Łysienie telogenowe – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

27
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Łysienie telogenowe to zaburzenie skóry głowy polegające na skróceniu fazy wzrostu włosa skutkujące powstaniem zwiększonej ilości włosów telogenowych – tych, które wypadają na skutek wypchnięcią przez nowy włos anagenowy (według naturalnego cyklu życia włosów).

W fazie telogenu w przebiegu łysienia telogenowego, może znajdować się ok 60-80% włosów, co objawia się wyraźnym ich przerzedzeniem. Wyróżniamy ostre i przewlekłe łysienie telogenowe.

Ostre łysienie telogenowe

Ostre łysienie telogenowe trwa krócej niż 6 miesięcy. W większości przypadków przyczyna zostaje rozpoznana, a łysienie ulega remisji zwykle w ok. 95%. Do ostrego łysienia telogenowego zalicza się łysienie poporodowe pojawiające się od 2 do 5 miesięcy po porodzie.

Przewlekłe łysienie telogenowe

Przewlekłe łysienie telogenowe trwa ponad 6 miesięcy oraz ma długotrwały i zmienny przebieg. W tym przypadku przyczyna jest trudna do ustalenia. W badaniu kamerą trychologiczną rozpoznaje się normalną grubość włosów z krótszym odrastaniem w okolicy czołowej i skroniowej.

Charakterystyka

Utrata włosów w łysieniu telogenowym pojawia się 2-5 miesięcy od zadziałania czynnika uszkadzającego. Szacuje się, że traci się od 500 do 1000 włosów dziennie, z czego najwięcej wypada przy ich myciu. Włosy są cienkie, suche, szorstkie i łamliwe. Przerzedzenia występują na całej głowie, ale nie obejmują więcej jak 50% powierzchni głowy. Obserwuje się także objawy bólu, pieczenia i swędzenia skóry głowy – często określane zjawiskiem trichodynii.

Charakterystyczne cechy wypadania typu telogenowego, obserwowane podczas badania obrazowego, wykazują, że nie występują lub występują w bardzo małej ilości włosy zminiaturyzowane (vellus), natomiast w trichogramie odsetek włosów telogenowych zajmuje 60-80%.
(……………………………………………………………………..)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2022 art of Beauty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Weronika Sławomira Kononowicz
Doktorantka w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Magister kosmetologii. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec i pracownik naukowo-badawczy. Redaktor współpracujący, recenzent w czasopiśmie naukowym oraz autorka publikacji naukowych i eksperckich w czasopismach branżowych. Od 2022 roku właścicielka WSK Gabinetu Kosmetologii Komplementarnej w Częstochowie.