IPL – podstawowe wyposażenie każdego salonu kosmetologicznego

327
fot. Pexels

Urządzenie IPL zmniejsza rumień, trądzik, zmarszczki, zamyka popękane naczynka, a nawet rozjaśnia przebarwienia. Jest wręcz niezbędnym i podstawowym urządzeniem każdego salonu kosmetologicznego. Dzięki niemu, podczas jednego zabiegu, odpowiednio dobierając program, można zadziałać na kilka problemów skóry jednocześnie.

Metoda IPL często mylona jest z laserem, musimy jednak pamiętać, że IPL nim nie jest. Czym jest urządzenie IPL i na czym polega jego działanie? Technologia IPL wykorzystuje fale świetlne o zakresie od 500 do 1200 nm. Źródłem światła jest silna lampa ksenonowa i zespół kondensatorów.

IPL to nie laser

Ponieważ zabiegi przeprowadza się z użyciem fal świetlnych, IPL często mylony jest z laserem. Pomiędzy tymi urządzeniami jest jednak zasadnicza różnica, światło lasera to spójna, skupiona i uporządkowana wiązka światła o jednej konkretnej długości fali. Natomiast IPL wytwarza szerokie spektrum niespójnych fal świetlnych, które dzięki różnej długości mogą być pochłaniane przez różne chromofory w tkankach, czyli substancje, które absorbują światło o określonej długości, zmieniając je w energię cieplną. W efekcie działania fal świetlnych zostają uszkodzone tylko te tkanki, które zawierają określone chromofory (sąsiednie tkanki pozostają bez zmian).

IPL – rumień i zamykanie naczynek

Rumień naczyniowy to problem, którego objawy dotykają kobiety i mężczyzn niezależnie od wieku. Objawy rumienia naczyniowego można podzielić na fazy, które wiążą się z nasileniem zmian dermatologicznych. Pierwszym niepokojącym objawem rumienia jest częściowa utrata lub całkowita nietolerancja na kosmetyki.

Skutkiem tego zjawiska może być:

  • wzmożona wrażliwość naczyń krwionośnych,
  • pojawiający się i ustępujący rumień,
  • pojedyncze rozszerzenia naczyń krwionośnych zwłaszcza na policzkach, brodzie, dekolcie,
  • zaczerwienienie skóry pod wpływem silnych emocji lub wzrostu ciśnienia krwi,
  • zmiany pojawiające się wskutek nagłej zmiany temperatury.

W początkowym stadium rumienia naczyniowego zaczerwienienie skóry często samoistnie ustępuje, lecz po pewnym czasie ponownie nawraca.

Jak usunąć rumień naczyniowy?

Usuwanie rumienia polega na naświetlaniu światłem IPL obszarów dotkniętych zmianami rumieniowymi. Światło IPL przenika przez naszą skórę, a następnie jest pochłaniane przez hemoglobinę zlokalizowaną w rozszerzonych naczyniach twarzy. W konsekwencji światło IPL zmienia się w energię cieplną, która zamyka poszerzone naczynka, aktywizuje komórki oraz dodatkowo stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastyny.

Efekty zabiegów usuwania rumienia światłem IPL:

  • zmniejszenie lub całkowite usunięcie zmian naczyniowych,
  • poprawa jednolitego kolorytu skóry,
  • zamknięcie popękanych naczynek krwionośnych.

IPL zmniejsza przebarwienia, ostudę i plamy słoneczne

Zabieg usuwania przebarwień za pomocą IPL polega na kontrolowanym oddziaływaniu na skórę wiązką światła. Energia światła padającego przez skórę jest wchłaniana przez komórki pigmentowe, które rozpadają się na mikro cząsteczki. Inaczej mówiąc, IPL podgrzewa komórki zawierające barwnik – melanocyty, powodując ich zniszczenie. W wyniku zabiegu zmiana barwnikowa ulega ściemnieniu, następnie powoli złuszcza się i częściowo lub całkowicie zanika.

Musimy pamiętać, że przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Mogą być wrodzone albo spowodowane uszkodzeniami fizycznymi, jak poparzenia słoneczne, podrażnienia, światłoterapia, a także naturalny proces starzenia. Powstają najczęściej na skutek intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne i występują w postaci mniejszych, bądź bardziej rozległych brązowych plam na skórze.

Najważniejsze przyczyny powstawania przebarwień to:

  • długotrwałe opalanie, czyli nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
  • predyspozycje genetyczne
  • zaburzenia hormonalne (związane z menopauzą, okresem ciąży, nadczynnością/niedoczynnością tarczycy, czy przyjmowaniem leków hormonalnych)
  • trądzik i inne schorzenia dermatologiczne
  • schorzenia wątroby i układu trawienia
  • przyjmowanie leków uspokajających na bazie dziurawca.

IPL jest zatem urządzeniem, które należy do najskuteczniejszych zabiegów usuwania przebarwień w salonie kosmetologicznym.

Efekty usuwania przebarwień IPL:

  • rozjaśnienie lub całkowite usunięcie przebarwień
  • naturalna, rozjaśniona i jednolita powierzchnia skóry
  • ogólna poprawa kondycji skóry.

