Zabiegi wykorzystujące fale radiowe

20
fot. Pexels

W obecnych czasach zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń Hi-Tech to prawdziwy „must have”. Zabiegi Hi-Tech z zakresu kosmetologii to procedury, pozwalają na uzyskanie korzystniejszych, trwalszych i bardziej spektakularnych efektów terapeutycznych.

Fale radiowe w kosmetologii umożliwiają wykonanie wymarzonego liftingu skóry twarzy, szyi, dekoltu bez użycia skalpela. Zabiegi niwelują efekty starzenia, ale co najważniejsze, działają również prewencyjnie. Głownie zwiększają gęstość i jędrność skóry oraz redukują niechcianą tkankę tłuszczową i duży problem estetyczny – cellulit.

Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, wytwarzane przez prąd zmienny i w szerokim zakresie częstotliwości, jest wykorzystywane w kosmetologii w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej. W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości. Głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali. Zabiegi przy użyciu radiofrekwencji polegają na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Urządzenia stosowane przy wykonywaniu tego typu procedur wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące, ewentualnie żele nanoszone na skórę, które chronią ją przed oparzeniem.

Kluczowe działanie biologiczne polega na przegrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 54°C. Pod wpływem ogrzania ulegają one skurczeniu, a następnie napięciu. Przegrzanie prowadzi do stymulacji fibroblastów, a tym samym odbudowy oraz wytwarzania nowego kolagenu i elastyny. Pozwala to na uzyskanie efektu zwiększonego napięcia skóry, poprawy jej elastyczności, gęstości oraz poprawy owalu twarzy i kolorytu twarzy. Fale radiowe stymulują tkanki powierzchowne i głębiej położone, poprawiają ich dotlenienie, odżywienie oraz mikrocyrkulację. Taki rodzaj ciepła określany jest ciepłem endogennym (wytwarzanym wewnątrz tkanek). Promieniowanie RF w dużym stopniu jest absorbowane w podskórnej tkance tłuszczowej, mięśniach, płynach ustrojowych i narządach miąższowych. Wzrost temperatury wywołuje rozluźnienie mięśni. RF przyczynia się również do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, walki z uporczywym cellulitem oraz modelowania sylwetki w zabiegach na ciało. Zabiegi wykonywane na twarz zmniejszają ilość widocznych zmarszczek, zwiększają elastyczność skóry, modelują owal twarzy i poprawiają jej ogólny wygląd.

Geneo

Geneo powoduje reakcję zwaną „efektem Bohra”. W wyniku reakcji na powierzchni skóry powstają mikropęcherzyki zawierające dwutlenek węgla. Zmniejsza się powinowactwo hemoglobiny do tlenu, który uwalnia się do tkanek i następuje natychmiastowe dotlenienie skóry. Jednocześnie, Geneo złuszcza skórę, tworząc doskonałe środowisko do wchłaniania się niezbędnych składników odżywczych zarówno podczas, jak i po zabiegu.

Urządzenie to połączenie trzech technologii:

  1. Tripollar RF, która jest pierwszym etapem zabiegu. Skupione tripolarne fale o częstotliwości radiowej (dzięki swojej wysokiej gęstości) umożliwiają wykorzystanie nieznacznej energii, zapewniając przy tym natychmiastowe i długotrwałe efekty. Ogrzewanie głębokich partii skóry sprzyja produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i gładsza. Oprócz tego ogrzanie komórek tłuszczowych przyspiesza metabolizm i powoduje ich obkurczenie, co skutkuje wymodelowaniem sylwetki.
  2. OxyGeneo, która umożliwia złuszczenie martwego naskórka oraz silne dotlenienie i odżywienie skóry.
  3. Ultrasound, która za pomocą ultradźwięków umożliwia wtłoczenie substancji aktywnych w głąb skóry pacjenta. W konsekwencji skóra staje się nawilżona, promienna i bardziej napięta.

