Terapie skojarzone na twarz

23
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
Fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Salony kosmetyczne, aby zwiększyć dochody i uatrakcyjnić ofertę, coraz częściej oferują swoim klientom terapie skojarzone, które zapewniają wysoką skuteczność i szerokie spektrum działania.

Terapia skojarzona polega na zastosowaniu kilku różnych metod walki z danym problemem skóry, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Aby tak się stało, ważne jest rozpoznanie oraz odpowiednio dobrana forma terapii. Najczęściej takie terapie są oparte na nowoczesnej technologii oraz profesjonalnych kosmetkach wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych. Przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych przy użyciu nowoczesnego sprzętu i przy wykorzystaniu zaawansowanych technoogii jest nieinwazyjne, stosunkowo szybkie, bezbolesne i przeznaczone dla osób w różnym wieku i z różnymi problemami skóry takimi jak: trądzik, rumień, utrata jędrności i elastyczności skóry, redukcja zmarszczek oraz przebarwienia.

Prawidłowa terapia skojarzona dobierana jest indywidualnie do potrzeb i stopnia istniejącego problemu i składa się z zabiegów, które nawzajem się uzupełniają i wzmacniają efekty swojego działania.

Co daje klientowi terapia skojarzona?

 • szerokie spektrum działania na dany problem
 • wysoką skuteczność przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych w gabinecie
 • uzyskanie optymalnego efektu.

Najczęściej w gabinetach kosmetycznych, po upalnym lecie, pojawiają się klientki/klienci z przebarwieniami posłonecznymi i dlatego skupimy się głównie na tym problemie – niechcianej pamiątce z urlopu.

Seria zabiegów z zastosowaniem tylko peelingów chemicznych często nie daje takich rezultatów jak teriapia skojarzona. W dobrym gabinecie fachowiec zaproponuje terapię skojarzoną, która jest podzielona zazwczaj na 2 lub 3 etapy i przynosi spektakularne efekty końcowe, które usatysfakcjonują naszego kienta i nas.

Etap pierwszy: IPL – (Intense Pulse Light potocznie nazywany laserem choć nim nie jest) wytwarza rozproszoną wiązkę promieni świetlnych o różnej długości. Dzięki temu promienie docierają do różnych warstw skóry i działają komplesowo. Wiązka światła wyłapana przez melaninę rozbija ją na mniejsze cząsteczki, następnie barwnik wybija ku gorze. Wówczas pigment ulega stopniowemu złuszczeniu i przebarwienia stają się jaśniejsze. O skuteczności zabiegu decydują poprawnie dobrane długosci fal oraz czas naświetlania. Dlatego ważne jest, aby zabieg był przeprowadzony w gabinecie, który istnieje na rynku kilka lat, a personel wciąż podnosi swoje kwalifikacje.

Zalety zabiegu IPL w walce z przebarwieniami:

 • indywidualnie dobrane parametry zabiegu
 • wykonanie serii zabiegów daje satysfakcjonujące i trwałe efekty
 • bezinwazyjny i bezpieczny dla klienta.

Działanie:

 • rozjaśnia i poprawia koloryt skóry
 • redukuje przebarwienia posłoneczne oraz potrądzikowe, plamy starcze (plamy są jaśniejsze po każdym zabiegu, czasami uda się rozjaśnić przebarwienia i nie ma potrzeby przejścia do etapu drugiego).

Przebieg zabiegu:

 • oczyszczanie twarzy czyli demakijaż
 • nałożenie żelu IPL
 • odpowiednie ustawienie parametrów zabiegu
 • naświetlanie
 • ściągnięcie żelu
 • aplikacja kremu z wysokim filtrem SPF50.

Zalecenia:

Najlepsze efekty uzyskuje się po całej serii zabiegów – czyli od 5 do 6 zabiegów, przeprowadzonych w odstępach co 2-3 tygodnie. Wydłużenie czasu między zabiegami może znacząco obniżyć skuteczność terapii IPL. Informujemy klienta, aby w tym czasie nie wykonywał żadnych peelingów, nie korzystał ze słońca lub solarium oraz zrezygnował z sauny. Po zabiegu skóra może być zaróżowiona a czasami nawet lekko opuchnięta. Warto po zabiegu intensywnie nawilżać skórę odpowiednimi kosmetykami oraz pić wodę.

Etap drugi – peelingi chemiczne

Mamy peelingi które działają na różnej głębokości.

 • peeling powierzchniowy, który działa w obrębie naskórka
 • peeling średniogłęboki, obejmuje naskórek i górną warstwę skóry
 • peeling głęboki, sięga do głębszych warstw skóry (na tym produkcie pracują głównie lekarze).

W przypadku usuwaniu przebarwień, nie ma jednej ustalonej skutecznej metody w walce z tym problemem. Najczęściej gabinety kosmetyczne oferują kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), które są peelingami powierzchniowymi, czasami – peelingi średniogłębokie:

 • kwas mlekowy
 • kwas glikolowy
 • kwas migdałowy.

