Radiofrekwencja mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów na świecie wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych w ostatnim czasie na twarz i ciało. Nazywany często niechirurgicznym liftingiem przez wzgląd na swoją bezinwazyjność.
Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda łącząca w sobie dwa zabiegi – Rf, która wykorzystuje prąd o częstotliwości fal radiowych do podgrzania tkanek skóry, oraz mikronakłuwanie, które służy do mechanicznego pobudzania oraz odbudowy skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa w sposób kontrolowany jednocześnie ogrzewa i nakłuwa wybrana partie ciała lub twarzy z wykorzystaniem energii o radiowej częstotliwości.
Zabieg radiofrekwencji mikroiglowej jest nowoczesną metodą kosmetologiczna, która w coraz większym stopniu zastępuje zabiegi chirurgii estetycznej, przez co zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ta metoda pozwala uzyskać jędrną, sprężystą oraz elastyczną skórę dzięki podgrzewaniu włókien kolagenowych, co predysponuje do ich bardzo szybkiej regeneracji.
Głowica urządzenia zakończona jest jednorazową nakładką (kartridż), która ma kilkadziesiąt mikroigieł pokrytych złotem, które po wkłuciu do skóry, podgrzewane są do temperatury 45-60°C. Wprowadzenie tak cienkich igieł pod skórę nie wiąże się z bólem, tylko z lekkim dyskomfortem, który odczuwa klient podczas zabiegu. Dzięki temu moc może być większa a terapia bardziej intensywna, a rezultat końcowy spektakularny.
Praca urządzenia
Kosmetolog przykłada głowicę (kartridż) zakończoną mikroigłami, która wykorzystuje prąd o częstotliwości fal radiowych do podgrzania tkanek skóry oraz mikronakłuwanie, które służy do mechanicznego pobudzania skóry na dany obszar twarzy lub ciała. Igły wbijają się w skórę na odpowiednio dobraną przez kosmetologa głębokość, następnie wysyłany jest impuls podgrzewający skórę. W ten sposób podgrzewana jest nie tylko powierzchnia tkanki, ale jej głębsze warstwy od 0,5mm do 3,5mm. Możliwość ustawienia czasu, mocy oraz odpowiedniej głębokości nakłuwania do rodzaju skóry oraz jej stanu pozwala w bezpieczny sposób przeprowadzić zabieg na każdą partię ciała i twarzy. Jednak największą zaletą technologii RF w porównaniu z laserami jest to, że każda warstwa skóry jest nagrzewana równomiernie, jej działanie jest więc wyjątkowo skuteczne.
W momencie wkłucia impuls elektryczny przez igły dostarczany jest do głębokich warstw skóry, powodując ich silne rozgrzewanie. Głębokość mikroigieł, czas oraz energia z jaką zadziałamy na tkankę zależy od okolicy ciała lub twarzy oraz rodzaju zmiany poddawanej zabiegowi. Zarówno nakłucie, jak i podgrzanie prowadzi do częściowego uszkodzenia skóry, aktywując procesy regeneracyjne oraz naprawcze. Wynikiem tego działania jest powstanie nowej tkanki o prawidłowej, gładkiej strukturze oraz sprężystości i elastyczności. Urządzenie do radiofrekwencji mikroigłowej przenosi energię radiową do głęboko położonych warstwy skóry.
Pierwsze efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu. Na skutek obkurczenia włókien kolagenowych, skóra staje się bardziej napięta, wygładzona, elastyczna oraz jędrna. Na pełny efekt trzeba jednak poczekać od kilku do kilkunastu tygodni, podczas których w skórze zachodzi intensywny proces tworzenia nowego kolagenu, skręcania oraz zagęszczania jego włókien. Dzięki temu skóra staje się widocznie napięta oraz bardzo sprężysta, zmarszczki zostają wyraźnie wygładzone, blizny są dużo płytsze a rozstępy mniej widoczne. Tak więc radiofrekwencja mikroigłowa szybko, łatwo oraz bardzo skutecznie usuwa rozstępy, redukuje luźną skórę oraz niweluje uciążliwy cellulit.
Radiofrekwencja mikroigłowa twarzy – główne wskazania:
- rozszerzone pory
- opadające policzki (tzw. chomiczki)
- utrata jędrności skóry
- utrata elastyczności skóry
- worki i cienie pod oczami
- obwisła skóra twarzy, szyi i dekoltu
- widoczne zmarszczki
Radiofrekwencja mikroigłowa cialo – główne wskazania:
- redukcja cellulitu
- niwelowanie rozstępów
- spłycenie blizn i zrostów
- ujędrnienie ramion
- ujędrnienie i zagęszczenie skóry
- rozbicie nierówności tkankowych (np. po liposukcji)
- usunięcie obrzęków
- ujędrnienie i wygładzenie skóry nad kolanami
Główne korzyści zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej na twarz to:
- widoczne wygładzenie zmarszczek
- odbudowa włókien kolagenowych
- widoczny efekty liftingu
- ujędrnianie i zwiększanie gęstości skóry
- wygładzenie faktury skóry i poprawa jej kolorytu
- pogrubienie i zagęszczenie skóry cienkiej
Jak często można wykonywać zabieg radiofrekwencji mikroigłowej?
