Zastosowanie fototerapii w kosmetologii

48
fot. Pexels

Fototerapia to dobroczynne wykorzystanie światła dla skóry. Przyśpiesza procesy gojenia, niweluje stany zapalne, pobudza do regeneracji. Do zabiegów z zakresu fototerapii należą również terapie w wykorzystaniem intensywnego pulsacyjnego światła (IPL).

Urządzenie IPL posiada szerokie zastosowanie w kosmetologii. Natomiast nie każde z nich przynosi zamierzony i oczekiwany efekt. Producenci z jednej strony zachwalają skuteczność terapii, a codzienna praca w gabinecie weryfikuje rezultaty.

IPL nie jest laserem, co jest często mylnie określane przez gabinety i firmy sprzedające urządzenia. Podstawowym elementem IPLa jest lampa ksenonowa emitująca wiązkę światła od 400 do 1200 nm. Poprzez zastosowanie specjalnych filtrów odcinających zmniejsza się zakres promieniowania i dostosowuje parametry do danego problemu skórnego.

Szeroki zakres promieniowania IPla posiada zarówno dobre jak i złe strony. Energia świetlna jest rozproszona, co powoduje, iż urządzenie to jest mniej skuteczne niż laser. Dużym plusem jest oddziaływanie na wiele aspektów skórnych w trakcie jednego zabiegu. Przykładowo podczas terapii na przebarwienia jednocześnie będziemy redukować hiperpigmentacje oraz stymulować procesy przeciwstarzeniowe.

Tak, IPL jest urządzeniem delikatniejszym w swoim działaniu niż lasery. Jednak gdy zastanowimy się mocniej nad tym tematem, jego delikatność jest również jego plusem. Wiele problemów skórnych powstaje w długim okresie czasu. Przebarwienia, zmiany naczyniowe, proces starzenia się skóry nie następują w ciągu jednej nocy. Pracujemy nad tym miesiącami. Aby terapia redukująca niedoskonałości była skuteczna, też musi trwać. Są na rynku zabiegi, urządzenia, które redukują przebarwienia w ciągu 2 – 3 zabiegów, natomiast wiążą się one z dużym stanem zapalnym, długim procesem gojenia i ryzykiem pojawienia się kolejnych przebarwień. Terapie delikatniejsze i dłuższe są gwarancją lepszego efektu i przede wszystkim trwalszego.

Fotoodmładzanie

Zabieg fotoodmładzania cieszy się dużą popularnością i pozytywną opinią wśród kosmetologów wykonujących zabiegi oraz lekarzy. Poprzez zastosowanie filtra odcinającego 560 nm dochodzi do podgrzania włókien kolagenowych i ich obkurczenia. Dzięki temu efekt w formie lepszego napięcia skóry i spłycenia drobnych zmarszczek widoczny jest od razu. Po zabiegu koloryt cery jest rozjaśniony i bardziej promienny.

Głównym celem zabiegu fotoodmładzania jest pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny przez fibroblasty. Z racji, iż proces syntezy nowego kolagenu trwa około miesiąca, trwałe efekty widoczne są dokładnie po takim czasie. Zabiegi są polecane dla osób w każdym wieku. Różnicą będzie ilość zabiegów w trakcie trwania kuracji. U młodych osób wystarczą 3 – 5 zabiegów co 2 tygodnie, u osób po 40. Roku życia seria około 7 – 10 zabiegów co 2 tygodnie.

Bezpośrednio po zabiegu fotoodmładzania skóra lepiej wchłania składniki aktywne, stąd warto połączyć zabieg z aplikacją serum/maski i masażem.

Korzyści wynikające z zabiegu fotoodmładzania:

 • Rozjaśnienie, rozświetlenie cery
 • Poprawa napięcia i elastyczności skóry
 • Spłycenie zmarszczek
 • Likwidacja zmian zwiotczeniowych
 • Redukcja przebarwień
 • Wzmocnienie naczyń krwionośnych, likwidacja rumienia.

Terapia rumienia

Terapia rumienia z wykorzystaniem urządzenia IPL jest niezwykle skutecznym zabiegiem. Skuteczność wynosi około 90%. Warto podkreślić, iż IPL niweluje rumień na powierzchni skóry, natomiast nie poradzi sobie z teleangiektazjami.

