Metody depilacji w salonie kosmetologicznym

49
fot. Pexels

Z laserowej depilacji korzysta coraz więcej osób. Pozwala ona na skuteczne pozbycie się niechcianego owłosienia zastępując inne mniej skuteczne, nietrwałe i czasochłonne metody.

LASER DIODOWY

Działanie lasera diodowego opiera się na zasadzie selektywnej fototermolizy, powoduje ona pochłanianie wiązki lasera o określonej długości fali przez określone chromofory (fotoakceptory) znajdujące się w organizmie człowieka. W przypadku epilacji fotoakceptorem, który absorbuje promieniowanie lasera diodowego, jest melanina czyli barwnik znajdujący się w mieszku włosowym oraz melanocytach naskórka. Melanina pochłania selektywnie energię, co prowadzi do termicznego uszkodzenia struktur włosa odpowiedzialnych za jego wzrost bez naruszenia tkanek sąsiadujących. Laser diodowy emituje jednorodną falę o długości 808 nm, która pochłaniana jest przez melaninę.

Co się dzieje z włosem po wykonaniu zabiegu laserem diodowym?

Laser diodowy oddziałuje na włosy poprzez emitowanie skupionej wiązki światła, gdy ona dociera do mieszków włosowych i cebulki, zaczyna się proces, który ma na celu spowodować wypadanie niechcianych włosów. Między trzecim a czternastym dniem od wykonania zabiegu cebulka zaczyna powoli obumierać, a w następnych dniach włos odrasta bardzo nierównomiernie. Po odbyciu wszystkich sesji pozostają jedynie pojedyncze i bardzo delikatne włoski. Po mniej więcej osiemnastu miesiącach, owłosienie zaczyna znów odrastać, jednak nie jest ono w stanie powrócić do stanu sprzed laseroterapii. Liczba sesji zależy od obszaru depilacji, grubości i koloru włosów, fototypu skóry i specyficznych potrzeb każdego klienta. Po pierwszej procedurze można zauważyć zmianę struktury włosów i ich powolny wzrost.

Różne części ciała mogą wymagać różnej liczby powtórzeń procedury, jednak średnio jest to od 5 do 8 sesji dla kobiet i od 6 do 10 dla mężczyzn z przerwą 6-10 tygodni.

Jak wyglądają zabiegi laserowej depilacji laserem diodowym?

Zabieg usunięcia niechcianego owłosienia ciała lub twarzy wykonuje się na ogolonej skórze. Podczas zabiegu na skórę nakładany jest żel, do którego dobierane są specjalne głowice dla różnych obszarów depilowanych stref. Moc, prędkość i inne ustawienia lasera diodowego są wybierane indywidualnie na podstawie fototypu skóry i rodzaju włosów klienta a także jego odczuć podczas zabiegu. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanego obszaru ciała lub twarzy. Największą efektywność obserwuje się u osób, których karnacja jest jasna, a włosy ciemne.

Laser diodowy – zalety zabiegu:

 • trwała depilacja po wykonaniu odpowiedniej ilości zabiegów
 • bezbolesność
 • bezpieczeństwo – do wykonania zabiegu potrzebna jest mniejsza ilość energii, przez co jest on bardziej bezpieczny.

Laser diodowy – wady zabiegu:

 • cena zabiegu
 • zaróżowiona oraz podrażniona skóra.

LASER ALEKSANDRYTOWY

Laser aleksandrytowy to jedno z najnowszych rozwiązań w zakresie epilacji laserowej. Pozwala bezboleśnie pozbyć się zbędnego owłosienia.

Jak działa laser aleksandrytowy?

Laser aleksandrytowy emituje wiązkę światła o długości 755 nm, która penetruje na głębokość do 2 mm w głąb skóry, docierając w ten sposób do mieszków włosowych. Pod wpływem działania lasera dochodzi do selektywnej fototermolizy czyli energia lasera pochłaniana przez melaninę wywołuje efekt cieplny, prowadzący do uszkodzenia macierzy włosa i obumarcia mieszków włosowych. 

Możliwość skutecznego usuwania jasnego owłosienia to niewątpliwie największa zaleta lasera aleksandrytowego. Wskazany jest zwłaszcza dla osób o jasnej karnacji. Niestety wysoka absorpcja w melaninie sprawia, że nie można go wykorzystywać na ciemniejszych fototypach skóry (IV i V). Zastosować go można w usuwaniu nadmiernego owłosienia u klientek z hirsutyzmem.

