Farbujesz włosy? Poznaj 3 kluczowe zasady pielęgnacji farbowanych włosów

54
fot. Pexels

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających, ale także chemiczna ingerencja w ich strukturę. Im częściej farbujemy włosy, tym bardziej realne jest pogorszenie ich kondycji. Dlatego o farbowane włosy trzeba szczególnie zadbać.

Koloryzacja włosów pozwala uzyskać piękny kolor, ale z czasem może pozostawić niepożądane ślady. Włosy mogą w efekcie częstej koloryzacji stać się osłabione, suche, a nawet matowe. Farbowanie pozostawia na nich ślad w postaci mikro uszkodzeń. Gdy zauważymy, że włosy stają się bardziej podatne na łamanie, a końce mogą szybciej rozdwajać się, niezbędna jest wdrożenie prawidłowej pielęgnacji dedykowanej osłabionym włosom. Jakie są kluczowe zasady zadbania o farbowane włosy, podpowiada trycholog.

Po pierwsze – domykaj łuski włosów

Mocno rozchylone łuski włosów, do których przyczyniło się farbowanie, należy domykać. Można do tego wykorzystać domowe płukanki, na przykład z dziewanny i cytryny lub na bazie produktów pielęgnacyjnych, które zawierają w składzie ocet jabłkowy. Alternatywą jest profesjonalna regeneracja włosów w gabinecie trychologicznym. Specjalista może zaproponować zabiegi, na przykład z użyciem sproszkowanej czarnej perły lub naturalnego, zielonego kawioru, który nawilży i domknie łuskę.
Włosy pokrywa warstwa łusek, które stanowią ochronę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W normalnych warunkach łuski są zamknięte, przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom. W procesie farbowania, przez działanie odpowiednich substancji chemicznych łuski są rozchylane, aby do środka mogły wniknąć barwniki, wypierając naturalny pigment. W efekcie uszkodzeniu ulega naturalna osłonka włosa. Im częściej ingerujemy w strukturę włosa, tym bardziej odbije się to na ich kondycji.

Po drugie – nawilżaj włosy

Włosy po farbowaniu mogą być szorstkie. Wraz z wypłukiwaniem koloru mogą także stawać się matowe oraz przesuszone, szczególnie gdy nadużywamy także stylizacji. Warto więc włączyć do pielęgnacji produkty, które zawierają humektanty i emolienty. Są to substancje, które będą przywracały nawodnienie i elastyczność włosom. Warto też pomyśleć o substancjach odżywczych i regenerujących łodygi włosa, jak na przykład ekstrakt ze sproszkowanej czarnej perły, aby odbudowywać ubytki wynikające z uszkodzeń mechanicznych, jak również fizycznych, jak gorące powietrze suszarki.

Po trzecie – regeneruj włosy

Zarówno cebulka jak i łodyga włosa zbudowane są z aminokwasów tworzących spójnie białko zwane keratyną. Keratyna to białko, które jest głównym budulcem włosów. Oprócz niej włos powinien również zawierać ok. 10% wody. Reszta to minerały, lipidy oraz melanina odpowiedzialna za kolor włosów. Proces farbowania może osłabiać włosy, więc warto o nie zadbać stosując prawidłową i regularną regenerację. Ciekawym odkryciem w pielęgnacji włosów jest puder perłowy, który uzyskuje się z autentycznych czarnych pereł japońskich. Zawiera m.in. proteinę perłową zwaną conchiolin, która według wzoru strukturalnego odpowiada dokładnie ludzkiej keratynie i pozwala dokładnie regenerować łodygę włosa. Uzupełniając ubytki powstałe na wskutek farbowania, czy innych uszkodzeń mechanicznych i fizycznych. Przy pielęgnacji i regeneracji włosów farbowanych należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na domykanie rozchylonych łusek i nawilżanie włosów. Istotne jest także uzupełnianie ubytków w strukturze włosa oraz zatrzymanie wilgoci. Niestety farbowanie i stylizacja nie zostają obojętne dla kondycji naszych włosów, dlatego warto wiedzieć jak skutecznie zadbać o ich pielęgnację i odbudowę.

mgr Anna Mackojć    
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.