Kondycja włosów i skóry głowy w kontekście czynników zewnętrznych

30
fot. Pexels

Wygląd naszych włosów uzależniony jest od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Wybory, które podejmujemy każdego dnia mogą diametralnie pogorszyć lub poprawić strukturę naszych włosów i stan skóry głowy. Diabeł tkwi w szczegółach-jak to mówią.

Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ możemy podzielić na :

  • Czynniki naturalne
  • Mechaniczne
  • Fizyczne (termiczne)
  • Chemiczne

Czynniki naturalne wpływające na nasze włosy to słońce, wiatr, woda, niska temperatura.

Z utęsknieniem czekamy na słońce, ale należy korzystać z niego bardzo rozsądnie. Po wakacjach można zaobserwować częste przypadki szczytowego wypadania posłonecznego. w tej sytuacji często dochodzi do przerzedzenia w rejonie poparzenia czyli najczęściej na przedziałku. Tym bardziej należy uważać, ponieważ jest to obszar zagrożony androgenowym wypadaniem włosów.

Promieniowanie UVB i UVA są niebezpieczne również dla włosów. Dochodzi do fotouszkodzeń, niszczona jest struktura proteinowa, a także dochodzi do żółknięcia, rozjaśnienia. Promieniowanie UV powoduje zmniejszenie wilgotności włosów w wyniku degradacji aminokwasów. Dochodzi do zerwania wiązań budujących białka.

Zarówno woda morska, jak ta w basenie mają zasadowe pH, co prowadzi do rozsuwania się łusek włosa. Staje się on podatny na rozciąganie i wszelkie uszkodzenia. Włosy stają się matowe, trudno je rozczesać. Dlatego w letnim okresie bardzo ważne jest zabezpieczenie końcówek i wprowadzenie serum, olejków, sprayów z filtrem, istotne również jest odpowiednie wiązanie.

Słońce w połączeniu z wiatrem i solą morską może doprowadzić do poważnych uszkodzeń struktury włosa. Pojawia się przesuszenie, puszenie, brak połysku, szorstkość.

Żyjemy w środowisku, które jest mocno zanieczyszczone. Pył, kurz, osady, substancje chemiczne osadzają się na włosach i skórze głowy, mogą powodować uwrażliwienie skóry i problemy z włosami.

Czynniki mechaniczne mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć zarówno na strukturę włosów jak i stan skóry głowy. Pielęgnacja i stylizacja odgrywają ogromną rolę. Źle dobrane produkty mogą znacznie pogorszyć kondycję skóry głowy i włosów. Kobiety bardzo często wybierają szampon w oparciu o typ włosów, a tu kierujemy się bezwzględnie potrzebami skóry głowy. Pokutuje również przekonanie, że wystarczy jednokrotnie wykonać mycie. Często wciąż stosowane są produkty typu suchy szampon, pudry maskujące odrost, które bardzo przesuszają i blokują ujścia mieszków. Peelingi na szczęście zaczynają się cieszyć coraz większym powodzeniem, jednak często pojawiają się tu błędy dotyczące częstotliwości i czasu pracy produktu na skórze. Warto edukować naszych klientów jak prowadzić właściwą i pełną pielęgnację. Nawet, jeśli zdaje nam się, że są to oczywiste sprawy, może okazać się, że właśnie tu leży przyczyna problemu. Stylizacja fryzury łączy się często z napinaniem, tapirowaniem, zaplataniem, modelowaniem. Są to czynniki odpowiedzialne za trakcyjne wypadanie włosów. Ubytki pojawiają się na linii czoła, skroniach, ale i na czubku głowy (ciasne kucyki, koki). Podobny efekt może dać ciągłe przedłużanie i zagęszczanie włosów. Może to doprowadzić do trwałej utraty włosów w tych partiach. Niewłaściwe czesanie włosów w połączeniu z uszkodzonymi szczotkami i grzebieniami powodują pękanie i łamanie się włosów. Mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, łatwo zniszczyć ich strukturę szarpiąc je podczas czesania, czy trąc ręcznikiem. Narzędzia do stylizacji fryzury mają znaczenie. Szczotki i grzebienie z uszkodzonymi zębami stanowczo nie mogą być używane.

(………………………………………………………………………………………………………………)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Izabella Pietruszka
Biolog, make up&hair artist, specjalista ds. wizerunku ślubnego, pasjonat trychologii.