Wywiad z klientem trychologicznym w gabinecie trychologa

20
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Trychologia, którą coraz częściej spotykamy w gabinetach kosmetologicznych lub jednostkach wyspecjalizowanych w tym kierunku, oferuje szereg działań pielęgnacyjnych i zapobiegawczych skoncentrowanych na niwelowaniu łysienia czy zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów, poprawie stanu skóry głowy i włosów lub problemach takich jak łojotok, łupież, świąd, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy podrażnienie i uwrażliwienie skóry głowy.

W wyniku ogromnego zainteresowana dbaniem o dobrostan i wygląd włosów, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów – trychologów, którzy poprowadzą swoich klientów od konsultacji trychologicznej, przez trychoterapię, po osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego. Należy mieć także na uwadze fakt, że współpraca z klientem nie kończy się po uzyskaniu efektu, gdyż powinna być kontynuowana poprzez działania profilaktyczne utrzymujące uzyskany efekt i zapobiegające nawrotom problemów sprzed terapii.

Trychologia medyczna i kosmetologiczna

Trychologia jest dynamicznie rozwijającą się nauką interdyscyplinarną, zajmującą się analizą, rozpoznaniem, pielęgnacją i leczeniem lub wspomaganiem leczenia skóry głowy oraz włosów. W trychologii wyróżniamy:

  • Trychologię medyczną – obejmującą zakres diagnozowania chorób przebiegających z łysieniem lub dermatoz skóry głowy i włosów, a także wprowadzeniem leczenia z zastosowaniem medycznych środków farmakologicznych. Kwalifikacje te leżą w zakresie kompetencji lekarzy dermatologów lub innych specjalizacji lekarskich.
  • Trychologię kosmetologiczną – zajmującą się analizą problemu poprzez oglądanie obrazu skóry głowy i włosów za pomocą kamery trychologicznej, a następne zasugerowanie wizyty u lekarza i dalszej diagnostyki lub dobór odpowiedniej trychoterapii. Rozwiązania trychologii kosmetologicznej skupiają się na poprawie stanu skóry głowy i włosów oraz wspomaganiu leczenia łysienia i dermatoz poprzez działania stymulujące, pielęgnacyjne, zapobiegawcze. Trychoterapia ta polega na zabiegach z zastosowaniem preparatów kosmetycznych profesjonalnych i aparatury (m.in. infuzji tlenowej, terapii LED PDT, ultradźwięków, dermapen’a, karboksyterapii itp.), a także na wykonywaniu masaży i kuracji relaksacyjnych tzw. „head spa”. Do trychoterapii zaliczamy także dobór pielęgnacji domowej, zaopatrując klientów w odpowiednie kosmetyki oraz sugerując zalecenia prozdrowotne – zmiany w dotychczasowym stylu życia, diecie i suplementacji. Takie kwalifikacje posiadają kosmetolodzy lub inne zawody okołomedyczne po studiach wyższych, studiach podyplomowych oraz zaawansowanych szkoleniach trychologicznych.

Pomimo rozróżnienia trychologii na medyczną i kosmetologiczną, oba te działy, i zawody je tworzące, powinny ściśle ze sobą współpracować w celu zapewnienia swoim pacjentom / klientom trwałych, a nie chwilowych rozwiązań.

Klient trychologiczny

W większości przypadków do gabinetów trychologicznych trafiają klienci, u których zastosowane, długotrwałe terapie nie przyniosły zapowiedzianych rezultatów. Są to klienci wymagający, oczekujący gwarancji na efekty terapeutyczne i przeważnie nie są chętni wydawać duże kwoty na preparaty do pielęgnacji domowej ani na terapie zabiegowe. Ze względu na nieudane dotychczasowe terapie są najczęściej w złym stanie psychicznym, z wieloma lekami przepisanymi u kilku lekarzy, po terapiach wyszukanych na własną rękę na blogach internetowych lub po wykupionych różnych preparatach aptecznych, drogeryjnych. Trycholog, przy pracy z takim klientem, powinien charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, empatią, cierpliwością, umiejętnością słuchania, które pozwolą na nawiązanie kontaktu z klientem i budowanie wzajemnego zaufania. Rozmowa z klientem trychologicznym powinna być spokojna i mieć charakter edukacyjny, gdyż musimy przekonać go, że osiągnięcie zamierzonych efektów jest możliwe przy wzajemnej współpracy.
(……………………………………………………………………………)

Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2022 art of Beauty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Weronika Sławomira Kononowicz
Doktorantka w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Magister kosmetologii. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec i pracownik naukowo-badawczy. Redaktor współpracujący, recenzent w czasopiśmie naukowym oraz autorka publikacji naukowych i eksperckich w czasopismach branżowych. Od 2022 roku właścicielka WSK Gabinetu Kosmetologii Komplementarnej w Częstochowie.