Przegląd zabiegów nieinwazyjnych i małoinwazyjnych w trychologii

262
fot. Photo by Element5 Digital on Unsplash

Trychologia kosmetologiczna w Polsce intensywnie się rozwija. Coraz więcej uczelni wyższych wprowadza trychologię w tok kształcenia na kierunkach kosmetologicznych. Powstaje również coraz więcej specjalistycznych gabinetów trychologiczno – kosmetologicznych.

Urządzeń, a co za tym idzie możliwości zabiegowych jest wiele. Dzięki temu mamy szansę tworzenia unikalnych i skutecznych procedur. Zabiegi trychologiczno – kosmetologiczne możemy wykonywać jako monoterapię lub tworzyć łączone protokoły. Wszystkie te działania powinny stawiać na pierwszym miejscu stan skóry i skupiać się na rozwiązywaniu i/lub łagodzeniu faktycznych potrzeb skóry czy włosów. To, że nasz proces zabiegowy będzie złożony nie oznacza, że będzie dobry. Należy mieć tego świadomość komponując zabiegi łączone w terapiach trychologicznych.

Darsonwal grzebieniowy

Jednym z najstarszych urządzeń, które można wykorzystać w procedurach trychologicznych jest darsonwal grzebieniowy. Wykorzystywany jest w nim prąd wielkiej częstotliwości. Powoduje on lekkie ogrzanie tkanek co wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu wytwarza się również ozon, który ma szerokie spektrum działania przeciw bakteriom i grzybom. Zabieg sprawdza się przy problemach z łysieniem (w tym plackowatym, androgenowym), w problemach z łojotokiem, łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych. Podczas zabiegu możemy zastosować dwie techniki pracy:

  • technika „cichych wyładowań”. Może być stosowana w przypadku skór delikatnych, wrażliwych,
  • technika „deszczu iskrowego”. Technika ta pobudza skórę wywołując jej przekrwienie.

Zabieg wykonujemy na suchej skórze. Nie można do zabiegu używać lotionów z substancjami na bazie alkoholu.

Do podstawowych przeciwwskazań należą:

rozrusznik serca, metalowe elementy w ciele, epilepsja, nowotwory, ciąża, karmienie piersią.

Infuzja tlenowa i miejscowa tlenoterapia

Kolejnym ważnym urządzeniem wykorzystywanym w pracy przez trychologów jest system infuzji tlenowej. Zabieg, który cieszy się ogromnym powodzeniem w kosmetologii znalazł również zastosowanie w trychologii w terapiach i kuracjach ukierunkowanych na skórę głowy i łodygi włosów. Zabieg, został zauważony przez środowisko medyczne (badania opublikowane w Dermatology Practical & Conceptual), które podkreśla słuszność jego stosowania w terapiach medycznych, skupiających się na łysieniu, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, trądziku (trądzik również występuje na skórze głowy).

Za pomocą tlenu o stężeniu (90 – 96%) rozprowadzany jest lotion na skórze głowy lub/i włosach dedykowany do problemu. Zabieg infuzji tlenowej jest zabiegiem bezbolesnym i może być wykonywana w celu terapii jak i profilaktyki trychologiczno – pielęgnacyjnej. Doskonale przygotowuje skórę do zabiegów inwazyjnych poprzez poprawę nawilżenia i funkcji barierowych skóry. Umożliwia prowadzenie skutecznych zabiegów u dzieci. Może być również wykonywany u kobiet w ciąży i matek karmiących. Jest to zabieg, który możemy wykonywać cały rok i nie wymaga rekonwalescencji.

Za pomocą urządzenia do infuzji tlenowej możemy wykonać miejscową tlenoterapię. Polega ona na dotlenieniu skóry, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Tlen przyśpiesza również gojenie się ran.

Zastosowanie terapii w oparciu o tlen czyli miejscowej tlenoterapii i popularnej infuzji tlenowej wpływa na wyciszanie patologii skóry i włosów o różnej etiologii. Oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów ale w większości przypadków daje możliwość skutecznej pomocy.

Oczyszczanie wodno – wodorowe

Zabieg oczyszczania wodno – wodorowego podbił w ostatnim czasie rynek kosmetologiczny, ale znalazł również zastosowanie w zabiegach trychologicznych. Obszary w jakich dobrze spełnia swoje zadanie to:

  • oczyszczanie skóry i higiena okołomieszkowa,
  • pobudzenie mikrokrążenia.

