Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci do trychologa, jest wypadanie włosów. Czy zawsze udaje się prawidłowo określić jego przyczynę? Samo obejrzenie skóry pod kamerą nie daje pełnego obrazu, co dzieje się w organizmie. Badania laboratoryjne to klucz do znalezienia źródła problemu i wprowadzenia prawidłowej terapii.
Morfologia
Morfologia to podstawowe badanie, z którym pacjent powinien się zgłosić na pierwszą konsultację u trychologa. Umożliwia zdiagnozowanie anemii, częstej przyczyny wypadania włosów u kobiet, szczególnie przy obecności bardzo obfitych, bolesnych miesiączek. Wyróżnia się kilka rodzajów anemii:
- anemia syderoponiczna: dochodzi do spadku poziomu żelaza, hemoglobiny i ferrytyny we krwi, może być objawem zaburzeń wchłaniania,
- anemia makrocytowa: spadek poziomu hemoglobiny, witaminy B12 i kwasu foliowego,
- anemie pojawiające się na skutek chorób przewlekłych w organizmie: dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny i żelaza, a wzrostu poziomu ferrytyny.
Ferrytyna to białko, którego rolą jest magazynowanie nieaktywnego żelaza i uwalnianie go w razie wystąpienia takiej potrzeby w organizmie. W większości jest przechowywana w wątrobie, można ją również znaleźć w mieszkach włosowych. Wpływa na podziały komórkowe, jakość włókna włosowego. Niedobory ferrytyny objawiają się nie tylko wypadaniem włosów, lecz także zmęczeniem, sennością, bladością skóry. Często niedobory ferrytyny występują u osób redukujących ilość mięsa w diecie. Jej bogatym źródłem są rośliny strączkowe, żółtka jaj, podroby, szpinak, jarmuż, sok z kiszonego buraka, natka pietruszki.
Objawami nadmiaru ferrytyny we krwi są zaburzenia miesiączkowania, utrata masy ciała, bóle stawów, bóle brzucha, szarość skóry.
Prawidłowy poziom ferrytyny powinien wynosić między 50-100 ng/ml.
Poziom witaminy D3
Rola witaminy D3 w organizmie ludzkim jest nieoceniona. Odkrycie receptorów VDR dla witaminy D3 na keratynocytach, makrofagach, łożysku, mięśniówce gładkiej naczyń oraz w komórkach nowotworowych stanowiło ogromny przełom w postrzeganiu roli tej witaminy. Jej działanie jest wielokierunkowe, a zaburzenia w jej ilości odbijają się na całościowym funkcjonowaniu organizmu:
- reguluje odpowiedź immunologiczną, hamuje wydzielanie cytokin prozapalnych, posiada właściwości przeciwbakteryjne,
- posiada właściwości neuroprotekcyjne, zapobiega chorobie Alzheimera, minimalizuje ryzyko zapadalności na stwardnienie rozsiane, łagodzi objawy demencji starczej,
- zmniejsza zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego,
- reguluje sekrecję insuliny,
- zmniejsza ryzyko zachorowalności na wiele nowotworów, m.in. nowotworów jelit, trzustki, sutka, gruczołu krokowego,
- wykazuje działanie przeciwzapalne,
- łagodzi przebieg łuszczycy,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych,
- zapobiega stanom depresyjnym,
- reguluje proces keratynizacji,
- łagodzi przebieg trądziku pospolitego,
- zapobiega wypadaniu włosów,
- działa antyoksydacyjnie.
Ze względu na położenie geograficzne Polski zaleca się całoroczną suplementację witaminą D3. Brak jest jednoznacznych zaleceń co do ilości dziennego zapotrzebowania. Zazwyczaj oscyluje ona w granicy 1000-2000 IU/d, w przypadku znacznych niedoborów 2000-7000 IU/d. Według przyjętych norm laboratoryjnych, prawidłowy poziom witaminy D3 dla osób dorosłych wynosi 30-50 ng/ml. Z kolei badania wskazują, iż aby mówić o plejotropowym działaniu tej substancji, poziom ten powinien wynosić powyżej 50 ng/ml.
(…………………………………………………………………………..)
artykuł ukazał się w wydaniu 1/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
Wioleta Faruga-Lewicka
Magister kosmetolog, pedagog, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, finalistka konkursu Kosmetyczka Roku 2019.