Liczba zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej wynika z indywidualnej oceny problemu skóry przez osobę wykonującą zabieg. Jest ona zależna od wieku klientki, kondycji skóry oraz rodzaju problemu, z którym się zmaga. Z reguły zalecana seria liczy 4 zabiegi. Zabieg na twarz, szyję i dekolt wykonujemy co 30 dni, natomiast na ciało co 45 dni. Serię najwcześniej można powtórzyć po upływie pół roku.
Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania radiofrekwencji mikroigłowej na ciało i twarz należą:
- ciąża i okres laktacji
- przyjmowanie produktów światłouczulających np. leków, ziół itp.
- przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (dotyczy codziennego seryjnego stosowania)
- peelingi chemiczne
- nowotwory do 5 lat od wyleczenia
- terapia doustna retinoidami (6 miesięcy)
- choroba nowotworowa
- padaczka
- hemofilia
- metalowe implanty w miejscu zabiegu
- posiadania stymulatora serca lub defibrylatora
- choroby przewlekłe takie jak nowotwory, AIDS, cukrzyca
- stany zapalne naczyń żylnych i chłonnych, obecność dużych, bolesnych żylaków w miejscu wykonywania zabiegu
- aktywne zakażenia skóry o etiologii bakteryjnej, wirusowej oraz grzybiczej
Radiofrekwencja mikroigłowa – ważne cechy:
- łączy zalety zabiegu mezoterapii mikroigłowej oraz lasera frakcyjnego
- można go wykonywać przez cały rok, również latem
- po zabiegu występuje delikatne zaczerwienie na twarzy, które znika zazwyczaj po 24-48 godzinach
- szerokie zastosowanie – blizny, rozstępy, wiotkość skóry oraz zmarszczki
Przygotowanie do zabiegu
Przed serią zabiegów kosmetolog da szereg wskazówek odnośnie postępowania przed i po zabiegu:
- unikać bezpośredniego opalania przed i po zabiegu
- po zabiegu używać kremów z odpowiednim filtrem SPF50
- unikać wszystkiego, co podrażnia skórę (np. kremy z dodatkami kwasów)
- nie korzystać z solarium
Przebieg zabiegu
Procedura może się nieco różnić w zależności od osoby wykonującej zabieg radiofrekwencji mikroigłowej.
- Demakijaż – całkowite usunięcie makijażu, przygotowanie skóry do zabiegu
- Znieczulenie kremem miejsca poddanego zabiegowi
- Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej z użyciem odpowiedniego kartridża
- Na powierzchnię skóry aplikujemy serum rewitalizujące oraz przyspieszające odbudowę.
Dla kogo radiofrekwencja mikroigłowa?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej to zabieg, który można wykonać u każdego powyżej 18 roku życia, kto wymaga redukcji blizn, niwelowania rozstępów, ujędrnienia, wygładzenia i poprawy struktury skóry twarzy lub ciała. Dzięki temu zabiegowi możemy w efektywny sposób zredukować blizny potrądzikowe oraz przebarwienia, które powstały w wyniku nadużywania kąpieli słonecznych oraz w widoczny sposób zniwelować rozstępy. Najbardziej spektakularne rezultaty radiofrekwencji mikroigłowej w zabiegach na twarz widoczne są u osób między 25. a 55. rokiem życia. U osób starszych, można osiągnąć równie dobre efekty, zwłaszcza, gdy stosuje się zabiegi o zwiększonej intensywności.
Zabieg radiofrekwencji mikriglowej poprawia owal twarzy i prowadzi do widocznej redukcji zmarszczek. Zapewnia jędrną, sprężystą oraz elastyczną skórę, redukcję zanieczyszczenia cery oraz nada jej jednolity kolor.
Natomiast w zabiegach na ciało w widoczny sposób wygładza nierówności wywołane przez cellulit oraz rozstępy. Kolejnym ważnym efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest wyraźne zmniejszenie zwiotczenia skóry ramion, dekoltu, szyi, pośladków, brzucha, skóry nad kolanami i wewnętrznej strony ud, które pojawia się po gwałtownej utracie masy ciała, po okresie ciąży lub na skutek starzenia się organizmu.
Beata Werys
Kosmetyczka, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.