Dla 75% zapytanych Polaków głównym powodem wizyty u trychologa jest wypadanie włosów, ale aż 68% nie miało wcześniej pojęcia, że istnieje taki specjalista. Co drugi Polak boi się utraty włosów i dlatego zaczyna szukać profesjonalnej pomocy.
Z problemami skóry głowy i włosów najpierw próbujemy radzić sobie sami stosując apteczne suplementy i domowe sposoby. Jeśli trafiamy do trychologa, to 57% z nas oczekuje kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu, 20% profesjonalnej pomocy i przeprowadzenia badania stanu włosów, a 16% realizacji zabiegów, hamujących proces wypadania włosów. Takie wnioski płyną z badania „Polak u trychologa”, zrealizowanego przez Instytut Trychologii.
Utrata włosów staje się powszechnym problemem, który dotyka w Polsce coraz większą grupę mężczyzn i kobiet. Niestety jesteśmy w czołówce łysiejących narodów, a problemy z włosami są generowane zarówno przez czynniki zdrowotne, środowiskowe jak i genetyczne. Stres, zaburzenia na tle hormonalnym, zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja oraz skłonności genetyczne to tylko niektóre przyczyny złej kondycji i wypadania włosów. Niestety, aż 68% z 1085 zapytanych Polaków nie kontrolowała wcześniej stanu swoich włosów u trychologa. Gdy już zgłaszamy się do specjalisty, to najczęściej dotyczy to: wypadania włosów – 75% odpowiedzi, swędzącej i suchej skóry głowy – 9%, braku porostu – 8%, rzadziej zniszczonych i suchych włosów, łupieżu oraz silnie przetłuszczających się włosów.
Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości.
Jak pokazały wyniki badania, zrealizowanego przez Instytut Trychologii, 64% zapytanych Polaków z pomocy trychologa decydujemy się skorzystać, aby głównie zatrzymać proces wypadania włosów. Z kolei 20% boryka się od dłuższego czasu ze złą kondycją włosów i szuka profesjonalnej pomocy, a 13% ma problemy ze skórą głowy. Tylko 3% osób odwiedzających trychologa chce sprawdzić kondycję włosów, czyli podejmuje działania profilaktyczne.
Aż 84% spośród 1085 zapytanych Polaków twierdzi, że problemy z włosami przekładają się na ich samopoczucie – 43% odczuwa z tego powodu obniżenie nastroju, 23% czuje się mniej atrakcyjnie. Według 10% respondentów badania „Polak u trychologa” traci na tym ich wizerunek w życiu zawodowym i prywatnym, a 8% traci pewność siebie w kontaktach personalnych. Tylko 5% respondentów deklaruje, że problemy z włosami nie mają wpływu na ich samopoczucie, a 11% stara się tym nie przejmować.
Pomocy przy schorzeniach skóry głowy i włosów Polacy szukają najczęściej u dermatologa, jak potwierdza 47% zapytanych. Co trzeci respondent udaje się do trychologa, 11% odwiedza endokrynologa, 6% internistę, a 2% dietetyka.
Po wizycie u trychologa, jak potwierdza 54% zapytanych Polaków, spodziewamy się przede wszystkim kompleksowego podejścia do rozwiązania naszego problemu z włosami i przeprowadzenia profesjonalnego badania – jak deklaruje 20% respondentów. Dla 16% oczekiwania dotyczące wizyty u trychologa są związane z realizacją zabiegów, które zahamują proces wypadania włosów, a dla 7% z uzyskaniem profesjonalnej porady w zakresie pielęgnacji i suplementowania włosów.
