Szczotkowanie ciała na sucho to jeden z zabiegów pielęgnacji ciała. W ostatnich miesiącach bardzo zyskuje na popularności z powodu dostępności wykonania i widocznych efektów nawet przy krótkim czasie stosowania. Stanowi połączenie masażu z peelingiem mechanicznym skóry. Żeby go wykonać należy posiadać drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem.
Dzięki szczotkowaniu nasza skóra zyskuje na gładkości, jędrności i elastyczności. Dodatkowo nałożone na nią produkty lepiej się wchłaniają. Z tego względu warto przeprowadzać je tuż przed nałożeniem na ciało kosmetyku. Skóra po masażu jest wygładzona i pobudzona. Podobnie bodźcowany jest układ krwionośny oraz układ limfatyczny. Jest to zabieg bardzo łatwy do przeprowadzenia w domowym zaciszu, dzięki czemu może skutecznie wspomagać pozostałe formy wybranych przez nas metod dbania o kondycję skóry.
Szczotkowanie przeprowadzamy tuż przed lub zaraz po kąpieli. Wykonuje się je poprzez długie i spokojne ruchy szczotki wzdłuż ciała. Pozwala to na efektywny peeling skóry i jednoczesne pobudzenie krążenia. Zaczynając od stóp, wykonujemy masaż zawsze do góry, w kierunku do serca. W ten sposób oprócz peelingu powierzchni skóry, wspomagamy układ krwionośny i limfatyczny.
Z reguły przy rozpoczęciu przygody ze szczotkowaniem ciała, może się wydawać, że włosie szczotki jest zbyt twarde. Należy dać sobie kilka dni lub tygodni na przyzwyczajenie się. Pamiętajmy także, aby zabieg przeprowadzać z wyczuciem, dostosowując odpowiednią siłę nacisku – nie powinien nam sprawiać bólu ani dyskomfortu. Po kilku masażach, kiedy skóra będzie już przyzwyczajona do nowego odczucia, będzie można stopniowo zwiększyć intensywność szczotkowania. Delikatne okolice, takie jak szyja i dekolt traktować należy z ostrożnością. Jeśli czujemy dyskomfort możemy całkowicie zrezygnować z peelingu tych partii ciała. Skóra w tych miejscach jest cieńsza, bardziej wrażliwa na dotyk i skłonna do podrażnień. Przy masażu brzucha, pośladków i ud należy wyprowadzać koliste, spokojne ruchy szczotką. Niezmiennie, prowadzone powinny być zawsze od dołu ku górze. Dodatkowo powierzchnię brzucha należy peelingować zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jest to zgodne z anatomicznym ułożeniem jelit. Takie wykonywanie masażu dodatkowo pobudzi perystaltykę.
Jeżeli chodzi o długość i częstotliwość wykonywania zabiegów, to nie ma jednoznacznych wytycznych. Aby zauważyć efekty, szczotkowanie trzeba wykonywać przede wszystkim regularnie. Rozsądnym wyborem dla początkujących będzie wykonywanie zabiegu co trzeci dzień, gdy masaż będzie trwał od kilku do kilkunastu minut. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania można zwiększyć ilość wykonywanych zabiegów i włączyć je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej ciała. Przy systematycznym wykonywaniu masażu pierwsze efekty zauważalne będą już po kilku użyciach szczotki.
Na rynku dostępnych jest coraz więcej przyrządów służących do szczotkowania ciała. Producenci prześcigają się w rozmiarach szczotek, ich kształtach, twardości włosia i materiałach z których są wykonane. Szczotka jest jedynym, czego potrzebujemy do wykonywania zabiegu szczotkowania. Ważne, aby wykonana była z naturalnych surowców. Przeważnie zrobione są z drewna różnego pochodzenia, dostępne są kokosowe, bambusowe, agawowe, bukowe i wiele innych. Szczotka ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, więc powinna być bezpieczna i z minimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień oraz alergii. W zależności od preferencji możemy wybrać sprzęt tradycyjny lub taki z długą rączką. Dla osób początkujących lub posiadających delikatniejszą skórę odpowiednim wyborem może okazać się sprzęt ze szczeciną. Jest to surowiec o mniejszym stopniu twardości, większą twardość ma natomiast włosie z dzika lub tampico.
