TCA – kwas trójchlorooctowy w kosmetologii

31
fot. 123rf.com, TCA 15%, 8 doba po zabiegu

Kosmetologia estetyczna oferuje szereg narzędzi dzięki którym możemy spowolnić proces starzenia i na dłużej zachować młody wygląd. Jednym z nich są peelingi chemiczne, a wśród nich, bardzo popularny, TCA – kwas trójchlorooctowy.

Kosmetologia estetyczna to dziedzina, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, ciągle pojawiają się nowe technologie i zabiegi, a także sposoby wykorzystania znanych już substancji. Udoskonalane są składy preparatów i ich formy, ale też odkrywane nowe możliwości substancji wykorzystywanych od dawna w dermatologii i kosmetologii.

Skóra narażona jest na wiele czynników dla niej szkodliwych, od nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza po złą dietę, palenie, niewłaściwą pielęgnację, stres, zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych lub zamkniętych pomieszczeniach, czy też przebyte lub istniejące schorzenia. Stan skóry ulega pogorszeniu również z powodu naturalnego czynnika, upływu czasu. Z wiekiem obserwuje się utratę elastyczności, jędrności skóry i spowolnienie procesów regeneracyjnych. Wszechobecny kult młodości i wymagania społeczne odnośnie młodego i pięknego wyglądu skłaniają do ciągłych poszukiwań nowych metod poprawy stanu skóry, zatrzymania oznak upływającego czasu, a nawet ich cofania. Pacjent, który poddaje się zabiegom kosmetologii estetycznej pragnie poprawić swój wygląd, a poprzez to samopoczucie i pewność siebie.

Kosmetologia estetyczna i chirurgia plastyczna dają nam narzędzia do spowolnienia procesów starzenia się skóry i cofnięcia niektórych zmian związanych z wiekiem. Dają możliwość zachowania młodego i pięknego wyglądu na dłużej.

Peelingi chemiczne są jedną z gałęzi kosmetologii, która oferuje ogromne możliwości poprawy stanu skóry. Dzięki peelingom można usunąć powierzchowne zmiany chorobowe bądź defekty urody i stymulować skórę do przebudowy. Polegają one na częściowym lub całkowitym, kontrolowanym usunięciu warstwy rogowej naskórka, a nawet warstw głębszych, w celu odnowienia lub leczenia skóry. Peelingi, nawet powierzchowne, wpływają również na niżej położone warstwy skóry, stymulując ich regenerację. Po złuszczaniu skóra staje się wrażliwsza na oddziaływanie zewnętrznych czynników mechanicznych, termicznych i chemicznych, co znacząco wpływa na skuteczność stosowania preparatów pielęgnacyjnych lub leczniczych. Istotne znaczenie ma głębokość działania stosowanego preparatu, jego rodzaj i metoda wykonania peelingu.

Główny podział peelingów chemicznych ze względu na stosowany rodzaj czynnika złuszczającego to peelingi powierzchowne, średnio głębokie i głębokie.

Podział ten należy traktować orientacyjnie, ponieważ głębokość złuszczania osiągana przez dany czynnik zależy od wielu kwestii, a działanie peelingu można zdecydowanie pogłębić, zwiększając stężenie środka złuszczającego lub nakładając kilka warstw preparatu. Można też poprzedzić nałożenie preparatu na skórę wykonaniem peelingu mechanicznego, np. mikrodermabrazji lub użyciem silniejszego pre-peelu (substancji lub preparatu złożonego wspomagającego przenikanie i zmniejszającego funkcje barierowe skóry) albo zastosować opatrunek okluzyjny.

Zarówno skuteczność, jak i głębokość działania peelingów chemicznych zależy od rodzaju kwasu lub mieszanki kwasów, pH i pKa kwasu, stężenia, biodostępności, podłoża kwasu, czasu aplikacji, stanu wyjściowego skóry, częstotliwości wykonywania złuszczania i rodzaju postępowania pozabiegowego.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się peelingi chemiczne oparte na działaniu TCA, czyli kwasu trójchlorooctowego. Właściwości tego kwasu pozwalają na osiąganie szybkich efektów w dość krótkim czasie.

Wykonuje się także peelingi bardzo powierzchowne, są to głównie zabiegi pielęgnacyjne, kosmetyczne stymulujące do odnowy naskórka, w celu utrzymania dobrej kondycji skóry lub kiedy mają pomóc w różnych rodzajach terapii. Niewielkie stężenia kwasów stosowane są powszechnie w preparatach kosmetycznych i delikatnie złuszczających lub jako jeden z etapów zabiegów oczyszczających, nawilżających i odżywczych.

Jednym z najsilniejszych i jednocześnie najbardziej skutecznych kwasów stosowanych w kosmetologii jest TCA. Korzystny efekt jego działania polega na poprawie wyglądu i kondycji skóry, zmniejszeniu intensywności przebarwień oraz niwelowaniu oznak starzenia się skóry. Ma on również zastosowanie w kuracjach przeciwtrądzikowych, stymulacji do silnej przebudowy skóry, spłycaniu zmarszczek, czasami stosuje się go też do usuwania tatuaży i jako środek antyseptyczny i ściągający.

Mechanizm działania TCA

Kwas trichlorooctowy zaklasyfikowany jest do grupy substancji żrących i niebezpiecznych dla środowiska. To organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych, pochodna kwasu octowego, który w temperaturze pokojowej przyjmuje postać kryształów. Mała cząsteczka kwasu umożliwia jego szybkie przenikanie przez warstwę naskórka i skóry właściwej. Wynikiem zabiegów peelingujących z zastosowaniem TCA jest proces ścinania się białek (koagulacja), obumarcie komórek penetrowanej tkanki i złuszczenia komórek. Nowe keratynocyty zastępują uszkodzone i dochodzi do stymulacji produkcji włókien kolagenowych.

Głębokość złuszczania przy zastosowaniu TCA zależy od jego stężenia, rodzaju użytego roztworu, czasu oddziaływania na skórę, ilości nałożonego preparatu i przygotowania skóry do zabiegu, a także skojarzenia z innymi substancjami, grubości i wrażliwości skóry.
(…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Jolanta Kozaczyńska
Specjalista kosmetologii estetycznej i kosmetologii leczniczej, dietetyki klinicznej i dietetyki w kosmetologii, instruktor odnowy biologicznej, pedagog i wykładowca zawodu. Od wielu lat prowadzi działalność społeczną w dziedzinach dotyczących profilaktyki zdrowotnej i poprawy wizerunku. Właściciel gabinetu Esther Studio w Warszawie.