Skóra tłusta – top zabiegi

125
fot. Pexels

Tłusta cera jest bardzo problematyczna oraz wymaga szczególnej pielęgnacji. Błyszcząca się skóra w strefie T powoduje, nie tylko dyskomfort natury estetycznej. Gromadzący się na twarzy nadmiar sebum zatyka ujścia porów, powodując tendencje do powstawania zaskórników oraz zaostrza problemy z trądzikiem.

Cera tłusta jest gruba, w kolorze szarym i ziemistym, z widocznymi zaskórnikami, w dotyku lepka od pokrywającego ją nadmiaru wydzielającego sebum. Zatykanie ujść gruczołów łojowych powoduje powstawanie zaskórników otwartych, na skórze mogą pojawić się także zaskórniki zamknięte, mające wygląd grudek, ponieważ w całości są pokryte naskórkiem.

Aby ograniczyć i zredukować nadmiar wydzielania sebum, oraz poprawić stan i jakość swojej skóry, warto regularnie korzystać z zabiegów kosmetycznych w salonach urody. Odpowiednio dobrana przez kosmetyczkę lub kosmetologa terapia, w sposób widoczny poprawia wygląd oraz jakość skóry. Regularne zabiegi pozwalają uregulować produkcję sebum oraz sprawiają, że stany zapalne ulegają szybszemu gojeniu. Zabieg odpowiednio dobrany przynosi również ukojenie skórze, wyrównuje jej koloryt oraz niweluje drobne przebarwienia, które często powstają na wskutek zmian trądzikowych.

W gabinetach kosmetycznych najczęściej wyróżniamy trzy topowe zabiegi przeznaczone dla skór tłustych.

ZABIEG 1

OCZYSZCZANIE WODOROWE jest zabiegiem polecanym osobom z różnymi problemami skórnymi, jednym z nich jest cera tłusta ze skłonnością do trądziku. Dogłębne oczyszczenie, dotlenienie i nawilżenie skóry pozwala osiągnąć doskonałą poprawę stanu cery.

Jak działa oczyszczanie wodorowe?

Stosowany do terapii generator wodoru działa w sposób kompleksowy, nie tylko dogłębnie oczyszczając skórę, ale również odżywiając ją, dotleniając i nawilżając. Wodór, jako jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów posiada zdolności do neutralizacji wolnych rodników, czyli jonów ponadtlenkowych. Masa i objętość wodoru jest bardzo mała, właściwości te sprawiają, że wodór z łatwością jest w stanie przenikać do głębokich struktur skóry. W komórkach dochodzi do połączenia cząsteczek wodoru z wolnymi rodnikami oraz ich neutralizacji czyli zamiany na cząsteczki wody. Dzięki temu procesy starzenia zostają w sposób widoczny spowolnione, a skóra na dłużej pozostaje elastyczna oraz bardzo gładka. Wodorowe oczyszczanie twarzy, skóry szyi i dekoltu pozwala uzyskać kompleksowy efekt – od dogłębnego oczyszczenia do mocno nawilżonej i dotlenionej skory.

Jak przebiega zabieg oczyszczania wodorowego twarzy?

  • Etap I – neutralizacja wolnych rodników za pomocą wody wodorowej. Wolne rodniki wiążą się z dostarczonymi jonami wodoru tworząc tak potrzebne skórze wodę i czysty tlen.
  • Etap II – eksfoliacja, czyli złuszczenie obumarłych warstw naskórka, na tym etapie usuwa się obumarłe komórki, ponieważ utrudniałyby działanie substancji aktywnych.
  • Etap III – dotlenienie, które ma ułatwiać wprowadzenie antyoksydantów, tlen wspomaga cyrkulację i absorpcję substancji aktywnych oraz stymuluje także wytwarzanie kolagenu i elastyny.
  • Etap IV – rozprowadzenie antyoksydantów na obszarze zabiegowym, ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed ponownym wytworzeniem nadmiaru wolnych rodników, a także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Etap V– maska odpowiednio dobrana oraz krem na zakończenie zabiegu.

Oczyszczanie wodorowe zalecane jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Ze względu na dogłębne oczyszczenie oraz odświeżenie skóry, oczyszczanie wodorowe szczególnie polecane jest osobom, których skóra twarzy eksponowana jest na działanie zanieczyszczeń miejskich. Zabieg ten świetnie sprawdzi się w przypadku cery zmęczonej, pozbawionej blasku, suchej i odwodnionej. Zrewitalizuje ją, odżywi, dotleni, poprawi koloryt i głęboko nawilży. Zabieg oczyszczania wodorowego z powodzeniem może być przeprowadzony również u osób z cerą naczyniową.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania wodorowego to: ciąża, karmienie piersią, aktywna opryszczka, przerwanie ciągłości skóry, nowotwory, infekcje, cukrzyca, alergie, epilepsja.