Szczotki do masażu na sucho powinny być regularnie czyszczone. Wykonane są z surowego drewna, w związku z czym unikajmy ich kontaktu z wodą. Intensywne namaczanie może prowadzić do pękania naturalnego materiału. Aby wyczyścić i zdezynfekować nasz sprzęt, po każdym użyciu delikatnie strzepnijmy z niego zabrudzenia. Następnie powinno się go spryskać środkiem odkażającym, przykładowo Octaniseptem lub roztworem zawierającym olejek herbaciany. W przypadku szczotkowania na mokro, najlepszym rozwiązaniem jest umycie szczotki z wykorzystaniem mydła i pozostawienie jej do wyschnięcia.
Zalety szczotkowania ciała na sucho
Ten rodzaj peelingu przynosi widoczne efekty po kilku zabiegach. Już po pierwszym można zauważyć znaczne wyrównanie powierzchni naskórka. Połączenie masażu z peelingiem skutkuje uczuciem pobudzonej, czystej i gładkiej skóry. Po domowym zabiegu możemy wziąć kąpiel lub jeśli masaż wykonany został tuż po niej, nawilżyć ciało ulubionym balsamem lub olejkiem. Dzięki oczyszczeniu skóry z martwego naskórka, składniki kosmetyków będą się znacznie lepiej wchłaniać.
Szczotkowanie na sucho powoduje:
- złuszczenie naskórka
- ujędrnienie skóry
- pobudzenie krążenia krwi
- poprawę wyglądu i kolorytu skóry
- umożliwienie lepszego przepływu limfy
- redukcję cellulitu
- oczyszczenie skóry
- redukcja problemu wrastających włosów.
Szczotkowanie ciała można rozszerzyć o okolicę twarzy. W tym przypadku zaleca się stosowanie mniejszej, przeznaczonego specjalnie do tego celu szczotki o możliwie najmniejszym stopniu twardości. Skóra twarzy będzie po tym zabiegu, tak jak w przypadku całego ciała pobudzona i wypeelingowana. Wpłynie to pozytywnie na układ limfatyczny, nastrój i samopoczucie. Szczotkować można nie tylko twarz ale także owłosioną skórę głowy, co wpłynie korzystnie na kondycję włosów, oraz wizualnie doda im blasku i sprężystości.
Jak każdy zabieg pielęgnacyjny, szczotkowanie ciała na sucho ma także przeciwwskazania do wykonania. Skóra powinna być zdrowa i nienaruszona. Ograniczeniem do tego, aby wykonać masaż są wszelkie stany zapalne skóry. W tym również aktywne zmiany trądzikowe, grzybicze czy łuszczyca. Przeciwwskazane jest szczotkowanie miejsc, gdzie występują różnego typu rany i podrażnienia. Wykluczone jest także dodatkowe podrażnianie miejsc gdzie występują pieprzyki, znamiona. W przypadku rozstępów masaż należy przeprowadzać bardzo delikatnie. Jeśli powoduje on ból, całkowicie zrezygnujmy z peelingu danego obszaru.
Bezwzględnym ograniczeniem do peelingowania szczotką są także żylaki oraz schorzenia związane z niewydolnością żylną czy choroby krzepliwości krwi.
W przypadku twarzy najważniejsze jest to, by zrezygnować z zabiegu w przypadku jakichkolwiek wyprysków czy stanów zapalnych, ponieważ w wyniku podrażnienia nastąpi zwiększenie ilości zmian oraz powiększenie odczynu zapalnego. Podobnie nie wolno szczotkować skóry twarzy po zabiegach kosmetycznych polegających na złuszczaniu naskórka kwasami.
Takie połączenie peelingu i masażu jest bezpiecznym i nieinwazyjnym procesem, gdy nasza skóra jest zdrowa i wolna od urazów. W przypadku wszelkich zmian spowodowanych zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, występowaniu świeżych blizn lub ran należy omijać dany obszar ciała lub całkowicie zrezygnować z tego typu zabiegu. Warto szczotkować skórę, aby poprawić jej wygląd i kondycję, a także ujędrnić i zlikwidować nieprzyjemne objawy takie jak obrzęki. Warto jednak pamiętać, że masaż powinien być wykonywany regularnie i według ściśle określonych zasad. Zabieg można wykonywać na każdą część ciała, ale szczególnie popularne jest szczotkowanie brzucha, ud i pośladków.
mgr inż. Anna Szymanowska-Flis
Kosmetolog z dyplomem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz technolog chemii specjalizujący się w chemii kosmetyków, z kilkuletnim doświadczeniem w pracy laboratoryjnej. Na przestrzeni ośmiu lat autorka kilkudziesięciu publikacji o tematyce szeroko związanej z kosmetologią.