Proces starzenia nie czeka, aż go zauważysz, on zachodzi nieustannie. Nie pozwól mu się zadomowić, wyjmij tarczę ochronną pod postacią spersonalizowanych terapii łączonych.
Mija dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, lata uciekają niepostrzeżenie. W lustrze widzisz tą samą twarz, nic wielkiego się nie dzieje. Po cichu osłabia się efektywność procesu keratynizacji, a keratynocyty spowalniają swoją aktywność metaboliczną. Włókna kolagenowe robią się cieńsze, słabsze, a fibroblasty ostatkiem sił wytwarzają tak cenny dla skóry kolagen.
Proces starzenia się skóry
Co się dzieje w naskórku na skutek procesu starzenia? Aktywność mitotyczna komórek warstwy podstawnej i kolczystej ulega spowolnieniu. Grubość strefy Malpighiego staje się coraz mniejsza, natomiast przerostowi ulega warstwa rogowa. Naczynia krwionośne zaczynają coraz bardziej prześwitywać, a melanocyty mimo, że jest ich mniej, zaczynają gromadzić się w skupiskach. Powoduje to większą tendencję do pojawiania się hiperpigmentacji. Bariera naskórkowa staje się mniej zwarta, dochodzi do większej utraty wilgoci oraz skłonności do powstawania podrażnień.
Natomiast kluczowymi czynnikami są zmiany dziejące się w skórze właściwej. Osłabieniu ulega połączenie naskórka ze skórą właściwą. Zwiększa się aktywność metaloproteinaz, które degradują włókna kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe stają się zdezorganizowane, dochodzi do silnej utraty kolagenu typu I. Badania pokazują, iż wynosi ona o około 1% na rok na jednostkę powierzchni ciała. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego oraz glikozaminoglikanów. Im bardziej odwodniona skóra właściwa, tym mniejsze są zdolności fibroblastów do produkcji nowych białek podporowych.
Proces starzenia dotyczy również podściółki tłuszczowej. Dochodzi do redystrybucji oraz zaniku poduszek tłuszczowych. Tkanki tracą jędrność i zaczynają mieć tendencję do opadania. Im mniej podściółki tłuszczowej, tym szybciej zachodzi ten proces. Zmiany degeneracyjne dotyczą również kośćca, szczególnie w okolicy oczodołów oraz żuchwy. Przerostowi dodatkowo ulega kość czołowa oraz nosa, co powoduje jego wydłużenie.
Metody łączone jako alternatywa dla medycyny estetycznej
Zabiegi kosmetologiczne mogą zadziałać jak najskuteczniejsze biostymulatory dla skóry. Jak to zrobić? Wystarczy je odpowiednio połączyć, aby synergicznie pobudzić jej poszczególne warstwy do regeneracji, odbudowy. Ich zaletą jest możliwość tworzenia spersonalizowanych terapii dla danego pacjenta oraz wyróżnienie się na rynku usług kosmetycznych poprzez innowacyjne podejście. Ich systematyczne wykonywanie spowoduje poprawę każdego aspektu wyglądu, poprzez ujędrnienie, zmniejszenie głębokości zmarszczek, profilaktykę ich powstawania, ujednolicenie kolorytu oraz przywrócenie mu młodzieńczego blasku. Jeśli będą to procedury praktykowane przez Ciebie od dłuższego czasu, to dzięki znajomości ich możliwości i ograniczeń, opracujesz perfekcyjny plan terapeutyczny dla każdego, najtrudniejszego przypadku.
Metody łączone z wykorzystaniem IPL
IPL, czyli intensywne pulsacyjne światło, stosowane jest w zabiegach fotoodmładzania, redukcji rumienia oraz przebarwień, czyli najczęstszych defektów związanych z postępującym procesem starzenia. Oddziałuje na chromofory zawarte w skórze poprzez zastosowanie odpowiedniego filtra odcinającego. Jest to zabieg o wysokim poziomie bezpieczeństwa, którego intensywność można wzmocnić dodatkową procedurą kosmetologiczną:
- IPL + peeling chemiczny
- IPL + PRX-33
- IPL + mezoterapia igłowa/mezoterapia mikroigłowa
- IPL + laser frakcyjny.
Metody łączone z mechanicznymi zabiegami złuszczającymi
Mikrodermabrazja, oksybrazja, oczyszczanie wodorowe to terapie, które są doskonałe do łączenia z innymi. Usuwają warstwy korneocytów, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i pozwalają na głębsze oddziaływanie zabiegów, które mają zastymulować skórę właściwą do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Peelingi chemiczne będą mieć większą moc oddziaływania, to samo dotyczy zabiegów typu PRX-33 czy RetixC. Przywrócą skórze właściwej gładkość, aksamitność w dotyku i promienny blask. Mechaniczne zabiegi złuszczające można połączyć z:
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + peeling chemiczny
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + mezoterapia bezigłowa
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + mezoterapia igłowa
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + peeling kwasowy + mezoterapia igłowa/mikroigłowa.