Do szukania profesjonalnej pomocy skłania 58% zapytanych Polaków przede wszystkim strach przez utratą włosów, a 21 % dodatkowo świadomość, że będzie to dla nich poważny problem. Co trzeci respondent jest przekonany, że można zapobiec utracie włosów i chorobom skóry głowy szybko zgłaszając się do trychologa, gdy zauważymy pierwsze niepokojące sygnały. Pomocna w walce o zdrowe włosy jest według 23% odpowiednia pielęgnacja, prawidłowe odżywianie – 17% odpowiedzi, unikanie stresu – 15% odpowiedzi oraz przyjmowanie suplementów wzmacniających włosy – 10% odpowiedzi.
Z powodu schorzeń skóry głowy i wypadania włosów cierpi coraz więcej osób. Czasami przyczyny są stosunkowe łatwe do wyeliminowania po ich zdiagnozowaniu, ale mogą być także równie poważne i trudne, wymagające odpowiednio dobranej terapii. Kluczowe znaczenie ma diagnostyka, która przeprowadzona w dogłębny i profesjonalny sposób pozwala znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednią terapię. Szczegółowy wywiad połączony z umiejętnie zrealizowaną trichoskopią, pozwala wyznaczyć dobry kierunek działania, w razie potrzeby skierować osoby do właściwego specjalisty.
Polacy tracą włosy i zbyt późno zgłaszają się po pomoc do specjalisty
Polacy mają problemy ze swędzącą i suchą skórą głowy, przetłuszczającymi się lub zniszczonymi włosami. Jednak dopiero kiedy włosy zaczynają im wypadać udają się do specjalisty. Jak wynika z badania „Polak u trychologa”, aż 75% Polaków szuka pomocy gdy może być już za późno.
Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, włosy są pierwszym elementem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Dlatego jeśli zaobserwujemy, że nasze włosy są w gorszej kondycji i zaczynają nadmiernie wypadać, przyczyn należy szukać wewnątrz organizmu.
Pacjenci zdają sobie jednak sprawę, że proces terapii jest zależny od problemu i może trwać nawet do pół roku (53%). W niektórych przypadkach konieczna jest kuracja trwająca nawet do kilku lat (21%), a dopiero po 3 miesiącach włosy zaczynają się regenerować (19%). Mało który ankietowany skłania się do deklaracji, że już po tygodniu lub dwóch powinny pojawić się pierwsze oznaki poprawy (7%), co może świadczyć o dużej świadomości, iż terapeutyka problemów skóry głowy i włosów jest procesem długoterminowym.
Mało która osoba zna nowoczesne metody terapii skóry głowy i włosów, zanim nie trafi do specjalistycznej placówki trychologicznej (41%). Zdajemy sobie jednak sprawę, że włosy odzwierciedlają kondycję naszego organizmu (69%) lub wypadanie włosów może być spowodowane również brakiem witamin w organizmie (28%).
Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badanie trichoskopowe. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości.
W czym może pomóc trycholog?
Trycholog pomoże we wszystkich dolegliwościach związanych ze schorzeniami skóry głowy i włosów. Wizyta u tego specjalisty to bardzo ważny krok w dbaniu o zdrową skórę głowy i włosy. Kiedy go odwiedzimy uzyskamy bardzo dużo informacji niezbędnych podczas codziennej pielęgnacji.
Kiedy zauważamy, że nasze włosy stają się łamliwe, nadmiernie się przetłuszczają, wysuszają lub coraz więcej zostaje ich na szczotce to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli skóra głowy zaczyna swędzić, pojawia się łupież lub placki oraz inne anomalia to poważne sygnały, że powinniśmy zasięgnąć porady trychologa. Czasami wystarczy zmiana diety i nieprawidłowych nawyków, aby poprawić jakość naszych włosów, często jednak są niezbędne odpowiednie badania i terapia. Trychologia to raczkująca dziedzina w Polsce i wiele osób nie wie, że taki specjalista może pomóc.