Musimy pamiętać, że przebarwienia to problem estetyczny, z którym boryka się większość ludzi, gabinety kosmetologiczne mogą jednak pomóc w skutecznym usunięciu tych przykrych zmian barwnikowych. Przyjmuje się, że niewielkie, stosunkowo płytko umiejscowione przebarwienia reagują już po 4-6 zabiegach i przestają być widoczne. Na większych, ciemniejszych zmianach, które obejmują dużą powierzchnię skóry wykonuje się serię około 8 zabiegów.

IPL skuteczny na trądzik

Trądzik jest jedną z coraz częściej występujących zmian skórnych, dotyka młodzież, ale też osoby po 30., a nawet 45. roku życia. Powstaje jako wynik nadmiernej aktywności gruczołów łojowych spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi, ale także stresem, złym odżywianiem, predyspozycjami genetycznymi.

IPL stosowany przy redukcji trądziku niszczy bakterie skórne odpowiedzialne za jego powstawanie, co przeciwdziała tworzeniu się przyszłych ognisk zapalnych na skórze twarzy, lub ramion, pleców.

Światło IPL jest emitowane na konkretny obszar zmian. Wiązka lPL wnikając w skórę, ogranicza liczbę bakterii wywołujących trądzik Propionibacterium acne, czyli redukuje stan zapalny i wspomaga procesy regeneracyjne w skórze, jednocześnie stymulując produkcję kolagenu. Światło IPL ogranicza też wytwarzanie sebum, zmniejsza pory i działa odkażająco.

IPL działanie:

  • zabija bakterie powodujące trądzik
  • przeciwdziała nawrotom dolegliwości
  • zmniejsza wydzielanie sebum
  • oczyszcza skórę.

Dlaczego konieczna jest seria zabiegów?

Terapia IPL na trądzik jest długotrwała i często wieloetapowa, jednorazowe naświetlanie nie powoduje całkowitego usunięcia przykrego problemu. Pełną skuteczność osiągniemy dopiero po poddaniu się co najmniej kilku zabiegom, jednak ich ilość musi zostać dobrana indywidualnie, w zależności od intensywności problemu.

IPL fotoodmladzanie

IPL fotoodmładzanie polega na naświetlaniu powierzchni skóry światłem IPL. Światło, o niskiej gęstości energii nagrzewa skórę, w wyniku czego włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu. Jednocześnie rozpoczyna się proces produkcji nowego kolagenu i elastyny, czyli tych białek, które odpowiadają za utrzymywanie jędrności i wyraźnej elastyczności skóry. Efektem oddziaływania na skórę światła IPL jest poprawa jędrności skóry oraz owalu twarzy, a także subtelne wygładzenie bruzd i zmarszczek.

Pierwsze efekty zabiegu IPL są widoczne po dwóch-trzech zabiegach. Aby skóra odzyskała wyraźny efekt odmłodzenia zaleca się wykonanie 5-8 zabiegów w odstępach co 4 tygodnie.

Zabieg ten polecany jest osobom z pierwszymi oznakami fotostarzenia skóry, z płytkimi zmarszczkami i bruzdami. W efekcie skóra się napręży, będzie gładsza i wyraźnie zagęszczona.

Wskazania do fotoodmładzania:

  • zmiany strukturalne skórne i naskórkowe
  • redukcja drobnych linii i zmarszczek
  • stymulacja kolagenu
  • poprawa napięcia skóry.

Przebieg zabiegu IPL

Przed zabiegiem kosmetolog oczyszcza skórę twarzy i podaje klientce do założenia okulary ochronne. Na oczyszczoną skórę twarzy nałożony zostaje chłodny żel do IPL lub USG. Kosmetolog wykonuje zabieg przykładając do zabiegowej powierzchni głowicę i oddaje impuls świetlny. W tym momencie zauważalny jest rozbłysk światła. Podczas zabiegu, klientowi może towarzyszyć punktowe uczucie ciepła oraz ukłucia. Zabieg fotoodmładzania trwa od kilku do kilkunastu minut. Po naświetleniu skóra oczyszczana jest z żelu, następnie nakładany jest krem SPF50.

Przeciwwskazania do zabiegów IPL

Zabiegów IPL nie wykonuje się u osób:

  • cierpiących na choroby nowotworowe
  • stosujących indywidualną terapię hormonalną (hormony światłouczulające)
  • cierpiących na fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
  • chorujących na bielactwo, łuszczycę
  • cierpiących na padaczkę
  • mających skłonność do przebarwień (względne) lub bliznowców
  • u kobiet w ciąży i karmiących.

Jak postępować po zabiegu?

  • stosować krem SPF50
  • nie aplikować na skórę środków drażniących i wysuszających min. przez 24h
  • nie należy eksponować skóry na ostrym słońcu przez 4 tygodnie
  • nie wykonywać podczas serii zabiegów peelingów chemicznych.

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni, ukończyła Level 5 jako Beauty Therapist w UK. Międzynarodowy trener kosmetologii, Specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych. Autorka książek branży beauty oraz licznych artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.