Nowe podejście do cellulitu

34
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

O cellulicie powiedziano już wiele. Dziś, na podstawie wieloletnich doświadczeń, przedstawiamy nowy podział na cellulit odwracalny i nieodwracalny, a także omawiamy dostosowane do tej nomenklatury sposoby jego niwelowania. Poznajcie je!

Do tej pory skupiano się na podziale cellulitu według czterech faz jego rozwoju oraz na analizowaniu przyczyn jego powstawania. Mówi się, że defekt ten może mieć różne podłoża i starano się je diagnozować, aby leczyć i zapobiegać tzw. „pomarańczowej skórce”. Dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki L’experta podważa sensowność takiego podziału i przedstawia nowy, swój! Według niego cellulit obecnie powinno się dzielić głównie na odwracalny oraz nieodwracalny i do tej klasyfikacji dobierać metody jego leczenia lub… kamuflowania.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit dotyka głównie kobiet i powstaje na skutek zaburzeń krążenia oraz zaburzeń metabolicznych w podskórnej tkance tłuszczowej. Czynniki sprzyjające jego powstawaniu mogą być różne np. zła dieta, zaburzenia hormonalne, czy też uwarunkowania środowiskowe jak np. siedzący tryb życia. Ja jednak na tym już się nie skupiam, ponieważ z mojego kilkunastoletniego doświadczenia wynika, że profilaktyka antycellulitowa polegająca na eliminowaniu przyczyn powstawania tego defektu rzadko się obecnie sprawdza. W dzisiejszych czasach większość kobiet jest, w jakiś sposób pod wpływem hormonów np. antykoncepcji hormonalnej. Bardzo trudno jest obecnie również spożywać produkty zupełnie nieprzetworzone lub wolne od substancji chemicznych (nawet gdy kupujemy świeżą marchewkę lub mięso z kurczaka to mają one zwykle w sobie jakieś „ulepszacze”). Żyjemy wygodnie i jeśli się ruszamy to zwykle są to treningi, rzadko kiedy jesteśmy aktywni fizycznie przez większość doby jak nasi przodkowie. Nasze babki, owszem mogły ustrzec się cellulitu, chociaż też nie do końca. Obecnie kobiety są na niego o wiele bardziej narożne i ciężko jest wyeliminować wszystko, co może go powodować. Nawet szczupłe panie miewają cellulit i powiem więcej! Miewałem pacjentki uprawiające sport wyczynowo, a nawet kulturystykę, które cierpiały na ten defekt!

Czas więc wyjść z podejścia, że cellulitu można się ustrzec odpowiednią profilaktyką. Niestety, warunki, w jakich żyjemy powodują, że może on dotknąć każdej kobiety. Co natomiast z podziałem na cztery fazy jego rozwoju? Z medycznego punktu widzenia występują cztery stadia cellulitu. Patrząc natomiast praktycznie są tak naprawdę dwa – metaboliczny i troficzny, czyli niezaawansowany i zaawansowany, albo inaczej mówiąc, co jest ważne dla pacjenta – odwracalny i nieodwracalny!

Zaburzenia metaboliczne na początku powodują, że cellulit jest zmianą czynnościową, gdzie mamy do czynienia z obrzękiem i z utrudnionym krążeniem i można to jeszcze wyprowadzić, ale jeśli taki stan trwa dłużej to powstaje zmiana strukturalna w tkance – czyli przebudowa tkanki na stałe. Podział na cztery fazy cellulitu jest o tyle podziałem bezcelowym, ponieważ według mnie zamydla strategię możliwych działań. Prawie nikt nie zawraca sobie głowy wczesną fazą cellulitu, gdy jeszcze nic nie jest widoczne gołym okiem. Druga faza również jest mało zauważalna – widać cellulit, ale dopiero po złapaniu fałdki skóry i również mało komu wtedy to już przeszkadza. Tymczasem, jeśli w takim stadium nie zaczniemy działać to niestety, ale większość metod promowanych na cellulit później będzie bardzo słabo działać. Trzecie stadium cellulitu jest już zaawansowane, gdy defekt widać gołym okiem. Między trzecim, a czwartym etapem rozwoju jest płynna różnica, natomiast są one oba bardzo trudne do odwrócenia. Ważne, aby mieć tego świadomość!

Co w takim razie zrobić, żeby skóra ładnie wyglądała według podziału na cellulit odwracalny i nieodwracalny? W obu przypadkach strategie działania są zupełnie inne, natomiast co pokrzepiające zawsze można uzyskać dobre efekty.

(………………………………………………..)
Powyższy fragment artykułu pochodzi z wydania 4/2023 art of BEAUTY
 Zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>> 

Dr Marek Wasiluk
Specjalista medycyny estetycznej. Właściciel warszawskiej kliniki L’experta (www.lexperta.pl). Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na uniwersytecie Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książek pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic” oraz „Młodziej. Anti-age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie”.