszka KlimczakTeresa Agnieszka Klimczak
Podolog, wykładowca konferencyjny. Instruktor podologii i ortonyksjii. Właścicielka gabinetów kosmetycznych i podoloigicznych.
www.podiatria.pl
Facebook: Podologia & Chirurgia – Teresa Agnieszka Klimczak
Instagram: podologia.chirurgia.klimczak