Trendy w medycynie estetycznej na 2023 rok

81
fot. Pexels
fot. Pexels

Wartość światowego rynku medycyny estetycznej ma przekroczyć w 2032 roku 61 mld dolarów jak wynika z najnowszego raportu Global Market Insights Inc. Szacuje się, że w latach 2023-2032 będzie on wzrastał średnio o 18,5% rocznie, a napędzany będzie m.in. przez rozwój nieinwazyjnych zabiegów.

Czynnikami dynamizującymi rynek medycyny estetycznej są większa otwartość pacjentów na nowe zabiegi, a także społeczeństwo starzejące się i jednocześnie dłużej aktywne zawodowo oraz społecznie[1]. Jakie trendy będą najgorętsze w 2023 roku w medycynie estetycznej?

Rozpędzony od kilku lat rynek medycyny estetycznej nie zwalnia tempa. Zarezerwowane niegdyś dla gwiazd show-biznesu zabiegi, są już dostępne dla wszystkich. Poprawianie, a raczej obecnie wspieranie urody przestało być tajemnicą. Z usług gabinetów medycyny estetycznej korzystają zarówno panie i panowie, starsi i młodsi, a szeroka oferta zabiegów sprawia, że każdy znajduje coś dla siebie. Mimo, iż najpopularniejsze wciąż są zabiegi, które mają spowolnić procesy starzenia[2], to prężnie rozwijają się także te z zakresu ogólnej poprawy kondycji skóry[3]. Rośnie również znaczenie pielęgnacji domowej stosowanej samodzielnie lub właśnie jako uzupełnienie profesjonalnej kuracji.

  1. Smart-aging zamiast anti-aging

Nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z roku na rok zyskują na popularności. Światowy segment tego typu usług wygenerował w ubiegłym roku 10,5 mld dolarów przychodów. Są one preferowane ze względu na mniejsze ryzyko powikłań niż zabiegi chirurgiczne, a także szybszą rekonwalescencję. Niezwykle istotne jest także to, że minimalizują a nie całkowicie eliminują efekty starzenia się, zapewniając smart-aging, a to główny trend w medycynie estetycznej w 2023 roku. Przerysowany i nienaturalny efekt operacji plastycznych czy kuracji odmładzających jest już passe. Obecnie pacjenci są świadomi tego, jak ważna jest poprawa kondycji skóry, jej jakości i zdolności regeneracyjnych, dlatego stawiają m.in. na zabiegi biostymulacyjne czy te z wykorzystaniem innowacyjnych antyoksydacyjnych składników. Jedną z takich substancji jest przykładowo wyciąg z szafranu, który sprawdzi się zarówno w przypadku cery dojrzałej, jak i tej z pierwszymi oznakami starzenia. Kosmetyki i kuracje wykorzystujące szafran przyczyniają się do spłycenia zmarszczek, ujędrnienia oraz rewitalizacji skóry. Doskonale wpisują się zatem w nurt smart-aging.

Poza rosnącą popularnością nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, w trendzie smart-agingu istotną rolę odgrywa także społeczeństwo starzejące się. Pokolenie baby boomers, czyli współczesne babcie, ale też dziadkowie – są dłużej niż jeszcze kilka lat temu, aktywni zawodowo, społecznie i towarzysko. Co za tym idzie – chcą czuć się i wyglądać dobrze. Korzystają zatem z zabiegów, dzięki którym starzeją się pięknie i z klasą. Jednym z nich jest m.in. mezoterapia z wykorzystaniem fragmentarycznego kwasu hialuronowego. Składnik tenszybki i naturalny sposób przywraca jędrność skóry i spłyca zmarszczki, stymulując skórę do regeneracji tkankowej. Fragmentaryczny kwas hialuronowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które oczekują natychmiastowego efektu napięcia skóry oraz spowolnienia procesu starzenia.

  1. Perfekcyjna skóra

Ze względu na znaczący wzrost chorób dermatologicznych, przybywa osób, które korzystają z medycyny estetycznej, aby pozbyć się niechcianych blizn czy przebarwień pozostałych po walce np. z trądzikiem. Wzrastająca świadomość skuteczności i innowacyjności zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że korzystają z nich coraz młodsze osoby. Coraz częściej zatem w gabinetach pojawiają się nastolatki i dwudziestolatki, które niejednokrotnie borykają się z trądzikiem. Między 12. a 24. rokiem życia zmaga się z nim ponad 80% osób[4]. Tzw. pokolenie Z, jak podaje GUS, stanowi obecnie już 1\5 Polaków, korzystających z usług medycyny estetycznej[5]. To ważna grupa odbiorców w perspektywie najbliższych kilku lat, do której docieranie jest bardzo istotne z punktu widzenia właścicieli gabinetów medycyny estetycznej.

