Jak zapobiegać powikłaniom po zabiegach epilacji laserowej?

154
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Zabiegi z epilacji laserowej pomogą nam uporać się nie tylko z niechcianym owłosieniem, ale również z problemem wrastających włosów i podrażnioną skóra. To również często jedyna alternatywa dla osób zmagających się z nadmiarem owłosienia spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi.

Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty należy odpowiednio zakwalifikować klienta do zabiegu jak również odpowiednio dobrać parametry zabiegowe.

Pierwszym paramentrem zabiegowym będzie dobór wiązki laserowej. W naszej szerokości geograficznej głównie występują fototypy skóry I-IV według skali Fitzpatricka, więc lasery diodowe lub aleksandrytwe będą używane najczęściej.

Kolejnym parametrem jest wielkość plamki laserowej. Jej wartość mierzona jest w mm (milimetrach). Czym większy jest rozmiar plamki laserowej, tym głębsza penetracja energii. Dlatego warto posiadać urządzenie laserowe, które pozwala nam na dobieranie rozmiaru plamki. Wpływa to na szybkość zabiegu, jego dokładność ale i rezultat. Na przykład mieszki włosowe na górnej wardze znajdują się na głębokość 1mm natomiast na nogach nawet do 4,5mm, dlatego dobór odpowiedniej plamki jest bardzo ważny, aby wybrana energia została doprowadzona na odpowiednią głębokość. Z reguły mniejsze wielkości plamki używamy na małe powierzchnie ciała, jak na przykład twarz, natomist większe na duże powierzchnie jak: nogi czy plecy. Ważne jest, aby podczas zmiany wielkości plamki zawsze dostosować do niej odpowiednią energię.

Długość pulsu mierzona jest w ms (milisekundach) i jest to wartość, która mierzy nam czas dostarczania wybranej energii na daną powierzchnię. Parametr ten powinien być dobierany do koloru i grubości włosa ale i też skóry. Czym dłuższa jest długość pulsu tym zabieg łagodniejszy i na odwrót: czym krótsza tym zabieg jest bardziej agresywny. Jest to bardzo ważna wartość wpływająca na rezultaty i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów.

Energia dobierana jest do koloru i grubości włosa i jest mierzona w j/cm2. Czym grubszy i ciemniejszy włos wartość ta powinna być niższa. Natomiast włos jasny lub cieńki będzie wymagał większych wartości.

Ponieważ dostarczona energia doprowadza do podgrzania naszego mieszka włosowego prawie do 70°C na powierzchni skóry będziemy obserwować wiele reakcji. Skóra po zabiegu będzie zaczerwieniona i może dojść do obrzęku okołomieszkowego. Są to normalne reakcje na zabieg i ustepują najczęściej po około godziny od zabiegu.

Jednakże kiedy któraś z powyższych wartości była dobrana nieodpowiednio do skóry i włosa naszego klienta może dojść do reakcji niepożądanej. Najczęściej są to oparzenia. Skóra wtedy jest zaczerwieniona, tkliwa i opuchnięta i reakcja ta nie ustępuje wraz z upływem czasu po zabiegu. Następnego dnia pojawia się zbrązowienie skóry, które się złuszcza po około 10 dniach. Dużo rzadziej dochodzi do pojawienia się pęcherzy. Oparzenia te są najczęściej powierzchowne i przy właściwej pielęgnacji goją się bez pozostawienia śladu. W niektórych przypadkach mogą pozostawić na skórze hyperpigmentacje, natomiast przy ciemniejszych fototypach hypopigmentacje, czyli zniszczenie barwnika w skórze.

Do oparzeń dochodzi najczęściej kiedy długość pulsu nie została dobrana odpowiednio do koloru skóry lub kiedy wartość energii była za wysoka. Ważna jest również sama technika zabiegowa, gdyż brak dobrego kontaktu głowicy lasera ze skórą może doprowadzić do jej oparzenia.

Również zabieg przeprowadzony na opaloną skórę może doprowadzić do poparzenia, dlatego po każdej ekspozycji na słońce ważne jest odczekanie 4-6 tygodni a następnie przeprowadzenie próby laserowej w celu dobrania odpowiednich parametrów przed kolejnym zabiegiem.

Do zapalenia mieszków włosowych najczęściej dochodzi tam gdzie włos jest gruby czyli: okolice bikini, łydki, plecy i broda u meżczyzn. Jest spowodowane za wysoką energią i/lub brakiem odpowiedniego chłodzenia w czasie i po zabiegu. Występuje też u osób, które nie przestrzegają zaleceń pozabiegowych, czyli unikania dodatkowego ciepła jak: intensywnych ćwiczeń, gorących kąpieli, sauny itp. Reakcja ta najczęściej ustępuje po paru dniach od zabiegu, jednak w niektórych przypadkach będzie wymagała wprowadzenia antybiotyku. Czasami niektóre osoby będą tak reagowały na zabieg pomimo prawidłowych parametrów i pomimo przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Paradoxical Hypertrichosis czyli stymulacja włosa jest to bardzo nagminne zjawisko o którym mówi się niestety bardzo rzadko. Najczęściej jest obserwowane na twarzy i szyi, górnej części ramion, udach i pośladkach. Jest nie do końca zbadane, ale najczęstsze jego przyczyny to zła kwalifikacja klienta do zabiegu, czyli za jasny lub za cienki włos, niedokładne zaznaczenie powierzchni zabiegowej lub niedbałe golenie włosa przed zabiegiem, czego konsekwencją jest wykonanie zabiegu na większej powierzchni niż zostało to zaplanowane. To także może powodować stymulację włosa.

Źle dobrane parametry zabiegowe, najczęściej jest to długość pulsu przez co dostarczanie energii jest za agresywne, powodują, że nadmiar ciepła zostaje oddany do otaczajacych tkanek. To z kolei może powodować stymulację mieszków włosowych, które są w fazie „uśpienia” lub stymulację jasnego i delikatnego włosa na którym nigdy nie powinien być przeprowadzony zabieg. Ważne jest też odpowiednie chłodzenie skóry przed, w czasie i po zabiegu, aby zminimalizować nadmiar ciepła, szczególnie kiedy pracujemy na wyżej wymienionych powierzniach ciała.

Dlatego aby zapobiegać komplikacjom towarzyszącym epilacji laserowej niezmiernie ważna jest znajomość doboru parametrów laserowych i ich wpływu na rezultaty i bezpieczeństwo. Ważna jest także obserwacja skóry podczas samego zabiegu, po to aby jak najszybciej reagować na niepoprawną jej reakcję. Także uważny wywiad przedzabiegowy w celu wykluczenia wszelkich przeciwskazań, takich jak niedawna ekspozycja na słońce, aplikacja samoopalacza, czy zażywanie leków fotouczulajacych. Czasami nawet najmniejsze zmiany w pielęgnacji czy zdrowiu naszego klienta bedą miały wpływ na zabieg. Dlatego nie dajmy się zwieść rutynie i bądźmy uważni nawet na najmniejsze szczegóły.

Joanna Wyszyńska
Kosmetolog z 23-letnim stażem, absolwentka Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec Pulse Light Clinic – sieci klinik laserowych w Wielkiej Brytanii. Założyciel Laser Consulting (www.laser-consulting.com).