Cebulka włosa to jedyna „żywa” część włosa

12
fot. Instytut Trychologii

Cebulka i brodawka włosowa to najważniejsze części włosa. Brodawka odpowiada za transport substancji odżywczych do cebulki, gdzie odbywają się podziały komórkowe.

Włosy są wytworem rogowym ludzkiego naskórka. Na skórze głowy występuje od 100 do 150 tysięcy mieszków włosowych. Liczba ta jest cechą osobniczą i jest genetycznie „zaprogramowana” już w życiu płodowym. Włos u zdrowej osoby rośnie w tempie ok. 0,35 mm na dobę. Włos osadzony w skórze głowy, zakończony jest cebulką połączoną z brodawką włosową. To właśnie cebulka i brodawka włosowa, są najważniejszą częścią włosa. Brodawka włosowa odpowiedzialna jest za transport substancji odżywczych do cebulki włosa, gdzie odbywają się podziały komórkowe. Aby włosy były w dobrej kondycji warto wybierać maski do włosów i skóry głowy zawierające antyoksydanty, które regenerują skórę głowy i łodygę włosa. Do składników wykazujących działanie antyoksydacyjne zaliczamy witaminy C+E, jak również polifenole czy fitoestrogeny. W pielęgnacji skóry głowy i włosów warto sięgnąć po preparaty zawierające: kwas hialuronowy, kolagen, aloes, pantenol oraz mocznik, minerały morskie i witaminę E. Można również korzystać z domowych produktów takich jak oliwa z oliwek czy rozgniecione awokado.

Zarówno cebulka włosa jak i łodyga zbudowana jest z białka zwanego keratyną, która składa się z różnego rodzaju  aminokwasów w różnym fragmencie włosa. Ilość cysteiny (aminokwas) determinuje skręt łodygi włosa. Tym samym decyduje czy włosy są proste, pofalowane czy kręcone.

Keratyna to białko, które jest główny budulcem włosów, oprócz niej włos powinien również zawierać ok. 10% wody. Reszta to minerały, lipidy oraz melanina odpowiedzialna za kolor włosów. Ciekawym odkryciem w pielęgnacji włosów jest puder perłowy, który uzyskuje się z autentycznych czarnych pereł japońskich. Zawiera m.in. proteinę perłową zwaną conchiolin, która według wzoru strukturalnego odpowiada dokładnie ludzkiej keratynie i pozwala dokładnie regenerować łodygę włosa. Dodatkowo proces regeneracji jest długotrwały ponieważ proteina perłowa zawiera 20 niezbędnych aminokwasów, które są

potrzebne do wytworzenia ciała włosa. Co ciekawe włosy w zależności od rodzaju mają różny kształt w przekroju poprzecznym widocznym pod mikroskopem. Włosy proste są okrągłe, faliste w kształcie elipsy, kręcone wyglądają jak spłaszczony owal, kędzierzawe mają kształt nerki, natomiast włosy o najmocniejszym skręcie w przekroju poprzecznym

przypominają rogalik. Niezależnie jednak od rodzaju włosa najważniejsze jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych. Kondycja naszych włosów jest efektem działań wielu czynników, dotyczących zarówno zewnętrznej pielęgnacji począwszy od wyboru odpowiedniego szamponu, maski, rodzaju stylizacji i pielęgnacji aż po stosowanie właściwej diety i suplementacji.

mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.