Metody łączone z terapią fotodynamiczną
Terapia fotodynamiczna (PDT) w kosmetologii wykorzystuje różnego rodzaju bio-chromofory roślinne mające zdolność pochłaniania światła o określonej długości. Do zabiegu wykorzystuje się laser biostymulujący, lampę LED, maskę LED, jak również urządzenie IPL. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, przyjemny. Stymuluje wydajność procesów metabolicznych komórek skóry, zwiększa przyswajanie składników aktywnych. Terapie łączone z PDT:
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + terapia PDT
- peeling chemiczny + terapia PDT
- terapia PDT + mezoterapia bezigłowa
- terapia PDT + mezoterapia igłowa/mikroigłowa.
Metody łączone z wykorzystaniem radiofrekwencji
Fale radiowe to prąd wielkiej częstotliwości, stosowany w zabiegach odmładzających oraz wyszczuplających. Pod wpływem zabiegu dochodzi do wytworzenia ciepła endogennego w tkankach (zjawiska diatermii), które stymuluje lepsze napięcie włókien kolagenowych jednocześnie pobudzając aktywność fibroblastów do produkcji nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Fale radiowe dodatkowo zwiększają przepuszczalność błon komórkowych adipocytów, powodują uwalnianie zawartych w nich trójglicerydów oraz efekt wyszczuplenia, zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Procedura jest bardzo przyjemna dla klienta, ponieważ podczas zabiegu odczuwa on wyłącznie ciepło. Zabiegi radiofrekwencji można połączyć z:
- peeling chemiczny + radiofrekwencja
- mikrodermabrazja/oksybrazja/oczyszczanie wodorowe + radiofrekwencja
- radiofrekwencja + mezoterapia igłowa/mikroigłowa
- PRX-33 + radiofrekwencja.
Metody łączone z wykorzystaniem zabiegu mikropunktury
Mikropunktura, czyli skin needling, to terapia polegająca na nakłuwaniu blizn, rozstępów, zmarszczek w celu stymulacji tkanek do przebudowy, regeneracji. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się igły jak do makijażu permanentnego, jednak bez aplikacji pigmentu. Nakłuwa się skórę wyłącznie miejscowo, na długości i szerokości danej zmiany. Z czasem w obrębie zmarszczki zauważa się zwiększoną aktywność fibroblastów, wzmożoną syntezę kolagenu, poprawę napięcia i elastyczności skóry, spłycenie głębokości zmiany i jej wypłaszczenie. Mikropunktura koncentruje się na głównym problemie pacjenta, ograniczając doznania bólowe i maksymalnie skracając czas regeneracji skóry. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, można połączyć go z:
- peeling chemiczny + mikropunktura
- mikrodermabrazja + mikropunktura
- radiofrekwencja + mikropunktura
- mezoterapia bezigłowa + mikropunktura
- PRX-33/ PQ – Age + mikropunktura.
Pielęgnacja domowa po terapiach łączonych
Efektywność terapii łączonych zależy także od współpracy pacjenta z kosmetologiem, a szczególnie stosowania odpowiedniej, dopasowanej pielęgnacji domowej. Nawet jeśli klient/klientka ma dobraną pielęgnację przez specjalistę, to po zabiegach kosmetologicznych należy skonsultować, czy powinny być w dalszym ciągu stosowane. Po i w trakcie serii zabiegów z zakresu metod łączonych należy sięgać po delikatne preparaty, na bazie składników nawilżających, odbudowujących, regenerujących. Powinny to być kosmeceutyki oparte na substancjach takich jak ceramidy, aminokwasy, mocznik, kolagen, elastyna, kwasy omega, woda różana, woda kokosowa, róża damasceńska, czarny bez oraz preparaty z wysoką zawartością antyoksydantów. Pozwoli to na szybką odnowę komórek naskórka i skóry właściwej, a także wspomaganie działania przeciwstarzeniowego.
Niewątpliwie kluczowym elementem jest prawidłowe nawodnienie skóry od wewnątrz – picie odpowiedniej ilości wody (30 ml na każdy kilogram masy ciała). Działanie nawilżające skóry warto wspomóc odpowiednią suplementacją zawierającą między innymi kwasy omega-3. Dla zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny, istotne jest uzupełnianie składników, które mają wpływ na efektywność tych procesów. Miedź, żelazo, witamina C to niezbędne elementy. Witamina C aktywuje transkrypcję kolagenu oraz jest kofaktorem enzymów wpływających na stabilizacją włókien kolagenowych. Miedź determinuje aktywność enzymów inicjujących syntezę prokolagenu. Jony żelaza są istotne podczas procesu hydroksylacji aminokwasów, ważnego etapu dla jakości wytworzonego białka podporowego w skórze właściwej.
Suplementacja nie może i nie powinna zastępować zrównoważonej diety. W celu profilaktyki przeciwstarzeniowej warto sięgać po produkty o wysokim wskaźniku ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli potencjale antyoksydacyjnym. Należą do nich między innymi: cynamon, aronia, borówka, żurawina, jeżyna, śliwka, truskawka, a także fasola, karczoch, orzechy czy gorzka czekolada.
Wioleta Faruga-Lewicka
Magister kosmetolog, pedagog, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, finalistka konkursu Kosmetyczka Roku 2019.