Urządzenie działa na zasadzie wytworzenia podciśnienia, które oczyszcza a następnie wtłacza substancje aktywne. Wodór natomiast jest cząsteczką neutralizującą wolne rodniki dzięki czemu jest również skuteczną terapią anti–aging.

Terapia ma małą liczbę przeciwwskazań. Do najważniejszych należą: aktywne choroby skóry, patologiczne stany chorób przewlekłych (nowotwór, cukrzyca, epilepsja itp.).

Duo – zabiegiem dającym bardzo dobre efekty terapeutyczno – pielęgnacyjne jest połączenie oczyszczania wodno – wodorowego i infuzji tlenowej.

Low Level Laser Therapy

Terapia ta w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Naświetlania lasera pomagają w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych i w gojeniu się ran. Istnieją również badania potwierdzające jego skuteczność w terapiach przeciw wypadaniu włosów.

Urządzenie laserowe wytwarza niskopoziomowe zimne światło czerwone – w technologii LLLT (low level laser therapy). Działa ono na stymulację wzrostu włosów.

Terapia LLLT nie ma wielu przeciwwskazań. Nie zaleca stosowania się jej w przypadku przyjmowania leków foto podwyższających wrażliwość (np. tetracyklina). Kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci również powinny unikać urządzeń, gdyż na tych grupach nie zostały przeprowadzone badania kliniczne.

Światłoterapia LED

Terapia nieinwazyjna, polegająca na stymulacji ukrwienia skóry głowy jaki i metabolizmu komórek. Jest to zabieg szybki i całoroczny. Nie powoduje uszkodzeń termicznych. Dedykowany jest do leczenia zamian skórnych, przeciwdziałania efektom starzenia i w terapiach przeciw łysieniu. Kolor światła powiązany jest z długością fali. Wiązka czerwonego świtała najgłębiej penetruje w skórę. Wiązka fioletowa odpowiada dolnemu zakresowi długości fali – penetruje płytko ok. 1-2 mm. W urządzeniach może być również światło żółte i zielone.

Mezoterapia mikroigłowa

Jest to terapia opierająca się na mikronakłuciach, które uszkadzając barierę naskórkową powodują większe przenikanie substancji odżywczych i stymulujących, które aplikowane są w zależności od techniki przed lub po mikronakłuciach.

Bardzo ważnym zadaniem przed rozpoczęciem procedury mikronakłuć jest wykonanie oczyszczania trychologicznego skóry głowy. Zabieg powinien być przeprowadzony w warunkach określonej sterylności.

Mezoterapia bezigłowa

Zabieg, który na owłosionej skórze głowy jest trudny do wykonania ale może być wsparciem przy problemach skórnych gdzie nie ma owłosienia. Jego działanie polega na wtłaczaniu substancji aktywnych w głębsze partie skóry bez konieczności stosowania igieł. Transport substancji leczniczych, terapeutycznych odbywa się dzięki elektroporacji.

Micro Mist

Micro Mist jest urządzeniem, które możemy wykorzystać w zabiegach na łodygi włosów. Ultradźwięki rozbijają krople wody na jeszcze mniejsze elementy by te łatwiej penetrowały w głębsze partie włosów. Dochodzi tu do powstania mgły wodnej a nie pary wodnej. Micro Mist ma również funkcję wytwarzania ozonu. Tu jednak należy być ostrożnym i korzystać z tej funkcji tylko przy skórach, które mają ku temu wskazania.

Pielęgnica

Zabieg z użyciem pielęgnicy również wykorzystuje ultradźwięki, które rozbijają elementy maski i wody na jeszcze mniejsze cząsteczki by zwiększyć tym samym możliwość ich wnikania w głębsze obszary łodyg włosów.

Weronika Patrycja Słupek
Trycholog, kosmetolog, fryzjer, socjolog. Specjalizuje się w pielęgnacji i terapii skóry oraz włosów. Autorka książek: „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, „Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”. Nauczyciel akademicki WSIiZ, edukator. Właściciel Akademii Well Concept Trychologia & Kosmetologia. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.