Częstotliwość i ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju skóry i nasilenia problemu. Najczęściej wykonuje się serię minimum 4 zabiegów w odstępach co 14 dni, po zakończeniu serii, raz w miesiącu rekomenduje się wykonanie zabiegu podtrzymującego efekt.

ZABIEG 2

PEELINGI CHEMICZNE – najważniejsze trzy peeling chemiczne, które dedykowane są cerze tłustej: kwas salicylowy, pirogronowy i migdałowy. Peelingi chemiczne służą głównie do przyspieszania złuszczania warstwy rogowej naskórka oraz regulowania pracy gruczołów. Rozluźnia on połączenia międzykomórkowe, które powodują złuszczanie komórek i pomaga w głębszym wchłanianiu substancji aktywnych.

Peeling salicylowy jest polecany głównie osobom z tłustą, zanieczyszczoną skórą oraz osobom z trądzikiem. Zapobiega powstawaniu łojotoku, rozjaśnia naskórek oraz łagodzi podrażnienia. Po zastosowaniu peelingu salicylowego skóra jest oczyszczona, a problem z zaskórnikami zminimalizowany. Nałożony bezpośrednio na skórę reaguje z komórkami zewnętrznymi, rozluźniając lipidy łączące ze sobą martwe komórki naskórka. W wyniku tego procesu martwe komórki złuszczają się, aby odkryć leżące poniżej nowe komórki. Dzięki temu cera szybciej się regeneruje i staje się delikatniejsza. Łagodność kwasu salicylowego nie obniża jednak jego skuteczności. Po pierwsze ma on właściwości keratolityczne, czyli złuszczające. Po drugie kwas salicylowy świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, co sprawia, że z łatwością przenika przez warstwę łojową skóry i wnika do wewnątrz zapchanych porów. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicznie oraz antybakteryjne.

Peeling salicylowy powoduje syntezę kolagenu oraz elastyny, nawilżenie, zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry, dlatego polecany jest do zmniejszenia problemów: cera tłusta, cera łojotokowa, trądzik grudkowo-krostkowy i zaskórnikowy, rozszerzone pory.

Peeling kwasem salicylowym daje następujące efekty: zamyka rozszerzone pory, wyrównuje koloryt skóry, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie antyseptycznie, wygładza skórę.

Peeling chemiczny kwasem salicylowym przeciwwskazania: trądzik różowaty, alergie skórne, opryszczka, liczne teleangiektazje, przerwanie ciągłości naskórka, ciąża i laktacja, ekspozycja na słońce.

Kwas pirogronowy zaliczany jest do alfa-ketokwasów, posiada bardzo silne działanie oraz szybciej penetruje w skórę, działa sebostatycznie czyli hamuje nadmiar wydzielania sebum. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób z cerą tłustą i trądzikową. Nadmiar sebum to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii, szczególnie tych odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Działa również antybakteryjnie, znacznie obniża pH skóry dzięki czemu pomaga leczyć trądzik i dokładnie usuwa zanieczyszczenia skóry. W stężeniach powyżej 50% kwas pirogronowy ma bardzo silne działanie i szybciej penetruje w skórę. Peeling pirogronowy w porównaniu do innych peelingów wykazuje największą przenikalność do mieszków włosowych oraz do gruczołów łojowych. Dzięki temu cera ze skłonnościami do przetłuszczania się zaczyna się szybko normalizować.

Peeling kwasem pirogronowy daje następujace efekty: oczyszcza i zmniejsza łojotok, zamyka rozszerzone pory, likwiduje zaskórniki, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, zwiększa gęstość skóry.

Peeling kwasem pirogronowym przeciwskazania: łuszczyca, stany zapalne skóry, opryszczka, choroby autoimmunologiczne, ciąża i okres laktacji, zapalenie tkanki łącznej, dużo znamion barwnikowych oraz skłonności do tworzenia się bliznowców. Nie stosuje się peelingu pirogronowego u osób po przebytych operacjach chirurgicznych w obrębie twarzy.

Peeling kwasem migdałowym jest nie tylko skuteczny, ale także stosunkowo łagodny, jeśli porównamy go z zabiegami pozostałymi kwasami AHA. Kwas migdałowy przenika do mieszka włosowego i działa w warstwie rogowej skóry. Jest to zabieg kosmetyczny przeznaczony dla cery tłustej, który jej nie podrażnia, a wręcz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia poprzez stymulację produkcji kwasu hialuronowego. Oprócz tego, że złuszcza martwy naskórek, kwas migdałowy wykazuje również działanie antybakteryjne i normalizujące wydzielanie sebum. Dzięki temu nawilża odpowiednio skórę, ale hamuje przetłuszczanie się cery trądzikowej lub tłustej.