Kwas mlekowy (15-50%) – blokuje cykl komórkowy i indukuje programową śmierć komórki, doskonale radzi sobie z małymi przebarwieniami i drobnymi zmarszczkami. Ma silne właściwości nawilżające, zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych np. wyprysków. Jest jednym ze słabszych kwasów. Zabiegi wykonujemy w odstępach co 7-10 dni.

Kwas glikolowy (20-35%) – jednocześnie regeneruje skórę i rozjaśnia przebarwienia, gdy ma wyższe stężenie. W gabinetach kosmetyczki zazwyczaj pracują na produktach o stężeniu 20-35% – takie stężenie dedykowane jest głównie dla skór tłustych oraz trądzikowych. Jego budowa jest bardzo prosta, dlatego ławo i szybko wnika on na odpowiednią głębokość, co sprawia, że jest bardzo skutecznym eksfoliatorem. Kwas glikolowy jest stosunkowo bezpiecznym produktem, służącym w terapii regeneracji skóry oraz niwelowaniu przebarwień, jeżeli przestrzegamy odpowiednio procedury jego aplikacji. Zabieg zazwyczaj powtarzamy co 7-10 dni.

Kwas migdałowy (30-40%) złuszcza zewnętrzne warstwy naskórka, jest delikatny lekko rozjaśnia drobne przebarwienia, ponadto ma działanie antybakteryjne oraz regulujące wydzielanie sebum. Musimy pamiętać, że kwas migdałowy działa silniej niż glikolowy, ma jednak większe cząsteczki, które wolniej wnikają w skórę, co sprawia, że nie powoduje zaczerwienień. Nie jest fotouczulający, dzięki temu jest bezpieczny o każdej porze roku, nawet latem. Ale klient nie może zapominać o odpowiednim kremie z wysokim filtrem. Zabieg powtarzamy co 7-10 dni.

Pozostałe peelingi chemiczne wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych:

 • kwas ferulowy – dobrze rozjaśnia drobne przebarwienia, jego stosowanie jest polecane dla osób ze skórą dojrzałą, z widocznymi zmarszczkami i przebarwieniami
 • kwas kojowy – dobrze rozjaśnia np. plamy starcze lub piegi. Przenika do głębszych warstw skóry, w których hamuje wytwarzanie naturalnego barwnika
 • kwas azelinowy – jest idealny na przebarwienia potrądzikowe oraz pozapalne
 • TCA czyli kwas trojchlorooctowy jest pochodną kwasu octowego a intensywność jego działania zależy od stężenia. Kosmetyczki zazwyczaj w swojej ofercie mają TCA o stężeniu 15%, który i tak ma dużą zdolność penetracji. Powoduje złuszczanie naskórka, które pomaga w odbudowie kolagenu i przygotowuje skórę do rewitalizacji. Działanie TCA jest szerokie ponieważ likwiduje on lub zmniejsza przebarwienia, minimalizuje wiotkość skóry, poprawia jej elastyczność, zmniejsza zmarszczki oraz blizny i przebarwienia potrądzikowe. Efekt łuszczenia trwa od 3 do 5 dni, w tym czasie klient odpowiednio nawilża skórę oraz używa kremów z wysokim filtrem SPF50, unika ekspozycji słonecznej. Seria to 3-4 zabiegi jeden raz w miesiącu.

Kosmetyczka/kosmetolog może też wdrożyć mezoterapię w walce z przebarwieniami, która jest doskonałym uzupełnieniem IPL, oraz peelingów chemicznych. Warto stosować ją na koniec wyżej wymienionych terapii, jako środek zapobiegawczy np. przed urlopem. W przypadku walki z przebarwieniami najlepiej zastosować mezoterapię igłową. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do skóry właściwej, cieniutką igłą, koktajlu wysoko skoncentrowanych substancji aktywnych. Mezoterapia igłowa może zostać wykonana również za pomocą specjalistycznego pistoletu, który automatycznie podaje zaprogramowane, bezpieczne dawki substancji w głąb skóry. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, szybka i daje poczucie komfortu dla naszego klienta.

Aby terapia zakończyła się sukcesem, klient powinien dbać i pielęgnować skórę odpowiednimi kosmetykami do pielęgnacji domowej, które dobierze kosmetyczka/kosmetolog.

Kosmetyczka/kosmetolog dobiera odpowiednią ilość wykonanych zabiegów IPL oraz peelingów chemicznych i ich częstotliwość. Takie terapie zazwyczaj trwają kilka, kilkanaście tygodni, wszystko zależy od nasilenia problem.

Pora roku ma ogromne znaczenie przy terapii w walce z przebarwieniami słonecznymi. Zabiegi najczęściej wykonujemy między wrześniem a kwietniem, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, a temperatura niższa. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy powikłań, a terapia przyniesie zamierzony wynik jaki oczekuje nasz klient oraz gwarantuje bezpieczeństwo dla obu stron.

Beata Werys
Kosmetyczka, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii