Trwałość aplikacji rzęs

476

Stylistka podczas wykonywania zabiegu stylizacji rzęs dokłada wszelkich starań, aby praca była przeprowadzona technicznie i estetycznie na najwyższym poziomie. Dokładnie przygotowując rzęsy naturalne ułatwia sobie zadanie jakim jest sprawniejsza, dokładniejsza oraz trwalsza aplikacja. Co zrobić aby aplikacja była trwała?

Wiele stylistek, zwłaszcza początkujących ma problem ze znalezieniem „złotego środka”. Należy spełnić wiele warunków zarówno podczas wykonywania zabiegu, jak i po nim, aby aplikacja była trwała. Z biegiem czasu i zwiększającym się doświadczeniem stylistka zaczyna poznawać rzęsy klientek, jak również ich zachowania, w związku z czym nabywa umiejętności ocenienia czy słaba trwałość aplikacji jest z jej winy czy może leży po stronie posiadaczki stylizacji.

Jednym z wielu elementów wpływających na długość retencji jest odpowiednie przygotowanie rzęs. Kurz, bród bądź pozostałości tuszu na rzęsach to blokada dobrego wiązania kleju pomiędzy rzęsą naturalną, a sztuczną. Praca na niedoczyszczonej powierzchni skutkować będzie krótszą trwałością aplikacji. Przygotowując rzęsy klientki do stylizacji należy umyć je odpowiednim szamponem, który delikatnie otworzy łuski włosa, zwiększając jednocześnie jej porowatość. Prawidłowe pH preparatu przeznaczonego do oczyszczenia rzęs powinno mieścić się w zakresie 7,2-8,5. Lekko zasadowy szampon nie wpłynie negatywnie na strukturę włosa, a umożliwi stylistce sprawniejsza pracę. Dodatkowo kleje na których się pracuje do procesu utwardzenia potrzebują pH-lekko alkalicznego. Niższe wartości spowolnią proces schnięcia kleju, bądź całkowicie go zahamują. Oczyszczając rzęsy z zanieczyszczeń szamponem alkalicznym, łuski włosa ulegną delikatnemu otwarciu. Zabieg ten znacznie zwiększy adhezję mechaniczną, a to z kolei wydłuży retencję rzęs.

Po prawidłowym wyczyszczeniu rzęs i przygotowaniu ich do zabiegu należy zwrócić uwagę na ilość pobieranego kleju na kępkę przez stylistkę. W przypadku nabrania na nasadę rzęsy zbyt małej jego ilości istnieje możliwość klejenie tzw. „na sucho”. Stylistka podczas takiego wydarzenia nie nadąża nad czasem schnięcia kleju, który jest zbyt szybki. Podczas próby przyklejenia sztucznej rzęsy na naturalną klej połowicznie już się utwardzi, w związku z czym nie przyklei się trwale.

Klej, na którym pracuje stylistka, polimeryzując wiąże się z cząsteczkami wody występującymi w powietrzu. Wilgotność powietrza stanowi więc ogromne znaczenie w szybkości schnięcia. Im wyższa wilgotność tym czas utwardzania kleju się zmniejsza. Równie ważna jest temperatura. Zmiana tej częstotliwości działa porównywalnie do wilgotności. Wyższa temperatura – szybsze temp schnięcia. Należy więc zoptymalizować warunki w miejscu pracy tak, aby dopasować je do prędkości wiązania kleju. Warunki panujące w gabinecie możemy zmierzyć za pomocą higrometru, który dokładnie wskaże nam zarówno temperaturę, jak i wilgotność.

Kolejnym elementem, który wpływa na trwałość stylizacji jest systematyczne kontrolowanie terminu przydatności preparatów na których pracuje stylistka po ich otwarciu. Świeże produkty pracują efektywniej. Pod lupę możemy wziąć cleaner, preparat stosowany do odtłuszczania rzęs naturalnych. Głównym ich składnikiem jest alkohol, który po otwarciu buteleczki paruje, w związku z czym po pewnym czasie nie będzie oddziaływał na rzęsy tak jak powinien.

