Skóra wrażliwa – trzy topowe zabiegi w gabinecie kosmetycznym

88
fot. Pexels

Cera wrażliwa zazwyczaj charakteryzuje się skłonnością do alergii, pękania naczynek oraz pojawiania się rumienia w wyniku działania niskich lub wysokich temperatur. Wymaga szczególnej i odpowiednio dobranej terapii zabiegowej.

Cera wrażliwia reaguje przede wszystkim na stres, warunki atmosferyczne oraz dietę. Jej objawy to m.in. uczucie pieczenia, swędzenia, ściągnięcia i widoczny rumień. Cery wrażliwej można się nabawić np. poprzez niewłaściwą pielęgnację lub odziedziczyć w genach.

Istnieje kilka rodzajów skóry wrażliwej:

 • skóra wrażliwa tłusta – występuje bardzo rzadko
 • skóra wrażliwa sucha – występuje bardzo często
 • skóra wrażliwa naczynkowa – najczęściej spotykana.

Najczęściej zabiegowiec zaczyna terapię od zamknięcia rozszerzonych i popękanych naczyń krwionośnych. Alternatywą dla popularnej metody laserowego zamykania naczynek jest elektrokoagulacja.

Na czy polega zabieg elektrokoagulacji?

W trakcie zabiegu elektrokoagulacji wykorzystywane są właściwości prądu o wysokiej częstotliwości. Za pomocą igły o odpowiednim kształcie i rozmiarze kosmetolog precyzyjnie usuwa impulsami prądu nieestetyczne zmiany ze skóry klienta, najczęściej znajdujące się na twarzy (nos, policzki, broda). Pod wpływem wysokiej temperatury następuje denaturacja białek naturalnie występujących w skórze, a w przypadku naczyń krwionośnych dochodzi do ich zamknięcia. Elektrokoagulacja jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Wymaga jednak dużej precyzji, gdyż metoda nie działa wybiórczo na tkanki czy naczynia krwionośne. W przypadku zbyt dużego natężenia prądu może powstać widoczna blizna, która z czasem zanika.

Po zabiegu możliwe jest wystąpienie niewielkiego obrzęku i widocznego rumienia, zsinienia oraz delikatne krwawienie. Objawy stosunkowo szybko ustępują, czas gojenia trwa do 7 dni.

Elektrokoagulacji nie powinno wykonywać się po niektórych zabiegach chirurgicznych i kosmetycznych np. mikrodermabrazji lub peelingu chemicznym. Przed usunięciem zmian nie jest wskazane korzystanie z solarium lub słońca. Osoby chore na cukrzycę, mające problemy z zaburzeniem krążenia, krzepnięciem krwi, osoby z rozrusznikiem serca lub kobiety w ciąży też nie mogą skorzystać z tej formy terapii.

Zalecenia po zabiegu elektrokoagulacji?

 • w miejscu usuwania zmian unikaj stosowania kosmetyków
 • nie eksponuj zmian na słońce, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi SPF 50 oraz bezwzględnie unikaj opalania, nawet do miesiąca po zabiegu.

Peelingi chemiczne

Kwas laktobionowy – jest bardzo często stosowany w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej i suchej. Ponieważ wykazuje on działanie łagodzące i przeciwzapalne, może być stosowany także na skórę w stanie zapalnym, np. z trądzikiem różowatym lub pospolitym. Peeling z kwasem laktobionowym ma działanie lekko złuszczające. Usuwa warstwę rogową naskórka i stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, przywracając skórze gładkość i zdrowy wygląd, ma też właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.

Kwas mlekowy – zależnie od stężenia może być wykorzystywany jako peeling złuszczający (od 30%) lub peeling nawilżający (5-10%). Kwas mlekowy ma spore cząsteczki, dzięki czemu wolniej wnika w głębsze warstwy skóry, nie powodując widocznego łuszczenia się, zaczerwienienia. Peeling z kwasem mlekowym jest idealnym rozwiązaniem dla wrażliwych cer, zwłaszcza tych ze skłonnością do przesuszania.

Kwas azelainowy – to naturalny związek dikarboksylowy, wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, reguluje produkcję sebum. Jest bardzo delikatny, można go stosować u osób z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym. Kwas azelainowy ogranicza produkcję melaniny, wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.

Kwas migdałowy – wykazuje najsilniejsze działanie bakteriobójcze pośród innych kwasów AHA, ma szerokie spektrum działania. Stosowany jest do cery mieszanej, wrażliwej, naczyniowej oraz łojotokowej. Poprzez złuszczenie naskórka zapewnia równomierne rozprowadzenie pigmentu. Jest dobrze tolerowany i nie powoduje silnych podrażnień. Stosuje się go w zabiegach odmładzających, do cer narażonych na długotrwałą ekspozycję słoneczną, w hiperpigmentacji. Wygładza powierzchnię skóry, zmniejsza łojotok i obkurcza pory skóry. Po wykonaniu peelingu kwas musi być zneutralizowany.

W przypadku peelingów chemicznych, dla osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii około 5-6 zabiegów, raz w tygodniu.

Przeciwwskazaniem do stosowania peelingów chemicznych są: ciąża, karmienie piersią, alergie skórne, aktywne zmiany bakteryjne, grzybicze, wirusowe, ekspozycja skóry na słońce, skłonność do bliznowców, ciężka postać trądziku, doustna terapia witaminą A, przerwanie ciągłości naskórka.

Zalecenia przedzabiegowe:

 • należy zrezygnować z zabiegów, w trakcie których istnieje możliwość podrażnienia skóry w obszarze zabiegowym np. laserów, depilacji
 • nie stosować kremów z retinolem min. tydzień przed zabiegiem

Zalecenia pozabiegowe:

 • nie opalać skóry min. 30 dni po zabiegu
 • należy stosować kremy przeciwsłoneczne z SPF 50+
 • stosować polecone kosmetyki w celu zapewnienia prawidłowej regeneracji i maksymalizacji efektów.

Mezoterapia bezigłowa

Zabieg nieinwazyjny, który nie prowadzi do przerwania ciągłości naskórka, ale jednocześnie wykazuje bardzo dużą skuteczność. W trakcie zabiegu substancje aktywne wprowadzane są pod skórę za pomocą małej głowicy połączonej z urządzeniem, wytwarzającym prąd o częstotliwości radiowej. Impulsy elektryczne sprawiają, że przez pewien czas błony komórkowe stają się lepiej przepuszczalne, a aplikowane substancje docierają w głąb skóry.

Celem zabiegu mezoterapii bezigłowej jest poprawa uszczelnienia naczyń krwionośnych, wygładzenie, lekkie rozjaśnienie skóry, poprawa jej kolorytu i wyciszenie.

Podczas zabiegu mezoterapii bezigłowej na naczynka stosowane są ampułki:

 • Kolagen – do ujędrniania, rewitalizacji, odżywiania i redukcji zaczerwienienia
 • Kwas hialuronowy i arnika – do wygładzania, nawilżania, napinania skóry oraz przeciwzapalnie
 • Witaminy A, E, C – do rewitalizacji, odmładzania oraz przeciwtrądzikowo.

Przeciwwskazaniem do zabiegu mezoterapii bezigłowej są: ciąża, karmienie piersią, metalowe elementy w ciele, choroby serca, rozrusznik serca, choroby żył, epilepsja, nadwrażliwość skóry, trądzik, stany zapalne.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii od 5 do 10 zabiegów mezoterapii bezigłowej, raz w tygodniu.

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni. Instruktor kosmetologii, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych. Autorka książek branży beauty oraz artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.