W przypadku „zetek” należy skupić się jednak nie tylko na kuracjach jak peelingi chemiczne, które dają świetne rezultaty w przypadku cery trądzikowej. Współcześni nastolatkowie i dwudziestoparolatkowie to osoby bardzo świadome pod kątem pielęgnacji. Z myślą o nich, ale też o szerszym gronie pacjentów, warto rozbudowywać ofertę o terapie poprawiające ogólną kondycję skóry, także o działaniu przeciwstarzeniowym. Pod kątem zabiegów pomagających zatrzymać młody wygląd, w gabinetach nie może zabraknąć tych z zastosowaniem kompleksów peptydowych czy retinolu, który często występuje w połączeniu z m.in. antyoksydacyjną witaminą C. W 2023 roku godne uwagi będą też kuracje z wykorzystaniem kwasu bursztynowego. Sprawdzą się u osób, które zmagają się z przebarwieniami lub utratą wody z naskórka, ale są też doskonałym elementem profilaktyki anti-aging. Preparaty z kwasem bursztynowym cechuje wysoka skuteczność w zakresie stymulacji tkankowej i redukcji hiperpigmentacji. Rozjaśniają plamy barwnikowe, ujednolicają koloryt cery i sukcesywnie ją rozświetlają.

  1. Skoncentrowana domowa pielęgnacja

Nieodpowiednie dbanie o skórę może zniweczyć starania nawet najlepszego zabiegowca, dlatego w 2023 r. jednym z trendów w medycynie estetycznej jest uzupełnianie profesjonalnych kuracji odpowiednią rutyną pielęgnacyjną. Istotną rolę w tym zakresie odgrywają kosmeceutyki, czyli preparaty kosmetyczne o właściwościach leczniczych. Tego typu produkty wspierają proces regeneracji i rekonwalescencji naskórka, tym samym przedłużają efekty kuracji. W zależności od rodzaju terapii, będą to indywidualnie dobrane preparaty – po zabiegach anti-aging z antyoksydantami jak chociażby witamina C, a w przypadku walki z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami produkty o lekkim działaniu złuszczającym. Wprowadzenie specjalistycznych produktów do codziennej rutyny pielęgnacyjnej może przynieść spektakularne i długotrwałe rezultaty.

Holistyczne podejście do poprawy kondycji skóry nie kończy się wraz z jej zregenerowaniem po zabiegu. Zwieńczeniem kuracji jest odpowiednia pielęgnacja domowa – w 2023 r. warto zaopatrzyć się w skoncentrowane preparaty, o bogatych składach. Wśród nich należy szukać tych z dobrze znanym kwasem hialuronowym, drożdżami, witaminą C, skwalanem czy wspomnianym już kwasem bursztynowym, który ma wszechstronne działanie. Poza tym, konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Dobry krem z filtrem spowalnia procesy starzenia i zapobiega powstawaniu przebarwień. Ogromnie cieszy mnie promowanie i podtrzymywanie tego trendu bo to absolutna podstawa pielęgnacji każdej świadomej osoby.

Nieocenionym wsparciem zarówno zabiegów medycyny estetycznej, jak i domowej pielęgnacji jest kompleksowe dbanie o organizm. Zatem w trosce o piękny wygląd trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej diecie, nawodnieniu czy aktywności fizycznej, bez względu na panujące trendy.

Zofia Owczarek
Brand Manager marki Venome, towaroznawca, kosmetolog. Specjalista z zakresu stosowania surowców oraz działania i jakości produktów kosmetycznych. Absolwentka Kosmetologii WSZUIE, a także Towaroznawstwa oraz Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Uniwersytecie Ekonomicznym. Swoje doświadczenie zdobywała na stażach w Beiersdorf, PepsiCo oraz podczas pracy w Dermatic.pl, zajmując się sprzedażą produktów z zakresu medycyny estetycznej i aktywną promocją marki.

[1] Global Market Insights Inc. Aesthetic Medicine Market Report, 2021-2027
[2] https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2021/10/11/medycyna-estetyczna-a-pewnosc-siebie-najnowszy-raport-opinii-polakow/
[3] https://www.rynekestetyczny.pl/chirurgia-plastyczna-w-postpandemicznej-rzeczywistosci/
[4] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/tradzik-choroba-nie-tylko-dojrzewajacej-mlodziezy
[5] https://socialpress.pl/2021/06/generacja-z-na-facebooku-i-instagramie-jakie-oczekiwania-wobec-marek-maja-zetki