Była to już siódma edycja. W tegorocznej edycji wzięliśmy pod uwagę tematy, które najczęściej pojawiały się w badaniu gabinetów kosmetologicznych, które zrealizowaliśmy w listopadzie 2017 roku. Kongres ukazywał tematykę anti-aging bardzo szeroko, jako wiedzę interdyscyplinarną począwszy od aspektów związanych ze zdrowiem, profilaktyką, poprzez zabiegi kosmetologiczne, medycyny estetycznej, aż po makijaż anti-aging. Nie zabrakło również tematu związanego z zarządzaniem salonem.
Kongres otworzyła Pani Beata Adamczyk, (dyrektor zarządzający Kliniki Urody Feniks, doradca rynku beauty) wykładem na temat „Trendy w terapiach i zabiegach anti-aging. Trendy a ekonomia gabinetu kosmetologicznego”. Zwróciła uwagę na kompleksowość terapii anti-aging w kontekście skuteczności zabiegów. Wyróżniła trzy główne zabiegi, na kanwie których można skutecznie budować pakiety dla klientów: radiofrekwencja mikroigłowa RF, HIFU i karboksyterapia. Zaproponowała również zabiegi zastępcze dla salonów, którym budżet nie pozwala na zakup drogich urządzeń.
Pani Dr n. hum. Sylwia Malinowska, (kosmetolog, współwłaściciel Kliniki Urody Life-Beauty) omówiła na podstawie własnej praktyki działanie laserów i innych źródeł światła w wykładzie „Lasery i inne źródła światła w praktyce terapii anti-aging”. Zwróciła uwagę na odpowiednią kwalifikację Pacjentów do zabiegu, jak również dobór odpowiedniego lasera do problemu oraz możliwe do uzyskania efekty.
Pan Dr Zbigniew Leśniowski, (Centrum Szkoleniowe Kosmetologii Medyczne) przedstawił w wykładzie trudny temat „Rewitalizacja i odmładzanie okolic oczu”. Skupił się na zastosowaniu toksyny botulinowej, obszarach jej zastosowania mezoterapii, niciach PDO, oraz skuteczności karboksyterapii oraz plasmy.
Pani mgr Agnieszka Bronakowska, (kosmetolog, właściciel salonów Babor Beauty Spa Institute&Shop) przedstawiła problematykę właściwej pielęgnacji skóry problematycznej w kontekście zabiegów anti-aging w wykładzie „Zabiegi anti-aging dla skóry problematycznej” Podkreśliła wagę odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Pan Jacek Szadkowski (Dyrektor Zarządzający N-Symbiosis Polska ) w wykładzie „Frakcyjna mezoterapia mikroigłowa. Jak działa? Fakty i mity. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego” omówił technologię i działanie frakcyjnej mezoterapii mikroigłowej oraz synergię działania z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.
Na kongresie nie zabrakło tematu związanego z zarządzaniem. Pani Sandra Kowalska, (specjalista ds. zadowolenia klienta w Versum) w wykładzie „Obsługa klienta w gabinecie: perfekcyjne wykonywanie usług to nie wszystko” pokazała jak dobrze dobrany system informatyczny do obsługi klienta pomaga utrzymać zainteresowanie i lojalność klienta i zwiększyć zyski salonu.
Pani Iwona Wójcik, (kosmetolog, Instytut Piękna) szczegółowo przedstawiła procedury w karboksyterapii w wykładzie „Procedury w karboksyterapii kluczem skutecznego zabiegu” Szczegółowo omówiła wielkości dawek, kąty nakłucia, częstotliwość i ilość zabiegów w zależności od obszaru zabiegowego. Zwróciła również uwagę na bezpieczeństwo używanego sprzętu i gazu.
Pani Dr Magdalena Elsner, (ELSNER Anti Aging CLINIC) w wykładzie „Mikroodżywianie – jak wzmocnić skórę przy terapiach opóźniających starzenie” omówiła wpływ flory bakteryjnej w naszych jelitach na zdrowie i wygląd. Wyjaśniła czym jest mikroodżywianie i nietolerancje pokarmowe i ich wpływ na występowalność chorób autoimmunologicznych.
Kongres uwieńczyła Pani Sylwia Krakowiak, (mgr kosmetologii, właściciel Studio BOCCA Visage) wykładem na temat makijażu anti-aging. „Codzienny i wieczorowy makijaż anti-aging, odmładzanie makijażem permanentnym, przygotowanie twarzy pod makijaż”.
Na przykładzie, krok po kroku pokazała jak można za pomocą pędzla, umiejętności i kosmetyków odmłodzić kobietę o 15 lat.
Kongresowi towarzyszyły ożywione dyskusje, uczestnicy mogli nawiązać kontakty i wymienić doświadczenia oraz zapoznać się z ofertą firm będących Partnerami Kongresu oraz nawiązać osobiste kontakty na stoiskach towarzyszących kongresowi. Kongres zakończył się ocena ankietową oraz losowaniem upominków dla uczestników.
Uczestnicy VII Kongresu Anti – aging ocenili program merytoryczny na 4,6 pkt (2017-4,4 pkt) przydatność tematów w pracy kosmetologa na 4,6 pkt (2017- 4,5 pkt), a poziom organizacyjny na 4,4 pkt. (na 5 możliwych).