Łysienie androgenowe – najczęstsze metody terapii farmakologicznej

1003
fot. Unsplash
fot. Unsplash

Łysienie androgenowe, znane także jako łysienie typu męskiego lub łysienie typu kobiecego związanego z androgenami, jest najczęstszym typem łysienia u mężczyzn i kobiet.

Łysienie androgenowe występuje, gdy włosy na głowie zaczynają się cieniować i stają się coraz krótsze i cieńsze, a w końcu przestają rosnąć. Jest to spowodowane wpływem hormonów androgenowych, zwłaszcza dihydrotestosteronu (DHT), na cebulki włosowe. DHT powoduje skurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi i składników odżywczych do cebulek włosowych. W konsekwencji cebulki te stopniowo kurczą się i stają się coraz mniejsze, aż w końcu przestają produkować nowe włosy. Łysienie androgenowe zazwyczaj zaczyna się w okolicy skroniowej i na czubku głowy u mężczyzn, a u kobiet może prowadzić do rozrzedzenia włosów na całej głowie. Istnieje wiele terapii i postaram się w dzisiejszym artykule je przedstawić.

Minoksydyl

Pierwotnie był testowany jako lek na nadciśnienie. Działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi i składników odżywczych do cebulek włosowych. Mechanizm działania minoksydylu nie jest jednak w pełni zrozumiały, ale przypuszcza się, że wpływa on na cykl życiowy włosów, stymulując wzrost włosów w fazie anagen. Minoksydyl jest dostępny w postaci płynu lub pianki o stężeniu 2% i 5% do stosowania miejscowego na skórze głowy. Zwykle stosuje się go raz lub dwa razy dziennie, a po 4-6 miesiącach regularnego stosowania można zauważyć poprawę zagęszczenia włosów. Minoksydyl ma kilka możliwych skutków ubocznych, w tym pieczenie lub swędzenie skóry, suchość skóry, łuszczenie się skóry, a czasem może powodować niepożądane owłosienie w innych częściach ciała. Ostatnie lata są przełomowe dla tego leku stosowanego od lat, gdyż powrócono do stosowania go w formie doustnej. Podczas gdy doustny minoksydyl nie jest zatwierdzony przez FDA do wypadania włosów, badania kliniczne wykazały skuteczność przy użyciu doustnego minoksydylu w różnych dawkach (0,25 do 2,5 mg na dobę).

Spironolakton

Spironolakton to lek diuretyczny i lek przeciwnadciśnieniowy, który jest czasem stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet. Jego działanie polega na blokowaniu receptorów androgenowych, co hamuje wpływ hormonów androgenowych na cebulki włosowe. W efekcie spironolakton może pomóc w zapobieganiu dalszemu łysieniu i stymulować wzrost nowych włosów. Spironolakton może powodować pewne skutki uboczne, takie jak senność, zmęczenie, bóle brzucha, nudności, biegunka, wysypka skórna, a także zmiany w poziomie potasu we krwi. Z tego powodu lek ten powinien być stosowany pod nadzorem lekarza i po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka. Jest powszechnie stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet poza wskazaniami w dawkach 25-200 mg. Niektóre z badań donoszą o możliwości stosowania spironolaktonu w terapiach zewnętrznych.

Flutamid

Flutamid działa przez blokowanie receptorów androgenowych, co hamuje wpływ hormonów androgenowych na cebulki włosowe i zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu (DHT), który jest kluczowym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe. Lek ten jest rzadko stosowany ze względu na szereg działań ubocznych w tym wysoką hepatotoksyczność.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Aleksandra Strobel
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studiów podyplomowych Trychologia kosmetologiczno- lecznicza. Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia oraz Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii oraz European Society of Cosmetic & Aesthetic Dermatology. Zajmuje się kompleksowo diagnostyką i leczeniem przyczyn wypadania włosów.