Wizyta u trychologa nie boli. Zabiegi trychologiczne są kuracjami wspomagającymi leczenie lub profesjonalną terapią, konkretnie skierowaną na dany problem. Wizyta u trychologa polega na dokładnym wywiadzie z pacjentem, a następnie obserwacji skóry głowy i cebulek włosów pod trichoskopem. Na początku skóra głowy jest poddana badaniu mikrokamerą, której obraz pokazuje wszelkie nieprawidłowości, których nie widać gołym okiem. Ponieważ badanie wykonuje się w 150-krotnym powiększeniu możliwa jest bardzo dokładna ocena stanu naskórka, cebulek i mieszków włosowych. Obserwacja pod trichoskopem jest bardzo ważna, a prowadzona dokumentacja zdjęciowa umożliwia obserwowanie efektów zabiegów.
Następnie specjalista przeprowadza bardzo dokładny wywiad i na jego podstawie stara się uporządkować informacje. Kiedy pojawiają się dodatkowe podejrzenia rekomenduje wizytę u konkretnego lekarza oraz odpowiednie badania krwi. Trycholog często współpracuje z lekarzami, aby odpowiednie przypadki wspierać leczeniem farmakologicznym. Kiedy na przykład okazuje się, że pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy, konieczne jest wprowadzenie leczenia przez endokrynologa i dopiero w następnej kolejności można wdrożyć zabiegi trychologiczne.
Często również przyczyna problemu nie jest łatwa do zdiagnozowania i wówczas konieczny jest szereg badań, które są niezbędne do zdiagnozowania problemu i przeprowadzenia właściwej kuracji. Wizyta u trychologa skupia się na wnikliwej analizie i wywiadzie z pacjentem. Trycholog posiada odpowiednie wykształcenie, aby właściwie zdiagnozować pod jakim kątem należy wykonać badania uzupełniające. Podczas wywiadu, żadne pytanie nie jest przypadkowe i często pacjent sam nakierowuje do postawienia właściwej diagnozy. Podstawą leczenia trychologicznego jest wyeliminowanie jednostek chorobowych we współpracy z lekarzem.
Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz badanie trichoskopowe. Zalecane jest również wykonanie badań analitycznych i morfologicznych, aby ustalić przyczynę i odpowiedni plan terapii. Następnie wdrażana jest terapia, która ma za zadanie poprawić stan zdrowia skóry głowy, na przykład poprzez wzmożenie mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, stymulację wzrostu nowych włosów jak również eliminację przyczyn problemu. Każda terapia ma charakter interdyscyplinarny ponieważ przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wielokrotnie przy znalezieniu lub rozwiązaniu problemu wymagana jest współpraca wielu specjalistów. Walczyć z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Niestety bardzo dużo osób wciąż trafia do trychologa zbyt późno, obniżając szansę na podjęcie skutecznej terapii trychologicznej.
Ważne jest aby mieć świadomość, że współpraca z trychologiem i odpowiednie kuracje są długotrwałe. Niestety walka z jakimkolwiek schorzeniem na skórze głowy to długoterminowy proces. Wymaga zaangażowania pacjenta, zastosowania kilku metod i odpowiedniej pielęgnacji domowej. Często rekomendowane jest również stosowanie odpowiednich trychokosmetyków, czyli specjalistycznych produktów, które ze względu na swój silnie skoncentrowany skład przynoszą skuteczniejsze działanie.
Nie każdy problem jednak jest w stanie rozwiązać trycholog kiedy udamy się do niego zbyt późno nawet silne kuracje nie są już w stanie przynieść odpowiednich efektów. Ważne jest aby kiedy zauważymy pierwsze nieprawidłowości od razu zasięgnąć porady. Aby kuracja przyniosła najlepsze efekty należy świadomie współpracować z trychologiem. Suplementacja, odpowiednia pielęgnacja domowa, zabiegi trychologiczne, zmiana trybu życia, nawyków żywieniowych i redukcja stresu przyniosą najlepsze efekty.
Badanie „Polak u trychologa” w formie ankiet przeprowadził Instytut Trychologii w okresie październik 2019 – styczeń 2020 na próbie 1085 respondentów.
mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.