Każda stylistka podczas pracy boryka się z przeróżnymi rzęsami. Jedne są proste, inne kręcone, krótkie, długie, grube czy też cienkie. Niezależnie jednak od tego, należy mieć zawsze na uwadze odpowiednią aplikację. Istotnym elementem w trwałości stylizacji jest prawidłowe przyklejenie kępki tak, aby powierzchnia styku między sztuczną a naturalną rzęsą, wynosiła minimalnie 2 mm. Dlatego też, wykonując trwałą stylizację należy do każdej klientki podchodzić indywidualnie, a rzęsy wyklejać tak, aby zachować minimalną powierzchnię klejącą.

Odpowiedni dobór długości, grubości oraz gęstości rzęs w stosunku do kondycji naturalnych również wpływa na retencję. Nadmierne obciążenie rzęs w reakcji obronnej organizmu spowoduje gwałtowny wzrost naturalnego włosa w celu szybszego „pozbycia” się ciężaru. W konsekwencji stałego aplikowania nieodpowiedniej ciężkości kępek, osłabimy naturalne rzęsy, co niekorzystnie wpłynie na retencję.

Trwałość stylizacji uwarunkowana jest również odpowiednią pielęgnacją domową rzęs. Często spotykanym problemem wśród klientek jest brak utrzymywania higieny w okolicach oczu. Chcąc cieszyć się jak najdłużej efektem pięknych rzęs pomijają w codziennej pielęgnacji ich mycie. Pomiędzy brzegiem powiek a przyklejoną kępką znajduje się uskok odległości 0,3-0,5 mm, który tworzy idealną kryjówkę dla zrogowaciałego naskórka, resztek makijażu, czy też wydzielin gruczołowych. To wszystko z kolei tworzy idealne warunki dla rozwoju bakterii, co w dalszym etapie może powodować stany zapalne brzegów powiek. Dodatkowo bród (tłuszcz), który gromadzi się między rzęsami wpływa na osłabienie wiązania kleju, co przyśpiesza wypadanie sztucznych rzęs. Klientka po zabiegu przedłużania powinna pamiętać o systematycznym myciu rzęs preparatami o odpowiednim pH nie zawierającymi żadnych substancji natłuszczających.

Oprócz prawidłowej higieny oka na trwałość aplikacji ma wpływ prawidłowe wcieranie tłustych kosmetyków w okolicy oka. Przed położeniem się spać należy wysmarować twarz kremem nawilżającym odpowiednio wcześnie, tak aby cały się wchłoną w skórę. Zakazane jest malowanie tuszem przedłużonych rzęs oraz używanie kosmetyków wodoodpornych w okolicach oczu. Wszystko to może niekorzystnie wpłynąć na wiązanie się kleju, co w konsekwencji negatywnie zadziała na trwałość aplikacji.

Ostatnim aspektem, odpowiedzialnym za trwałość aplikacji są cechy osobnicze. Każda rzęsa ma swój indywidualny cykl wzrostu, który jest uwarunkowany genetycznie i nie mamy na niego wpływu, dlatego też czas wzrostu rzęsy i jej wypadnięcia u każdego może być różny. U klientek z szybką przemianą materii rzęsy będą wymieniać się częściej, a co za tym idzie – będą musiały częściej pojawiać się na uzupełnienie.

Marzeniem wszystkich stylistek jest zadowolić klientki zarówno piękną, jak i trwałą aplikacją. Na retencję ma wpływ bardzo wiele czynników – chcąc uniknąć reklamacji związanych ze zbyt szybkim ubytkiem, należy wziąć je wszystkie pod uwagę. Tworząc trwałą stylizację liczą się nie tylko umiejętności stylistki, ale również aspekty na które nie mamy wpływu. Większość klientek jest nieświadoma jakie czynniki mogą obniżyć trwałość aplikacji. Dlatego w nietypowych przypadkach bardzo trudno będzie ustalić konkretną przyczynę nietrzymania się rzęs. Nie oznacza to jednak, że stylistka posiada małą wiedzę.

Joanna Kamola
Absolwentka Kosmetologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Miłośniczka przedłużania rzęs z 10-letnim stażem. Od 5 lat właścicielka firmy Kamolalashes. Instruktorka, trenerka i nauczycielka szkoląca nieustannie nowe stylistki. Laureatka wielu
konkursów oraz niejednokrotna mistrzyni Polski w przedłużaniu rzęs.

art of BEAUTY - e-Wydanie Rzęsy
art of BEAUTY – e-Wydanie Rzęsy

 

 

Artykuł pochodzi z e-wydania „Stylizacja oczu, brwi i rzęs”
zapraszamy do zakupu e-wydania >>>