Terapia IPL wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. W trakcie zabiegu światło oddziałuje na hemoglobinę i przyśpiesza jej metabolizm. Bezpośrednio po zabiegu zmiany mogą być bardziej nasilone. Najpierw pacjenci zauważają mniejszą skłonność do czerwienienia się skóry, a następnie zmniejszanie się wielkości rumienia. W trakcie terapii zmiany następują stopniowo, aż do całkowitej redukcji zmian. Terapia obejmuje średnio 7 – 10 zabiegów wykonywanych co 2 tygodnie.

Zabiegi z wykorzystaniem intensywnego pulsacyjnego światła są skuteczną metodą leczenia trądziku różowatego w początkowych fazach choroby. W przypadku zaawansowanego trądziku, najpierw wykonuje się terapię IPL, aby zlikwidować rumień, a następnie warto usunąć teleangiektazje z wykorzystaniem lasera.

Korzyści wynikające z terapii rumienia IPL:

 • zmniejszenie tendencji do pojawiania się napadowego rumienia
 • redukcja utrwalonego rumienia
 • poprawa stanu skóry z trądzikiem różowatym
 • lepsza elastyczność i napięcie skóry
 • spłycenie zmarszczek.

Likwidacja przebarwień

Przebarwienia należą do jednych z trudniejszych terapii w gabinecie kosmetycznym. Zmiany wieloletnie, utrwalone przez promieniowanie słoneczne, są z reguły oporne na kuracje kosmetologiczne i wymagają czasu. W dobie wszystkiego na już, ciężko jest wytłumaczyć klientkom, że terapia może trochę potrwać i nie daje gwarancji pełnej skuteczności.

Terapia przebarwień z wykorzystaniem IPL jest jak najbardziej skutecznym zabiegiem, natomiast wymaga dużej znajomości urządzenia i możliwości doboru parametrów.

Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia stają się ciemniejsze, co jest objawem właściwego doboru parametrów urządzenia. W ciągu kolejnego dnia w obrębie zmian hiperpigmentacyjnych pojawiają się drobne ciemne kropki, które kolejno znikają, a przebarwienia jaśnieją i się zmniejszają. Skóra może się lekko złuszczać. Pomiędzy zabiegami klientka może stosować kosmetyki rozjaśniające, a w ciągu dnia najważniejszym etapem pielęgnacji jest ochrona przeciwsłoneczna.

Korzyści wynikające z zabiegu likwidacji przebarwień z wykorzystaniem urządzenia IPL:

 • rozjaśnienie i zmniejszenie wielkości przebarwień
 • wyrównanie kolorytu cery
 • zmniejszenie skłonności do pojawiania się nowych przebarwień
 • brak okresu rekonwalescencji
 • poprawa elastyczności i napięcia skóry
 • redukcja zmarszczek.

Terapia trądziku

Urządzenie IPL jest skutecznym rozwiązaniem jedynie przy bakteryjnym podłożu trądziku. Światło zostaje pochłonięte przez porfiryny, a uwalniane przez nie aniony tlenowo powodują śmierć beztlenowych bakterii Cutibacterium acnes. Terapia niweluje fazę zapalną trądziku i daje efekt szybszego gojenia zmian. Jednocześnie niweluje drobne przebarwienia i blizny. Stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych, co przekłada się na uzyskanie jędrnej, elastycznej cery bez niedoskonałości. Jest doskonałą alternatywą dla osób z trądzikiem późnym.

Korzyści wynikające ze stosowania terapii IPL w przypadku trądziku:

 • zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennego funkcjonowania, jest tak zwanym zabiegiem lunchowym
 • hamuje namnażanie bakterii odpowiadających w głównej mierze za rozwój problemu skórnego
 • przyśpiesza redukcję wszelkich niedoskonałości
 • ujednolica koloryt cery
 • poprawia napięcie i elastyczność
 • nie powoduje złuszczania.

Kosmetologia to nieograniczone możliwości w terapii niechcianych, niekorzystnym zmian skórnych. Walkę z nimi warto wzbogacić o fototerapię – metodę z jednej strony nieinwazyjną, a z drugiej bardzo skuteczną i możliwą do łączenia z innymi protokołami.

Wiola Faruga-Lewicka
Magister kosmetolog, pedagog, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, finalistka konkursu Kosmetyczka Roku 2019.

 

 

Jeśli chcesz przeczytać całe wydanie art of BEAUTY kup egzemplarz lub prenumeratę >>>