Laserowy zawrót głowy

20
fot. Pexels

Lasery naczyniowe, do usuwania przebarwien i włosów, Qswitch i pikosekundowe, ablacyjne i nieablacyjne, systemy IPL… laserowy zawrót głowy. Czy kiedykolwiek czułaś się zdezorientowana wiadomościami o systemach laserowych? Jeżeli tak, to postaram się rzucić trochę światła na rodzaje laserów oraz na to, który system jest odpowiedni dla Twojego biznesu.

Od czasu opracowania pierwszego lasera rubinowego w 1958 roku, terapeutyczne zastosowanie laserów i technologii IPL bardzo wzrosło. Na szybko rozwijającym się rynku, temat laseroterapii może wydawać się zagmatwany dla każdego, kto chce wybrać urządzenie do swojego gabinetu. Jednak podjęcie decyzji o zakupie urządzenia nie jest możliwe bez chociażby podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i podstaw laseroterapii oraz jasności co do potrzeb i wymagań klientów. Wiedzę z zakresu laseroterapii warto zdobywać od niezależnych szkoleniowców, gdyż łatwiej będzie dokonać wyboru urządzenia i przyswoić zasady jego działania.

Światło lasera jest monochromatyczne, co oznacza, że ​​składa się z jednej długości fali. Generowana długość fali zależy od ośrodka, przez który przechodzi światło lasera — gazu (jak to jest w laserach CO2), kryształu (jak w przypadku lasera gdzie ośrodkiem czynnym jest ciało stałe – laser aleksandrytowy, ND;Yag, KTP lub rubinowy), cieczy (lasery impulsowo-barwne) lub półprzewodnikowych (lasery diodowe).

Kolejny parametr to chromofory – docelowe cząsteczki w skórze: melanina, hemoglobina i woda, które decydują o absorpcji długości fali, przy czym każdy chromofor absorbuje inną długość fali w zależności od swojego współczynnika absorpcji. Wykorzystując długość fali, energię i czas trwania impulsu lasera – jeden z parametrów lasera – można selektywnie ukierunkować chromofor w celu uzyskania różnych wyników leczenia. Jeśli chcesz na przykład usunąć włosy, wybierasz lasery o długości fali ukierunkowanej na melaninę, jeśli chcesz zniszczyć naczynia krwionośne, wybierasz lasery o długości fali ukierunkowanej na hemoglobinę.

Dlatego kluczowa jest znajomość zasad dobierania parametrów takich jak: długośc fali, czas trwania impulsu czy wielkości plamki. To długość pulsu, w zależności czy jest w milisekundzie, nanosekundzie czy pikosekundzie będzie determnowała nam rodzaj reakcji, którą dana długość fali lasera generuje w skórze.

Systemy IPL, w odróżnieniu od laserów, są polichromatyczne i emitują jednocześnie szeroki zakres długości fal. To światło impulsowe o szerokim spektrum przechodzi przez filtry w rękojeści urządzenia, aby zmienić zakres długości fal i umożliwić ukierunkowanie odpowiedniego chromoforu. Ze względu na szerokie spektrum dostarczanego światła, IPL otwiera możliwości wielu zabiegów za pomocą jednego urządzenia.

To, co możemy zrobić za pomocą IPL, zależy od wielu czynników: mocy, filtrowania, sposobu dostarczania impulsu i elastyczności w dostosowywaniu tego, aby uzyskać najlepsze efekty.

Dobrze, aby urządzenie IPL posiadało możliwość wyboru różnych filtrów, a także aby było możliwe ich użycie w ciągu jednego zabiegu w celu uzyskania lepszych rezultatów. Systemem IPL z powodzeniem możemy pracować ze zmianami naczyniowymi, niektórymi typami przebarwień jak i wspomagać leczenie trądzika różowatego. Celując w hemoglobinę, lasery skutecznie podgrzewają i niszczą naczynia krwionośne za pomocą lasera PD i KTP.

Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś wzmiankę o podwojeniu częstotliwości i zastanawiałaś się, co to jest, oto krótka lekcja: dzięki laserowi KTP faktycznie otrzymujesz normalny ND;Yag przy 1064 nm, który jest wystrzeliwany przez inny kryształ zwany fosforanem tytanylu potasu, a to zmniejsza o połowę długość fali do 532 nm. W fizyce nazywamy to podwojeniem częstotliwości. Podwajamy częstotliwość światła, ale zmniejszamy o połowę długość fali.

Lasery KTP mogą dawać skuteczne rezultaty w leczeniu powierzchownych teleangiektazji i punktów rubinowych, szczególnie w przypadku fototypów skóry I-III według skali Fitzpatricka.

Lasery PD o nieco większej długości fali 585-595 nm były kiedyś uważane za złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych. Jednak jego stosowanie było utrudnione ze względu na rozwój nieestetycznej plamicy (siniaków) po leczeniu.

Obecnie PDL stosuje się w leczeniu i rozjaśnianiu naczyniaków, usuwaniu teleangiektazji, a także stosuje się go w celu zmniejszenia zaczerwienienia przy trądziku różowatym, jednakże możliwym powikłaniem jest przebarwienie pozapalne lub hipopigmentacja. Dlatego ten rodzaj lasera najczęściej używany jest w placówkach medycznych.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Joanna Wyszyńska
Kosmetolog, międzynarodowy ekspert laseroterapii z 20-letnim doświadczeniem w pracy na wielu systemach laserowych. Pracowała dla wielu czołowych klinik w Wielkiej Brytanii i zrobiła międzynarodowe kwalifikacje w laserowym usuwaniu owłosienia, zmian naczyniowych, tatuaży i pracy z laserami frakcyjnymi. Szkoleniowiec dla sieci klinik medycyny estetyczne w Londynie.