Mikronakłuwanie jako sposób na immunostymulację skóry

154
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Mezoterapia mikroigłowa (mikronakłuwanie) to małoinwazyjna metoda dermokosmetyczna, która polega na wytworzeniu w skórze licznych mikrokanalików przez które wybrana substancja aktywna łatwiej penetruje przez warstwy skórne. Należy odróżnić ją od zabiegu mezoterapii igłowej, podczas której wybrane substancje wprowadzone są w głąb skóry właściwej za pomocą pojedynczych nakłuć.

Zabieg mikronakłuwania ma zasadniczo dwa główne cele: pobudzenie naturalnych procesów odnowy i regeneracji oraz zwiększenie biodostępności substancji aktywnych aplikowanych podczas zabiegu na skórę. Zwiększenie możliwości penetracji przez skórę ma ogromne znaczenie w przypadku preparatów hydrofilowych, których przenikanie w normalnych warunkach jest utrudnione. Mikronakłuwanie w skojarzeniu z wysokoaktywnymi produktami kosmetycznymi daje bardzo dobre rezultaty i jest jednym z częściej wybieranych zabiegów z zakresu kosmetologii i dermatologii przeciwstarzeniowej, który nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji pozabiegowej.

Mechanizm działania

Skóra jest narządem immunologicznie aktywnym. W obrębie skóry zachodzi stała komunikacja międzykomórkowa, głównie za pośrednictwem rożnego rodzaju substancji biochemicznych, w tym cytokin. Cytokiny mogą wpływać między innymi na proliferację, czyli namnażanie komórek, mogą wpływać na zdolności wydzielnicze komórek, ich przeżywalność, ekspresję receptorów, a nawet mogą indukować ruch komórek. Niektóre z cytokin mają silne właściwości prozapalne, inne wpływają na wyciszenie stanów zapalnych (cytokiny przeciwzapalne). Zdrową tkankę skórną charakteryzuje pewien balans pomiędzy procesami pro- i przeciwzapalnymi, który gwarantuje utrzymanie homeostazy w obrębie skóry.

Mikronakłuwanie angażuje dwa rodzaje stymulatorów: czynnik fizyczny, czyli ukłucie jako sygnał inicjujący procesy naprawcze oraz czynnik biologicznie aktywny, czyli ogół substancji aplikowanych podczas zabiegu, które ulegają depozytowaniu i powolnemu uwalnianiu. Substancje, które zostaną wprowadzone przenikają przez skórę i wywierają swoiste działania na komórki nie tylko naskórka, ale również skóry właściwej. W wyniku mikrouszkodzeń skóry stymulowane są naturalne procesy odnowy takie jak neokolageneza – proces odbudowy kolagenu oraz angiogeneza, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Procesy te zachodzą równolegle. Mikronakłucia skóry mogą powodować również uszkodzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, co prowadzi do mikrokrwawienia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, który przebiega bez komplikacji nie pozostawia blizn.

Przebieg gojenia skóry zachodzi w czterech etapach, którymi są:

  1. lokalny stan zapalny (napływ komórek i czynników zapalnych z okolicznych naczyń krwionośnych i limfatycznych, fagocytoza i usuwanie zbędnych elementów w skórze)
  2. odtwarzanie nowych komórek skóry (proliferacja)
  3. formowanie nowych tkanek (remodeling-przebudowa)
  4. wyciszanie stanu zapalnego i powrót do homeostazy.

Etap zapalenia trwa do 72 godzin i obejmuje utworzenie skrzepu oraz aktywację komórek układu odpornościowego – napływ cytokin i czynników wzrostu. Jest to umiarkowana reakcja zapalna, która jest korzystna dla skóry, gdyż prowadzi do usuwania komórek uszkodzonych i zastępowania ich nowymi.
(……………………………………………………………………………………………………..)
artykuł został opublikowany w wydaniu 3/2022 art of BEAUTY. 
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

dr n. med. Aleksandra Słodka
Mikrobiolog, immunolog, adiunkt dydaktyczny w Zakładzie Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz w Instytucie Kosmetologii Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

 

 

mgr Oliwia Radziszewska
Kosmetolog, trycholog, absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.