SPADEEP

Alma SPADEEP wykorzystuje skoncentrowaną energię cieplną o częstotliwości radiowej, która znakomicie sprawdza się do modelowania całego ciała i twarzy oraz ujędrniania i odmładzania skóry. Technologia przenika głęboko w skórę, dlatego jest bardzo skuteczna w leczeniu wielu objawów. W urządzeniu wykorzystano technologię AlmaWave 40,68 MHz, która pozwala na głębokie i równomierne podgrzewanie obszaru zabiegowego. Intensywna energia rozgrzewa tkankę tłuszczową, obkurcza włókna kolagenowe i stymuluje tworzenie nowego kolagenu. Ma również wpływ na poprawę kolorytu i tekstury skóry. Ta innowacyjna technologia przy użyciu różnorodnych aplikatorów z ergonomicznymi końcówkami, kontroli głębi nowej generacji, systemu stopniowego ogrzewania UniPolar i chłodzenia TEC pozwala na spektakularne efekty odmłodzenia skóry. Fale radiowe, które emitowane z urządzenia, mają za zadanie przeprowadzić rozgrzewający masaż. Podczas zabiegu odczuwa się ciepło. Zabieg jest przyjemny, nie ma żadnego dyskomfortu.

iMoos

iMoos to unikatowe połączenie fali elektromagnetycznej pozwalające na perfekcyjne modelowanie i konturowanie ciała. Urządzenie to służy do redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu za pomocą nowoczesnej głowicy obrotowej przy równoległym zastosowaniu fali elektromagnetycznej o częstotliwości 4,68 MHz. Połączenie tych technologii w 4 elektrodach przewodzących sprawia, że docieramy nie tylko do płytkich, ale także do głębokich warstw tkanki tłuszczowej.

Technologia unikatowej głowicy oraz specjalistycznych fal elektromagnetycznych umożliwia selektywne dotarcie do tkanki tłuszczowej i zagęszczanie struktur skóry. Fale i rotacja rozbijają i upłynniają komórki tłuszczowe i usuwają je w naturalnych procesach metabolicznych. Masaż podciśnieniowy wykorzystuje drenaż limfatyczny i próżnię, dzięki czemu skutecznie rozbija cellulit. Specjalistyczne fale działają na wszystkich poziomach skóry odbudowując włókna kolagenowe i elastyny, dzięki czemu następuje silne napięcie i zagęszczenie struktur skóry oraz jej dotlenienie. Wspomagające zastosowanie terapii fotonowej przyspiesza metabolizm. Zabiegi można wykonywać na każdą problematyczną partie ciała.

Qtera RF

Mikroigłowy rf frakcyjny to innowacyjne i zaawansowane technologicznie urządzenie oparte na synergicznym połączeniu precyzyjnie kontrolowanych fal radiowych z systemem mikroigieł przy jednoczesnym zastosowaniu vacuum. Kartridż ma możliwość regulacji głębokości nakłucia i podania impulsu fali radiowej w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Qtera RF to sprzęt dedykowany do niechirurgicznego liftingu twarzy, redukcji zmarszczek i blizn oraz do zagęszczania skóry, dzięki cyklicznemu działaniu na kolejne warstwy skóry.

Podczas zabiegu bardzo cienkie mikroigły wprowadzane są pod skórę na różną głębokość od 0,5 do 4,0 mm i tu emitują bipolarne fale radiowe 1,18 MHz nagrzewając krótko lecz bardzo silnie tkankę wokół igieł, bez przegrzania powierzchni skóry i bez ryzyka poparzeń. Dodatkowe zastosowanie vacuum umożliwia precyzyjną pracę i pełną kontrolę wkłucia igieł pod dobrym kątem.

Po emisji fali igły natychmiast wycofują się ze skóry. Na każdym z poziomów skóry tworzą się zarówno punkty koagulacji, tzn. małe ogniska o bardzo wysokiej temperaturze, jak i przegrzania, które zapoczątkowują przebudowę podskórnego kolagenu. Wprowadzenie igieł na kilka poziomów w skórze pozwala osiągnąć dostrzegalny efekt ujędrnienia skóry.

mgr Kaja Rapińczyk
Kosmetolog, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz z zakresu medycyny estetycznej. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.