Skóra okolic oczu

20
fot. Pexels
fot. Pexels

W ostatnim czasie zabiegi takie jak przedłużanie rzęs, lifting, botox rzęs i henna cieszą się dużą popularnością w salonach kosmetycznych. Jednak, aby uzyskać pełne zadowolenie z tych zabiegów, nie można zaniedbać pielęgnacji skóry w okolicy między rzęsami a brwiami, która bywa często pomijana przez klientki.

Nowoczesne składniki aktywne i zaawansowane zabiegi profesjonalne oferują rozwiązania na różnorodne problemy skórne na powiekach i wokół oczu. Pandemia COVID-19, która zwiększyła czas spędzany przed ekranami urządzeń cyfrowych, przyczyniła się do nasilenia objawów zmęczenia wzroku, co ma bezpośredni wpływ na kondycję skóry w tej okolicy.

Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra innych części ciała.
Żeby zrozumieć dlaczego to miejsce starzeje się tak szybko trzeba przyjrzeć się jej histologii. Zewnętrzną warstwę oka stanowi powieka (umięśniony fałd skórny). Główną jej funkcją jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pomoc w regulacji ilości wpadającego do oka światła. Dodatkowo mruganie powiek pozwala rozprowadzić ciekłą warstwę łez na rogówce.

Dwa główne komponenty tworzące „rdzeń” powieki to mięsień okrężny oka oraz tarczka zbudowana z tkanki łącznej włóknistej. W jej wnętrzu znajdują się gruczoły łojowe i gruczoły potowe.

Gruczoły Meiboma produkują systematycznie niewielką ilość wydzieliny tłuszczowej, która stanowi ważny składnik lipidowy filmu łzowego oraz pomaga opóżnić parowanie łez. Gruczoły te są gęsto unerwione, a ich funkcja regulowana jest przez androgeny, estrogeny, progestyny, kwas retinowy, czynniki wzrostowe i neuroprzekaźniki. Prawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma jest niezbędne dla prawidłowego widzenia i zdrowia powierzchni oka.

Edukacja klientów na temat odpowiedniej pielęgnacji i sugerowanie stosowania płatków pod oczy, wzbogaconych w różnorodne składniki aktywne, może znacząco poprawić wygląd i kondycję skóry wokół oczu, jednocześnie przyczyniając się do redukcji oznak zmęczenia.

Jak wiemy, obszar wokół oczu jest szczególnie istotny w interakcjach społecznych, ponieważ rozmówcy głównie skupiają swój wzrok właśnie na oczach.
Dzięki takiej skupionej uwadze problemy stają się bardziej wyeksponowane.

A jakie to problemy?

Cienie pod oczami
Czasami jest to spowodowane dziedziczeniem, jednak nie zawsze. Nieprawidłowe krążenie limfatyczne i mikrocyrkulacja krwi może również nasilać problem zasinień. Jeżeli wasz klient ma ten problem warto zwrócić również uwagę na poziom witaminy D i K.

Wybrzuszenie tłuszczu wewnątrzoczodołowego

Charakterystyczna poduszka w kształcie półksiężyca, której obecność jest niestety często dziedziczona. Tłuszcz może również zatrzymywać niezwykłą ilość wody, więc osoby z tą przypadłością mogą mieć wyraźne tzw. worki pod oczami. Taka przypadłość (worki) może powstać również w wyniku zwiotczenia skóry spowodowaną utratą elastyczności. W tym wypadku charakteryzują się obrzękiem lub opuchlizną pod powiekami, które stają się częstsze wraz z wiekiem, ponieważ osłabiają się mięśnie podtrzymujące wokół oczu.

Brak wsparcia strukturalnego, zarówno w kolagenie, jak i elastynie

Ten problem wzrasta wraz z wiekiem.

Mocna mimika twarzy

Mrużenie oczu pod wpływem pracy, stresu i otoczenia, a także używanie telefonów i komputerów może powodować powstanie dodatkowych zmarszczek.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Beata Anaya Diazmgr Beata Anaya Diaz
Kosmetolog z ponad 10 letnim stażem. Przez 8 lat prowadziła z powodzeniem stacjonarnie Klinikę Urody we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako kosmetolog estetyczny – w formie stacjonarnej oraz pomaga swoim klientom konsultując, pisząc e-booki, newslettery, plannery i artykuły. Prowadzi cykl spotkań/wywiadów z ważnymi osobistościami z zakresu medycyny, tworzy szkolenia i webinary z zakresu kosmetologii i medycyny.