Zrozumieć problem nadmiernego przetłuszczania się włosów

53
fot. Pexels

Tłuste włosy, które są efektem nieodpowiedniej higieny to coś zupełnie innego niż włosy nadmiernie przetłuszczające się, które wymagają ponownego umycia już po kilkunastu godzinach.

Tłuste włosy nie są więc problemem, jeśli jednak mamy włosy, które nam się nadmiernie przetłuszczają, to warto zrozumieć mechanizmy, które ten efekt wywołują, ponieważ jest to problem nie tylko kosmetyczny, ale i zdrowotny.

Defekt kosmetyczny widoczny jest pod postacią posklejanych pasm włosów, które sprawiają wrażenie, że włosy są zaniedbane i nieświeże, a fryzura oklapnięta, pozbawiona objętości. Powoduje uczucie dyskomfortu. Niejednokrotnie są one bardzo problematyczne w stylizacji, codziennej pielęgnacji i zachowaniu odpowiedniej higieny. Przez to bywają powodem frustracji. W dotyku są lepkie i niekiedy wydzielają nieprzyjemny zapach. Najczęściej są cienkie i osłabione, nierzadko przerzedzone. Wyglądają nieestetycznie.

Problemy zdrowotny wynikające z nadmiernie przetłuszczających się włosów to m.in. zwiększenie podatności na niektóre choroby skóry, np. wyprysk łojotokowy, czyli łojotokowe zapalenie skóry.

Kluczowym czynnikiem wzmagającym nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Nadprodukcja łoju sprzyja również rozwojowi łupieżu. Wydzielina gruczołów łojowych, z czasem ulega procesowi krystalizacji, a nadmierny łojotok jest główną przyczyną zaczopowania mieszków włosowych co może spowodować łysienie.

Przyczyną problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych.

Gruczoły łojowe zlokalizowane są w skórze tuż przy mieszkach włosowych, tworząc razem z nim jednostkę włosowo-łojową, a ich funkcją jest produkcja łoju, który tworzy ochronną warstwę tłuszczową, niezbędną do utrzymania kwaśnego poziomu pH, na poziomie 4,5 i 5,5 i ma chronić naszą skórę przed drobnoustrojami tj. bakteriami, grzybami i alergenami. Ponadto chroni naszą skórę przed działaniem czynników mechanicznych, chemicznych i środowiskowych np. przed szkodliwym promieniowaniem UV, nadaje skórze miękkość i zabezpiecza przed przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi skóry głowy i włosów.

Wyprodukowany łój (sebum), dostaje się do mieszka włosowego, skąd wypływa na powierzchnię skóry. Jeśli gruczoły pracują nadmiernie zaczynają się problemy z przetłuszczającymi się włosami. Liczba gruczołów łojowych w okolicy skóry głowy wynosi około 400 na 1cm² , jest to duże zagęszczenie w porównaniu z innymi obszarami skóry gdzie ich liczba waha się na poziomie ok. 50–100 na 1cm² . Ilość wytwarzanego łoju zależy od ilości i wielkości gruczołów łojowych, dlatego skórę głowy i twarzy cechuje zwiększone wydzielanie łoju.

Gruczoły łojowe składają się z dużych wielokątnych komórek zawierających liczne kropelki tłuszczu. Są to lipidy łoju skórnego, które ulegają rozkładowi i, w całości, przekształcają się w wydzielinę gruczołów łojowych.

Chcąc zrozumieć przyczyny powodujące nadmierne przetłuszczanie się włosów, należy mieć świadomość, że aktywność gruczołów łojowych jest fizjologicznie zmienna w różnych okresach życia.

Bardzo wysoka aktywność przypada na czas kilkunastu tygodni po narodzinach, następnie spada do poziomu minimalnego i taka pozostaje aż do okresu dojrzewania, kiedy to następuje ponowny wzrost. Maksimum aktywności przypada pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Po 50 następuje stopniowy spadek.

(……………………………………………………………………………………………………)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Iwona Poręba
Trycholog, pielęgniarka.  Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Właścicielka Trycholistic Centrum Pomocy Włosom w Goleniowie. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Klinicznej i Estetycznej ICATA.