Substancje stosowane w mezoterapii igłowej

91
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Każdy z nas zastanawia się w jaki sposób „wyleczyć” starzenie się skóry i jak zatrzymać upływający czas. Ważne jest, aby zacząć od przywrócenia funkcji sieci naczyń włosowatych do kompleksowej remodulacji skóry właściwej poprzez zabiegi z użyciem substancji aktywnych.

Mezoterapia igłowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur anti-aging w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Polega na cyklicznym śródskórnym lub podskórnym deponowaniu za pomocą iniekcji, małych dawek leków i innych substancji aktywnych. Kluczowym zagadnieniem jest właściwy dobór techniki oraz preparatu. Obecnie na rynku jest duży wybór gotowych produktów, które zapewniają wymarzony efekt. Niezmiennie jednak ważna jest znajomość działania wybranych substancji czynnych.

Substancje aktywne muszą być dobrane w zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem powinien zostać określony typ skóry oraz jej stan wyjściowy. Wybór najbardziej odpowiedniej kompozycji i stężenia możliwy jest dzięki dużej gamie dostępnych preparatów. Różne kompozycje i stężenia poszczególnych substancji aktywnych umożliwiają dobrać najbardziej trafną.

W związku z tym przed przystąpieniem do zabiegu bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu oraz wykonanie badania wizualnego i palpacyjnego skóry, co ułatwi ocenę jej kondycji wyjściowej. Warto zaznaczyć, że związki stosowane w mezoterapii igłowej mogą występować jako pojedyncze substancje lub w formie mieszanin jako tak zwane koktajle. Bardzo ważne, aby związki te mogły rozpuszczać się w wodzie, być izotoniczne, biodegradowalne oraz stabilne fizycznie oraz chemicznie. Nie mogą wywołać reakcji alergicznej oraz muszą być zgodne z innymi substancjami jeśli występują w formie koktajli.

Kwas hialuronowy

Starzejąca się skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, ponieważ poprzez zanik gruczołów łojowych staje się bardzo sucha. Wszystkie preparaty, które uznawane są jako przeciwstarzeniowe posiadają bogaty skład. Są to zwykle substancje biologicznie aktywne. Ich zadaniem jest uzupełnienie oraz wsparcie procesów, które odbywają się w skórze. Kwas hialuronowy odpowiada głównie za odbudowę płaszcza lipidowego naskórka.

Należy on do grupy glikozaminoglikanów i jest naturalnie występującym w ludzkim organizmie polisacharydem, stanowi podstawowy element przestrzeni zewnątrzkomórkowej skóry. Jego celem jest wiązanie wody, ponieważ naturalny kwas hialuronowy ulega rozpadowi, kondycja skóry wraz z wiekiem ulega pogorszeniu – dochodzi do degradacji tkanek. Uzupełnianie poziomu kwasu hialuronowego stanowi doskonałą metodę w walce z procesami starzenia się skóry.

Kwas bursztynowy

To składnik pochodzenia naturalnego, stymulujący produkcję fibroblastów oraz syntezę włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. Zwiększa odporność organizmu oraz przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania i jego wydajności. Dzięki aktywacji procesów metabolizmu, stymuluje syntezę podstawowych struktur białkowych.

Witamina E

To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, chroniący komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Nazywana jest witaminą młodości. Chroni przed peroksydacją lipidów błon komórkowych i struktury cementu międzykomórkowego, wzmacniając barierę naskórka. Poprzez to wpływa na nawilżenie naskórka oraz zmniejsza utratę wody. Dodatkowo chroni przed skutkami promieniowania UV, uelastycznia skórę i sprawia, że jest ona mniej podatna na procesy starzenia i powstawanie zmarszczek.

Antyoksydanty

Antyoksydanty zwane również antyutleniaczami lub przeciwutleniaczami to grupa związków chemicznych, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i usuwają ich nadmiar z organizmu. Dzięki temu zapobiegają poważnym uszkodzeniom komórek i co za tym idzie ich przedwczesnemu starzeniu.

W organizmie człowieka istnieją naturalne procesy neutralizujące wolne rodniki. Wraz z wiekiem ich wydajność spada i dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników, a ich neutralizacją.

Koenzym Q10 (ubichinon)

Koenzym Q10 jest substancją potrzebną do prawidłowego działania każdej komórki ciała. Jest to związek organiczny, naturalnie występujący w organizmie człowieka, a także w organizmach zwierząt. Doskonale wpływa na dotlenienie komórek i chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ma również wpływ na wzrost aktywności kolagenazy. Powoduje przyspieszenie odnowy komórek naskórka i zmniejszenie komórek warstwy rogowej.

Kwas hialuronowy w połączeniu z bursztynianem

Połączenie tych dwóch substancji w mezoterapii igłowej prowadzi do silnej redermalizacji skóry oraz do stymulacji proliferacji fibroblastów, fizjologicznej stymulacji wytwarzania endogennych czynników wzrostu. Następuje poprawa trofizmu tkanek, zwiększenie poziomu dotlenienia skóry oraz optymalizacja procesów regeneracji.

Electri Hyalual to obecnie jeden z najbardziej pożądanych produktów do iniekcji oparty na nieusieciowanym kwasie hialuronowym i bursztynowym, który zapewnia szybkie rezultaty. Substancje te w połączeniu wpływają na wszystkie ogniwa patogenezy starzenia się skóry. Electri aktywuje i przywraca metabolizm komórkowy, silnie działa przeciwutleniająco oraz przywraca optymalny bilans wodny w skórze. Jest preparatem medycznym. Zapewnia szybką poprawę jakości skóry już po jednym zabiegu. Skóra staje się rozjaśniona, napięta, nawilżona, miękka. Następuje bardzo znaczące spłycenie zmarszczek w obszarze poddanym zabiegowi. Ponadto Electri redukuje cienie pod oczami i przebarwienia, odżywia skórę, niweluje płytkie zmarszczki i rozświetla cerę.

mgr Kaja Rapińczyk
Kosmetolog, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz z zakresu medycyny estetycznej. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.