Ta metoda epilacji, podobnie jak inne, wymaga kilku zabiegów, ponieważ włosy nie rosną jednocześnie, a laser działa na te, które znajdują się w fazie wzrostu. Aby osiągnąć zadowalający efekt epilacji laserem aleksandrytowym, niezbędne jest wykonanie od trzech do sześciu sesji, w zależności od karnacji, skóry, rodzaju włosów i indywidualnych predyspozycji klienta.

Dla kogo laser aleksandrytowy?

Laser aleksandrytowy jest szczególnie polecany najwrażliwszym kobietom i mężczyznom. Działanie lasera jest w tym przypadku całkowicie bezbolesne, co jest jego duża zaletą.

Laser aleksandrytowy – zalety zabiegu:

 • najmniej bolesny laser do depilacji
 • trwałe pozbycie się owłosienia
 • najmniejsze ryzyko powikłań pozabiegowych, takich jak poparzenia, przebarwienia, odbarwienia.

Laser aleksandrytowy – wady zabiegu:

 • niższa niż w przypadku innych laserówpenetracja
 • ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu
 • cena zabiegu.

IPL

IPL (ang. Intense Pulse Light) to impulsywne źródło światła. Laser IPL wytwarza wiązkę promieni świetlnych, które mają różną długość i są rozproszone. Dzięki temu, promienie docierają do różnych warstw skóry i działają kompleksowo. Jednocześnie aktywizują produkcję kolagenu i niszczą włoski, wygładzają zmarszczki, wybielają zaczerwienienia.

IPL to nie laser

Ponieważ zabiegi przeprowadza się z użyciem fal świetlnych, IPL często mylone jest z laserem. IPL emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach i rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej.

Dla kogo zabieg IPL?

Zabiegom wykorzystującym tę technologię można poddać się wyłącznie w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, warunek podstawowy to ukończone 25 lat. Najlepsze efekty uzyskuje się na skórze jasnej, bez nadmiernego łojotoku. Zabiegów tych lepiej nie wykonywać u osób z ciemną lub śniadą karnacją, mogą po zabiegach IPL odczuwać większy dyskomfort czy uczucie pieczenia, a nawet miejscowe odbarwienia skóry, co ma związek z większą ilością melaniny.

Czy po depilacji IPL odrastają włosy?

Tak. Depilacja IPL trwale usuwa zbędne włosy, jednak nie na zawsze. Zwykle w początkowej fazie zaleca się wykonanie 6-10 zabiegów w odstępach 4-8 tygodniowych. Po zakończeniu najintensywniejszego cyklu, należy co jakiś czas przeprowadzać zabiegi przypominające.

Czy depilacja IPL jest bezpieczna?

Depilacja IPL jest bezpieczna, zaleca się jednak, aby przed przystąpieniem do zabiegu skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym kosmetologiem.

Depilacja światłem IPL nie jest tak skuteczna jak depilacja laserowa. Depilacja laserowa swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim odpowiedniemu dobraniu długości emitowanej fali. W czasie depilacji IPL wiązka światła emitowana przez głowicę ma różne długości fali, co powoduje że zabieg ten nie jest tak skuteczny jak depilacja laserowa.

Na czym polegają zabieg IPL?

Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu specjalnej głowicy opatrzonej filtrem. Dzięki temu lampy ksenonowe emitują fale świetlne o określonej i wymaganej długości, powodzenie terapii zależy zarówno od tego, czy długość fal zostanie odpowiednio dobrana, jak i od ilości i czasu trwania impulsów.

IPL – zalety zabiegu:

 • czas – usuwanie owłosienia metodą IPL to metoda zdecydowanie skuteczniejsza od wosku, depilatora, maszynki czy kremów depilacyjnych.Włosy usuwane są na około rok
 • efekty – widoczne są po każdym zabiegiu, redukcja włosów następuje po każdej wizycie i wynosi około 15% – 20%, włosy stają się delikatniejsze i wolniej odrastają
 • niska cena.

IPL – wady zabiegu:

 • zaczerwienie skóry
 • wrażliwość skóry na słońce
 • duża ilość zabiegów
 • włosy odrastają po około 12 miesiącach
 • ryzyko poparzenia skóry.

W Polsce większość gabinetów kosmetologicznych w ofercie ma IPL oraz laser diodowy. Laser aleksandrytowy zazwyczaj pojawia się w ofercie bardzo rzadko.

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych, autorka artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.