Temat witaminy D wraca jak bumerang każdej zimy. Znaczna część populacji cierpi na jej niedobory, które nasilają się w okresach słabego nasłonecznienia. Dziś już mówi się głośno o tym, że suplementacja witaminy D jest niezbędna cały rok. Od wielu lat poszukuje się rozwiązań umożliwiających przezskórne dostarczenie składników stymulujących jej syntezę, tym bardziej, że ma ona szerokie działanie kosmetyczne.
Synteza skórna to najważniejsze źródło omawianego składnika. Dochodzi do niej pod wpływem działania promieniowania UVB, ale jej efektywność zależna jest od wielu czynników. Zmienia się zależnie od pory roku, dnia, czasu ekspozycji na promieniowanie, stopnia zachmurzenia, a także stopnia zanieczyszczenia powietrza. Sporą blokadą tego procesu może być stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. W okresie jesienno-zimowym w naszym klimacie UVB nie dociera do powierzchni Ziemi. W związku z tym zaleca się suplementację w celu uzupełnienia niedoborów witaminy D3.
W organizmie człowieka witamina D zachowuje się podobnie jak hormony. W odpowiedzi na zadziałanie bodźca, w tym przypadku promieni UV, jest syntetyzowana w jednej części ciała, a pełni swoje funkcje w innej. Jest regulatorem gospodarki wapniowo – fosforowej i odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia kości. Jej prawidłowy poziom chroni przed krzywicą i osteoporozą. Coraz więcej dowodów wskazuje na jej udział w prawidłowym funkcjonowaniu także innych tkanek. Wykazano m.in. jej wpływ na ekspresję ponad 200 genów, a w większości komórek ludzkiego ciała znaleziono receptory VDR.
Wpływ witaminy D na funkcjonowanie skóry jest niezwykle widoczny. W dermatologii kalcytriol określa się mianem immunomodulatora keratynocytów, co oznacza, że ma ona wpływ na podział i różnicowanie się komórek budujących warstwy skóry. Ze względu na to nim znalazła zastosowanie kosmetyczne była wykorzystywana w dermatologii m.in. w terapii łuszczycy. To jednak nie jedyne jej działanie. Można zauważyć, że kalcytriol wpływa na skórną odpowiedź immunologiczną. Aktywna forma D3 bierze czynny udział w kształtowaniu się odporności skórnej, także w zapalnej odpowiedzi na uszkodzenia wywołane promieniami UV. Pełni także funkcję fotoprotekcyjną chroniąc przed powstawaniem dimerów pirymidowych (związków powstających w wyniku ekspozycji na UV, przyczyniających się do powstawania nowotworów skóry), a także innych szkodliwych substancji.
D3 pełni też rolę ochronną przeciw drobnoustrojom. Uczestniczy w regulacji peptydów drobnoustrojowych promując katelicydynę i defensynę B4.
Kalcyferol ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej naskórka zwiększa bowiem ekspresję inwolukryny, transglutaminazy, lorykryny i filagryny przez co wpływa na proces rogowacenia naskórka. Monomery filagryny są rozkładane do składników NMF utrzymujących nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Skórka osób z niskim poziomem witaminy D jest bardziej sucha, zawiera mniej wody. Zaburzenie bariery naskórkowej powoduje aktywację komórek Langerhansa i ułatwia wiązanie z nimi antygenów.
(………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w art of BEAUTY 3/2022
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
Marta Zielińska
Kosmetolog, copywriter i korektor tekstów.
www.dajeslowa.pl