Nastolatek w gabinecie – problemy młodej skóry

103
fot. pl.123rf.com

Zdrowy wygląd, atrakcyjność fizyczna, dopasowanie się do panujących kanonów piękna jest niezwykle istotną kwestią dla nastolatków.

Ocena własnego wyglądu i porównywanie się z innymi ludźmi, wpływa w dużym stopniu na samopoczucie, jakość kontaktów międzyludzkich, decyduje o podwyższeniu lub spadku samooceny i poczucia własnej wartości. Dzieje się tak szczególnie u młodych osób, które dopiero wchodzą w świat relacji intymnych, chcą się podobać, być atrakcyjnie fizyczne i spełniać obowiązujące kanony mody i urody.

W skład oceny atrakcyjności fizycznej nastolatków wchodzi wiele elementów, są to między innymi: proporcje sylwetki, waga, gładkość cery, rysy twarzy, kształt oczu i uszu. To wszystko ma ogromny wpływ na ich samoocenę i warunkuje w wielu przypadkach możliwość swobodnego odnajdowania się w jakiejś społeczności.

W dobie tak szeroko rozwiniętego sektora usług wpływających na poprawę stanu skóry i wygląd człowieka niezwykle ważnym jest zastanowienie się, gdzie leży granica pomiędzy zabiegami właściwymi dla nastolatka, a zasadnością wykonywania zabiegów u nieletnich klientów gabinetów urody i niepotrzebną ingerencją w kształtujący się jeszcze młody organizm.

Dostępność do wszelkich informacji dotyczących zabiegów i preparatów, ale też możliwość ciągłego kształcenia pozwalają na bardzo precyzyjne określenie wpływu na młody organizm różnych metod stosowanych w kosmetyce, kosmetologii i medycynie. Wiemy jakich urządzeń, środków i specyfików nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Wiedza na temat sposobu działania wszelkich sprzętów, środków kosmetycznych i medycznych, a także właściwa, nacechowana racjonalnym oglądem sytuacji ocena potrzeb nastolatka, umożliwia dobranie odpowiednich zabiegów i planu pielęgnacji domowej.

Kształtowanie prawidłowych nawyków w codziennym traktowaniu skóry, rozmowa z nastolatkiem w gabinecie, rozmowa z jego opiekunami i wytyczenie odpowiedniej formy postepowania dopasowanej do wieku i potrzeb skóry to warunki odpowiedniego zajęcia się młodym człowiekiem w gabinecie. Rola kosmetologa jest szczególnie istotna w czasie panującego kultu piękna i jego wyśrubowanych kanonów, które młody człowiek chciałby spełniać, a niezadowolony z własnego wyglądu, zaczyna wyolbrzymiać swoje niedoskonałości lub nawet wyszukiwać nowe mankamenty swojej urody. Uważa, że tylko pozbycie się niedoskonałości pozwoli na sukcesy i właściwie kontakty społeczne. Zamyka się w sobie i udaje, że go to nie martwi lub za wszelka cenę chce poprawić wygląd. Trzeba znaleźć złoty środek.

Po pierwsze nie szkodzić – ta zasada, jak we wszystkich dziedzinach oddziałujących na zdrowie, ma zasadnicze znaczenie. Nastolatka należy traktować ze szczególna atencją.

To właśnie w tym trudnym wieku dochodzi do wielu przemian fizycznych i psychicznych, które targają młodym człowiekiem i jego nastrojem. Intensywny wzrost, burza hormonalna, uwidoczniające się trzeciorzędowe cechy płciowe, takie jak charakterystyczne dla płci owłosienie, rozłożenie tłuszczu na ciele, biust oraz miesiączka u dziewcząt, mutacja i jabłko Adama u chłopców, mogą powodować popularne w okresie młodzieńczym przetłuszczanie się cery, zmiany trądzikowe, przetłuszczanie się włosów, wzmożoną potliwość i często specyficzny zapach potu. To często prowadzi do kompleksów, silnych negatywnych emocji, braku pewności siebie, wycofania się z aktywności społecznych, a nawet depresji.

Biorąc pod uwagę ciągły jeszcze wzrost i przemiany hormonalne zachodzące u nastolatków należy wykluczyć ze stosowania wiele zabiegów. Są to między innymi fale radiowe, ultradźwięki, głębokie peelingi chemiczne, zabiegi iniekcyjne, lasery. Jeśli nie ma wyraźnych medycznych wskazań do stosowania tych metod, to nie należy ich wykonywać.

Nastolatki uważa się za najzdrowszą grupę wiekową, jednak należy pamiętać o najpopularniejszej bakteryjnej chorobie skóry, jaką jest trądzik, czy też zaburzeniach odżywiania, które prowadzą bardzo często do poważnych problemów w dorosłym życiu. Grupą wiekową największego ryzyka zaburzeń odżywiania jest młodzież w wieku 13–18. W dobie przekazu medialnego niszczącego indywidualności i hołdującego kultowi szczupłości, bardzo wiele nastolatków, a nawet dzieci, wpada w sidła anoreksji, bulimii i ortoreksji, ale też nadmiernego objadania się, które prowadzi do otyłości. Jeśli do gabinetu zgłasza się pacjent, którego podejrzewać można o takie schorzenia jak anoreksja na zabieg redukcji np. drugiego podbródka, czasami nawet w obecności i za zgodą rodziców, należy bezwzględnie odmówić wykonania takiego zabiegu i skierować młodego człowieka wraz z opiekunami do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Nie wykonuje się u nastolatków żadnych zabiegów krioterapii, światłolecznictwa, lipoterapii, lipolizy czy laseroterapii mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej.

Bezwzględnie, przed każdym zabiegiem, należy przeprowadzić rozmowę z opiekunem prawnym dziecka, która ma na celu wyeliminowanie wszelkich przeciwwskazań do ewentualnego zabiegu, który ma zostać wykonany w gabinecie, jak i dopilnować podpisania przez niego stosownych dokumentów, zgody na zbieg u małoletniego i poświadczenia odebrania informacji o przeciwskazaniach i wskazaniach pozabiegowych. Bez tego nie wykonuje się żadnych zabiegów.

Należy wspomnieć tutaj także o solarium. Ta usługa – zabieg objęty jest w Polsce zakazem dostępu dla nieletnich ze względu na wysoką szkodliwość dla zdrowia.

Od 16 lutego 2018 r. obowiązuje w Polsce ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, obejmuje ona całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim (osobom, które nie ukończyły 18-ego roku życia) i nakłada obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji o tym zakazie.

Kosmetologia oferuje bardzo wiele bezpiecznych dla nastolatków zabiegów, które poradzą sobie z trądzikiem młodzieńczym, poprawią wygląd cery, zmniejszą przebarwienia pozapalne i blizny. Poprawa stanu skóry wpłynie na poprawę samopoczucia nastolatka i podniesie jego samoocenę.

Problemy skórne u nastolatków i możliwe rozwiązania

Cera nastolatków przejawia skłonności w kierunku przetłuszczania się, ale też bywa kapryśna, rozchwiana i nieprzewidywalna, dokładnie tak jak to bywa ze stanem emocjonalnym nastolatków.
(…………………………………………………………………..)

Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Jolanta Kozaczyńska
Specjalista kosmetologii estetycznej i kosmetologii leczniczej, dietetyki klinicznej i dietetyki w kosmetologii, instruktor odnowy biologicznej, pedagog i wykładowca zawodu. Od wielu lat prowadzi działalność społeczną w dziedzinach dotyczących profilaktyki zdrowotnej i poprawy wizerunku. Właściciel gabinetu Esther Studio w Warszawie.