Magiczna siła bursztynu

15
fot. Pixabay

Każda kobieta marzy o pięknej, promiennej twarzy, na której nie pojawiają się żadne niedoskonałości czy zmarszczki. Bursztynowe odmładzanie skóry to skuteczny sposób na walkę z objawami starzenia się a także odbudowę skóry dotkniętej upływem czasu.

Proces starzenia się skóry, prędzej czy później, dotyka nas wszystkich. Jest nieuniknioną i nieodłączną częścią naszego życia. Starzenie się jest niczym innym jak skutkiem stopniowych zmian wyglądu zewnętrznego i właściwości funkcjonalnych skóry postępujących z biegiem czasu. Z każdym rokiem zmniejsza się liczba i rozmiar komórek skóry właściwej (fibroblasty, makrofagi, bazofile tkankowe), zmniejsza się objętość substancji podstawowej, włókien kolagenowych i elastycznych, zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego. Następują istotne zmiany w strukturze skóry – względnie cienka warstwa naskórka i skóry właściwej. Starzenie się danego obszaru występuje w postaci zgrubienia naskórka, degeneracji kolagenu i elastyny z nagromadzeniem elastotycznego kolagenu w skórze właściwej. Na szczęście jednak istnieją magiczne właściwości bursztynu, dzięki którym możemy ten proces znacznie spowolnić.

Kwas bursztynowy (kwas 1,4-butanodiowy, Succinic Acid) należy do grupy kwasów dikarboksylowych. Występuje w postaci dużych, białych kryształków. Kwas bursztynowy jest znanym biostymulatorem. Uczestniczy w cyklu przemian biochemicznych prowadzących do powstawania ATP – energii komórkowej niezbędnej do prawidłowego działania komórek, aktywując ich metabolizm. Zwiększa odporność organizmu oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania i jego wydajności. Dzięki aktywacji procesów metabolizmu, stymuluje syntezę podstawowych struktur białkowych.

Mówi się, że bursztyn to naturalny kamień równowagi. Jest kopalną żywicą drzew iglastych, składającą się z węgla, tlenu, wodoru, siarki oraz jodu. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle jubilerskim, spożywczym, a ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, jest uznanym odkryciem wykorzystywanym w kosmetologii.

Już w starożytności kamień ten był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Sądzono, że chroni przed gorączką, zapaleniem migdałów, czy też bólem gardła. Dodatkowo uznano, że bursztyn wpływa korzystnie na psychikę i samopoczucie.

Kwas bursztynowy to składnik pochodzenia naturalnego, stymulujący produkcję fibroblastów oraz syntezę włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. Znajduje się w tkankach zwierzęcych, a także w roślinach na całym świecie. Do celów farmaceutycznych lub domowych jest wydobywany albo z bursztynu, albo wytwarzany syntetycznie.

W zależności od rodzaju surowca bursztyn jest używany do produkcji peelingów, kremów, toników, maści, balsamów.

Bursztynian sodu przyczynia się do normalizacji mikrokrążenia i aktywacji drenażu limfatycznego. Bezpośrednio wpływa na mitochondria fibroblastów, zapewniając silny efekt regeneracyjny. Ma silne działanie przeciwutleniające. Przyczynia się do stymulacji syntezy podstawowych białek strukturalnych. Optymalizuje procesy zdrowienia i regeneracji. Kwas bursztynowy normalizuje mikrocyrkulację i oksygenację tkanek.

Bursztynowe odmładzanie skóry może być stosowane w każdym wieku. Dla młodych osób to profilaktyka przeciwzmarszczkowa – pielęgnacje rozpoczyna się w momencie, kiedy zmarszczki nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Dla osób dojrzałych – to znakomita możliwość poprawy struktury i jakości skóry oraz redukcji niechcianych zmarszczek.

Kwas bursztynowy jest ceniony zwłaszcza z uwagi na jego właściwości antyoksydacyjne (chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, co jest przyczyną przedwczesnego starzenia).

Kosmetyki zawierające kwas bursztynowy polecane są zwłaszcza dla cery dojrzałej, zmęczonej, odwodnionej, wymagającej intensywnej rewitalizacji. W widoczny sposób poprawiają nawilżenie i natłuszczenie skóry, zwiększają jej jędrność i elastyczność. Kwas bursztynowy działa antyoksydacyjne, dotleniająco oraz pobudzająco. Ponadto stymulująco, poprawiając metabolizm komórkowy, dzięki czemu spłyca zmarszczki i dodaje blasku zmęczonej skórze. Regularne stosowanie produktów z tym składnikiem wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, zapobiega powstawaniu nowych. Ma właściwości antybakteryjne i delikatnie złuszczające, jego działanie na skórę porównywalne jest do kwasów AHA, przy jednoczesnym braku efektu drażniącego. Umożliwia syntezę kolagenu i elastyny.

Bursztynian blokuje wolne rodniki. Wolne rodniki to cząsteczki powstające wskutek rozpadu wiązań chemicznych, w wyniku którego po obu częściach takiej cząsteczki zostaje jeden elektron. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka aktywność chemiczna i dążenie do przyłączenia elektronu innej cząsteczki, powodujące tym samym jej uszkodzenie. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w procesach metabolicznych i są jedną z przyczyn starzenia się skóry.

Obecnie nowym odkryciem na polskim rynku jest redermalizacja skóry Perfoskin Complex. To nowa generacja frakcyjnego odmładzania w połączeniu z głębokim nawilżeniem skóry bez okresu rehabilitacji. Zapewnia wyraźny lifting, wygładzenie zmarszczek, efekt wygładzenia skóry: wyrównanie struktury skóry, wygładzenie blizn, w tym potrądzikowych. Po zabiegu następuje zmiana kolorytu skóry, zwiększenie elastyczności i zmniejszenie widoczności przebarwień, głębokie nawilżenie i odbudowa skóry. Poświęcając wiele uwagi pielęgnacji twarzy, kobiety często zapominają, że skóra szyi też jest cienka, delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poza tym jest to otwarta przestrzeń ciała, narażona na działanie bezpośredniego światła słonecznego, które ostatecznie objawia się w postaci charakterystycznych oznak fotostarzenia tego obszaru.

Działanie redermalizacji sprzyja regulacji procesów biochemicznych w komórce, przywraca bilans wodny, blokuje działanie wolnych rodników. Taki efekt jest uzyskiwany poprzez zastosowanie technologii Double Effect Synergic: maksymalnie synergistyczny wynik dwóch składników wchodzących w skład stosowanych preparatów – kwasu hialuronowego o wysokiej wadze molekularnej i kwasu bursztynowego (w formie bursztynianu sodu).

To właśnie kwas bursztynowy jest fundamentalnie ważnym elementem, który zapewnia przełom w poprawie jakości cery.

mgr Kaja Rapińczyk
Kosmetolog, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz z zakresu medycyny estetycznej. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.