Peeling kwasem migdałowym daje następujące efekty: zmniejszenie grubości warstwy rogowej i normalizacja keratynizacji (rogowacenie naskórka) – skóra uzyskuje gładkość oraz ładny, zdrowy koloryt, oczyszczenie skóry oraz porów, mocne działanie nawilżające, regulacja pracy gruczołów łojowych – wydzielania sebum, czyli przetłuszczania się skóry, bakteriostatyczne – likwiduje bakterie, redukuje niedoskonałości skóry, regeneruje skórę z fotouszkodzeniami.

Peeling kwasem migdałowy – przeciwskazania: opryszczka w obrębie obszaru zabiegowego, alergie skórne, przerwanie ciągłości naskórka, choroby autoimmunologiczne, ciąża i okres laktacji.

ZABIEG 3

LASEROWY PEELING WEGLOWY Black Doll– to popularna nazwa laserowego peelingu węglowego, w którym wykorzystuje się wysokoenergetyczny laser neodymowo-yagowy Q-Switch (nanosekundowy) emitujący światło o długości fali 1320nm. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni skóry koloidalną zawiesiną węgla, która następnie naświetlana jest światłem laserowym o krótkim impulsie. Podczas zabiegu drobinki węgla najpierw wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz pory skóry i następnie absorbują energię światła laserowego, która powoduje natychmiastowe odparowanie preparatu wraz z zanieczyszczeniami. Pierwsze efekty – w postaci oczyszczenia i zmniejszenia porów oraz napięcia skóry – są natychmiastowe. Zabieg nie jest bolesny oraz nie wymaga znieczulenia.

Aktywny węgiel – kluczowy komponent zabiegu Black Doll.

Aktywny węgiel posiada właściwości antyoksydacyjne, pochłaniające nadmiar sebum oraz zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni skóry. Drobinki węgla wnikają w skórę, pomagając zmniejszyć problem rozszerzonych porów, wspiera gojenie się wyprysków, a przy tym działa na skórę oczyszczająco, odżywczo i kojąco.

Bardzo ważne jest, aby przez 2-3 tygodnie po zabiegu używać kremu z wysokim filtrem SPF. Po zabiegu nie powinno się stosować peelingów mechanicznych oraz chemicznych. Przez 4 tygodnie od wykonania kuracji należy unikać opalania i korzystania z solarium.

Wskazania do laserowego peelingu węglowego Black Doll – skóra tłusta, nadmierne wydzielanie sebum, rozszerzone pory, duża obecność zaskórników otwartych i zamkniętych, ziemista i szara cera, trądzik, krostki, grudki.

Laserowy peeling węglowy daje następujące efekty: redukcja zaskórników, zwężenie porów, odświeżenie skóry, oczyszczenie skóry, normalizacja wydzielania sebum, działanie antybakteryjne, działanie przeciwzapalne, ujednolicenie kolorytu skóry.

Przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu: nadwrażliwość na światło, bielactwo, ciąża, choroba nowotworowa, alergie w miejscu wykonania zabiegów, opalenizna w obszarze zabiegowym, niewyrównana cukrzyca, zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry, terapia sterydami, tendencje do tworzenia blizn przerostowych, skłonność do keloidów.

Zabieg można wykonywać kilka razy w roku w zależności od kondycji skóry. Minimalna przerwa między zabiegami wynosi 4 tygodnie. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie, jest ona uzależniona od nasilenia problem, stanu i jakości skóry klienta. Laserowy peeling węglowy Black Doll jest zabiegiem całorocznym z zachowaniem odpowiedniej fotoprotekcji. Zabieg może stać wykonany jeżeli klient nie opalał się przez 3 tygodnie przed zabiegiem oraz nie planuje opalać się przez kolejne 2-3 tygodnie po zabiegu. Zabieg jest nieinwazyjny, czyli nie powoduje uszkodzenia skóry, nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Jak można zauważyć, najlepiej działające zabiegi dla cery tłustej są oparte na złuszczaniu martwego naskórka, które działają antybakteryjnie oraz sebostatycznie. Zabiegi dla skór tłustych, to przede wszystkim oczyszczenie skóry, normalizacja pracy gruczołów łojowych, zminimalizowanie efektu błyszczenia i przetłuszczania się skóry. Dobry efekt końcowy dodatkowo zapewnia odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa dla naszego klienta.

Beata Werys
Kosmetyczka, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.