Uzupełnianie rzęs

132

Decydując się na zabieg przedłużania rzęs, należy liczyć się z systematycznym odwiedzaniem swojej stylistki w celu uzupełnienia aplikacji. Należy wybrać godną zaufania osobę, która poprawnie wykona zabieg oraz dokładnie wytłumaczy jak należy dbać o przedłużane rzęsy.

Zabieg przedłużania rzęs, który polega na doklejeniu sztucznej rzęsy na powierzchnię naturalnej, jest świetną alternatywą dla osób poświęcających swój czas na podkreślenie oka maskarą. Aplikację wykonuje się na rzęsach, które podobnie jak włosy rosnące na głowie, mają swój naturalny cykl wzrostu. Jego szybkość uzależniona jest od genetyki danej osoby, oraz ogólnej kondycji organizmu – im osoba genetycznie bardziej predysponowana do posiadania wachlarza długich i gęstych rzęs, oraz im zdrowszy tryb życia prowadzi, tym rzęsy będą bardziej obfite, lśniące i intensywniej zabarwione.

Okres od pojawienia się rzęsy na powiece do jej wypadnięcia trwa około 90 dni. Uzupełnienie aplikacji powinno być wykonywane średnio co 3 tygodnie. Włosy na powiece rosną w trzech fazach: anagen (faza aktywna), katagen (faza przejściowa), telegon (faza odpoczynku). Konieczność uzupełniania wynika z faktu, że naturalne rzęsy rosną, a tym samym przyklejone kępki oddalają się cyklicznie z biegiem czasu od powieki. W efekcie syntetyczna rzęsa zdecydowanie mocniej obciąża mięsień rzęsy po 2-3 tygodniach od założenia, ponieważ stanowi dla niej większy ciężar. W trakcie całego tego czasu naturalny włos wypada wraz z kępką, a na ich miejscu odrasta nowa.

Zabieg uzupełniania wygląda bardzo podobnie do pierwszej aplikacji. Jak sama nazwa wskazuje jest to dopełnienie ubytków, dlatego nie ma potrzeby zdejmowania wszystkich rzęs, aby wykonać zabieg od początku. Pierwszym elementem na którym skupia się stylistka to zdjęcie „odrostów”, czyli kępek, które w wyniku wzrostu naturalnej rzęsy oddaliły się od powieki. Cały zabieg zdejmowania odrostów jest bezbolesny i szybki. Rzęsy z łatwością się od siebie odczepiają, nie uszkadzając naturalnej. Po ich zdjęciu stylistka przechodzi do całej procedury zabiegowej wyglądającej tak samo jakby wykonywała nowy set.

Czas uzupełnienia jest znacznie krótszy niż w przypadku aplikacji całości – średnio 30 min mniej czasu należy poświęcić na zabieg. Wszystko jednak zależy od ilości rzęs naturalnych klientek, od ilości kępek, które pozostały po poprzedniej aplikacji, od szybkości pracy stylistki oraz od wybranej metody stylizacji.

Zaleca się uzupełniać rzęsy co 3-4 tygodnie. Zbyt częste uzupełnienie może nieodpowiednio oddziaływać na naturalny włos oraz skórę powiek. Stylistka przed wykonaniem stylizacji musi dokładnie przygotować rzęsy, oczyszczając brzeg powiek szamponem o odpowiednim pH, który ma za zadanie pozbyć się, w miejscu klejenia, wszelkich zanieczyszczeń oraz delikatnie otworzyć łuski włosa. Po dokładnym ich umyciu – odtłuszcza się je dodatkowo „cleanerem”, czyli preparatem który w składzie ma m.in. alkohol. Alkohol działa zarówno na skórę, jak i na powierzchnię rzęsy odwadniająco. Dlatego częsta ilość powtórzeń zabiegu może doprowadzić do przesuszenia skóry powiek. Dodatkowo klej podczas polimeryzacji wyciąga wilgoć z okolicy oka. W związku z tym podczas zbyt częstej ilości uzupełnień osoba poddająca się zabiegowi przedłużania rzęs może odczuwać dyskomfort spowodowany uczuciem suchego oka, pojawić się może nadwrażliwość na światło bądź nadmierne łzawienie.

Klientki szukając idealnej stylistki odwiedzają wiele salonów kosmetycznych oddając swoje rzęsy w ręce przeróżnych osób. Często można spotkać się z odmową stylistki dotyczącą uzupełnienia rzęs po kimś innym. Spowodowane jest to głównie dużą różnorodnością w skrętach, długościach i grubościach rzęs w zależności od firm na jakich się pracuje. Efekt finalny po uzupełnieniu rzęs po innej stylistki może nie spełniać oczekiwań klientki. Jeśli ubytki w stylizacji są symetryczne, a sama aplikacja wykonana poprawnie, wówczas wykonanie uzupełnienia przez doświadczoną stylistkę nie powinno mieć znaczenia w efekcie finalnym. Jednak jest to zabieg, który wymaga dużo większej ostrożności, skupienia i wprawy.

Należy pamiętać, aby zarówno przy ściąganiu odrostów, jak i podczas usuwania całej aplikacji, rzęsami zajęła się profesjonalna stylistka. Nie należy samodzielnie usuwać przeszkadzających odrostów, ponieważ takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia i osłabienia naturalnych rzęs. Osoba zajmująca się przedłużaniem rzęs usunie odrosty delikatnie, nie naruszając kondycji naturalnych rzęs.

Joanna Kamola
Absolwentka Kosmetologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Miłośniczka przedłużania rzęs z 10-letnim stażem. Od 5 lat właścicielka firmy Kamolalashes. Instruktorka, trenerka i nauczycielka szkoląca nieustannie nowe stylistki. Laureatka wielu
konkursów oraz niejednokrotna mistrzyni Polski w przedłużaniu rzęs.

 

 

Artykuł pochodzi z e-wydania „Stylizacja oczu, brwi i rzęs”
zapraszamy do zakupu e-wydania >>>